www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / osobny pokój dla niepełnosprawnego dziecka (4444 - wyświetleń)
- Autor Meoni Dodany 2008-04-18 16:07
Witam.
Jestem Mamą 12-latka z orzeczeniem o niepełnosprawności i o potrzebie kształcenia specjalnego.
W tej chwili toczy się w sądzie sprawa o eksmisję nas z mieszkania po Babci. Sąd przyznaje mi prawo do lokalu socjalnego i tu jawi się pytanie- czy mój synek będzie miał prawo do osobnego pokoju z tytułu niepełnosprawności. Ja też jestem osbą chorą i przebywam na rencie.
Bardzo obawiam się tego nowego lokalu , bo nie wyobrażam sobie mieszkać w 10 m2.
Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor hala63 Dodany 2008-04-19 16:38
Niw wiem jak jest z mieszkaniem socjalnym,ale jak mój syn byłmały to miałam takie orzeczenie ze względu na niepeln.należy si e zwiększona powierzchnia mieszkaniowa.Ale to było dwadzieścia lat temu.Przepisy się zmieniają więc najlepiej zapytaj u żródła tzn. w gminie.Lub napisz do prawnika z Centrum Integracji.
Nadrzędny - Autor estera Dodany 2008-04-21 09:21
Witam,
2 lata temu moja córka stawała na komisji d/s orzekania o niepełnosprawności i na wniosku w rubryce "inne" wpisałam "osobny pokój"  i na orzeczeniu ma tak wpisane. Oczywiście trzeba taką konieczność umotywować.
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Meoni Dodany 2008-04-21 12:01
Bardzo dziękuje za odpowiedzi:).
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-04-22 12:17
Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego /Dz.U.05.31.266 j.t./
lokalu socjalnym tj. lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.
W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Jeżeli w wyroku orzeczono o uprawnieniu dwóch lub więcej osób, gmina jest obowiązana zapewnić im co najmniej jeden lokal socjalny.
Sąd, badając z urzędu, czy zachodzą przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego, orzeka o uprawnieniu osób ,biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez nie z lokalu oraz ich szczególną sytuację materialną i rodzinną.
Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec:
  1)  kobiety w ciąży,
  2)  małoletniego, niepełnosprawnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, z późn. zm.2))(19) lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,
  3)  obłożnie chorych,
  4)  emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,
  5)  osoby posiadającej status bezrobotnego,
  6)  osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały
- chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.
Sąd może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego. Orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.
Należy także pamiętać,że  wskazanie zawarte w orzeczeniu o niepełnosprawności dotyczące prawa do zamieszkania w odrębnym pokoju, oznacza jedynie zwiększoną powierzchnię normatywną mieszkania przy ubieganiu się o dodatek mieszkaniowy.
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/21653
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / osobny pokój dla niepełnosprawnego dziecka (4444 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill