www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / orzeczenie o niepełnosprawności dla celów poza rentowych (2788 - wyświetleń)
- Autor bettispageti Dodany 2008-04-26 19:36
chcę pomóc mojej sąsiadce,ale nie potrafię -czy ktoś może mi podpowiedzieć : sąsiadka posiada emeryture po mężu(wcześniej ,przed osiągnięciem swojego wieku emerytalnego otrzymywała po nim rentę) jest chora -zakrzepy w nogach, operowana jaskra, nadciśnienie .Czy w związku z tymi chorobami może wystąpić o przyznanie jej zasiłku pielęgnacyjnego,gdyż w jej przypadku za ,,chwilę'' przestanie się samodzielnie poruszać i będzie zależna od osób trzecich.Czy posiadając emeryturę po mężu istnieje możliwość starania się o ten zasiłek? Jeżeli pomogę jej pozbierać dokumenty ,to dokąd mam się udać , do ZUS-u ? Czy jest jakaś inna forma pomocy ?Ona liczy na mnie ,a ja na Was...:-)
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-04-26 19:54
Udaj sie do Twojego oddziału PFRON
Pobierz  kwestionariusz udaj sie do  lekarza pierwszego kontaktu i złóż wniosek na komisję
Nadrzędny Autor 720419ewa Dodany 2008-04-27 08:07
Papiery o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego składa się w centrum pomocy rodzinie w twoim mieście powiatowym. Po złożeniu dokumentacji jest komisja lekarska taka jak w ZUS-sie .Więcej informacji na stronie : www.pcpr.info.   Pod hasłem niepełnosprawność - orzekanie o niepełnosprawności . Tam pisze  między innymi :jakie dokumenty należy złożyć .
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-04-29 11:54
Zasiłek pielęgnacyjny jest przyznawany w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Prawo do zasiłku nie jest uzależnione od sytuacji materialnej i wysokości dochodu.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli ma orzeczenie
o znacznym stopniu niepełnosprawnego
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli ma orzeczenie
o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli ta niepełnosprawność powstała
w wieku do ukończenia 21 roku życia,

- osobie, która ukończyła 75 rok życia.

Wymagane dokumenty:
- kopia dowodu osobistego,
- kopia orzeczenia o niepełnosprawności – w przypadku dziecka do 16 roku życia,
- kopia orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub kopia orzeczenia
o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty powstania niepełnosprawności,
- zaświadczenie z instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, że pobyt osoby uprawnionej do zasiłku i udzielane jej przez tę instytucję nie jest całkowicie lub w części finansowane z budżetu państwa lub NFZ – dokument niezbędny w sytuacji, kiedy osoba znajduje się w takiej instytucji.

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny składa się w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Podstawą do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego jest orzeczenie o niepełnosprawności (zasada ta nie dotyczy osób, które ukończyły 75 lat).
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z kompletem dokumentów.

Niezbędne informacje o zasiłku pielęgnacyjnym znajdują się w publikacji Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji dostępnej pod linkiem: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/21656

Jeżeli Pani sąsiadka nie posiada orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, może o takie się starać w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania
o Niepełnosprawności, właściwym dla miejsca zamieszkania.

Polecam także lekturę broszury „Jak skorzystać z pomocy społecznej” dostępnej pod linkiem:  http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5049, tam może Pani znaleźć informacje dotyczące innych form pomocy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / orzeczenie o niepełnosprawności dla celów poza rentowych (2788 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill