www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / karta parkingowa (5514 - wyświetleń)
- Autor Iwona65 Dodany 2008-05-20 20:45
Jestem po amputacji podudzia lewej nogi. Dwa dni temu uzyskałam orzeczenie  o niepełnosprawności upoważniające mnie do korzystania m.in z karty parkingowej. Zgłosiłam się z tym do Wydziału Komunikacji -Starostwa Powiatowego w mieście , w którym mieszkam. Tam uzyskałam odpowiedż, że jednym z warunków uzyskania karty jest skierowanie mnie na dodatkowe badania lekarskie, ponieważ prawo jazdy uzyskałam jako osoba pełnosprawna. Wynika z tego, że gdybym nie miała prawo jazdy to taką kartę musiałabym uzyskać. Obecnie wozi mnie mój mąż, a karta parkingowa należy się ze względu na moją niepełnosprawność. Kierownik Wydziału Komunikacji powołuje się na art. 122 ust.1, pkt 5. Proszę pomóżcie mi to wyjaśnić. Uważam, że nie mają racji i karta parkingowa należy mi się niezależnie od badań lekarskich.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2008-05-20 21:36 Zmieniony 2008-05-20 21:40
A ja im dałam tylko orzeczenie o niepełnosprawności i to nie z ZUS a z PFRON i o nic więcej nie pytali. Co prawda prawka nie mam ale i nie pytali o nie. Dostałam od ręki...... Nic już nie rozumiem.Poszukaj wątku karta parkingowa bo już był taki wątek tam znajdziesz więcej informacji.... ale jakich dokładnie nie pamiętam
Zielona karta parkingowa..... 31.03.2008r dostałam niebieska unijną
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2008-05-21 05:50 Zmieniony 2008-05-21 06:27
Aby otrzymać kartę parkingową potrzebny Ci dokument stwierdzający niepełnosprawność (ale III grupa sie nie kwalifikuje na to)  ,i w nim -- spełnia przesłanki określone w art 8 ust - o Prawo o ruchu drogowym .
A to nie jest powiązane z badaniami o prawo jazdy ,
owszem ,są choroby i przeciwskazania do kierowania pojazdem ,
Art 122  jaki wyżej ci przedkładają ma związek z prawem jazdy , a Ty poszłaś o kartę parkingową - nie kompetencja urzędnika
Ty przedstawiłaś  urzędnikowi sprawę ,że wozi cię inny kierowca np mąż .

Kartę parkingowa wydaje się na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności orzeczenia o zaliczeniu do znacznego, umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności o przyczynie niepełnosprawności z kodu R lub N lub na podstawie orzeczenia wydanego przez organy rentowe równoważnego na mocy przepisów szczegółowych z orzeczeniami o niepełnosprawności. W przypadku osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenia zaliczające do stopnia lekkiego kartę parkingowa wydaje się na podstawie orzeczenia wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust.3 pkt 9 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. W przypadku orzeczeń wydanych przez organy rentowe równoważnych z orzeczeniami o stopniu lekkim, w których nie określono przyczyn niepełnosprawności, kartę parkingowa wydaje się na podstawie orzeczenia wraz z zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym ograniczenie sprawności ruchowej.
Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w stosunku do kierujących pojazdami zaopatrzonymi w kartę parkingowa wydana za granicą.

************************

Do poczytania 
http://www.abc.com.pl/serwis/du/1997/0602.htm

http://fundacja-sm.org/strony/karty.htm

http://www.polskieustawy.com/norms.php?actid=360&norm=7&lang=48&adate=20071206&head=0

http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=263

http://gdaskon.gdansk.pl/05/05_03.htm
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-05-21 13:06
Artykuł, na który powołano się mówi o tym, że jeżeli osoba, która posiada prawo jazdy uzyskała orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, musi zgłosić się na badania lekarskie w celu ustalenia czy niepełnosprawność wskazuje na istnienie przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu przez tę osobę, czy jednak niepełnosprawność nie ma wpływu na kierowanie pojazdem.
Karta parkingowa nie jest dokumentem uprawniającym osobę niepełnosprawną do kierowania pojazdem.

Zgodnie z art. 8 pkt. 5 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym kartę parkingową wydaje się na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, orzeczenia o zaliczeniu do znacznego, umiarkowanego, lub lekkiego stopnia niepełnosprawności o przyczynie niepełnosprawności z kodu R lub N albo na podstawie orzeczenia wydanego przez organy rentowe równoważnego na mocy przepisów szczególnych z orzeczeniami o niepełnosprawności.

Jeżeli orzeczony został umiarkowany lub lekki stopień niepełnosprawności, na orzeczeniu powinien być zaznaczony punkt 9 jako „dotyczy”.

W przypadku orzeczeń wydanych przez organy rentowe, kartę parkingową wydaje się na podstawie orzeczenia, wraz z zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym ograniczenie sprawności ruchowej.

Oczywiście, zgodnie z art. 122 powyższej ustawy starosta ma prawo skierować Panią na badanie lekarskie przeprowadzone w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, zgodnie jednak z przepisami art. 8 nie mają one wpływu na wydanie karty parkingowej.

Wszelkie informacje dotyczące karty parkingowej znajdzie Pani pod wskazanym linkiem: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3549
Nadrzędny - Autor 720419ewa Dodany 2008-05-22 08:14
Bardzo proszę o napisanie od jakiego lekarza musi być to zaświadczenie , czy może być od rodzinnego.
Nadrzędny - Autor 720419ewa Dodany 2008-05-23 15:18
Przepraszam za zamieszanie już sama znalazłam ,że może być lekarz pierwszego kontaktu , czyli rodzinny. Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-05-28 08:43
Będąc ciekawa , jak to jest , zadzwoniłam do wydziału komunikacji
odpowiedź : jeżeli jest to I,II  grupa inwalidzka , nic więcej nie trzeba , czyli orzeczenie wydane dawniej , czy w ostatnich latach , przez ZUS , lub , orzeczenie z PCPR ,
jeśli nawet nie ma tam wymienionego słowa kod R , N ,
a posiadanie prawa jazdy - nic tu nie ma do tej sprawy

a owszem ma do III grupy , czyli tak jak przepis powyżej mówi, jeśli tam nie określono kod R, N - to wymagane jest dodatkowe zaświadczenie lekarskie
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2008-05-28 19:10
Chyba Werbena ma rację. Mnie o nic nie pytali. Poza zdjęciem i orzeczeniem i uiszczeniem opłaty nic nie chcieli. Kartę dostałam prawie od ręki tj w ciągu 45min.
Nadrzędny Autor oleksy Dodany 2008-05-28 22:33
W moim przypadku - orzeczenie z ZUS o niezdolności do pracy , renta itd. musiałem dołączyć zaświadczenie od rodzinnego że chodzi o
narządy ruchu. Urzędnik powiedział że z samego art.8 wynika że o takie musi chodzić "
art. 8 1. Osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem..."
a na orzeczeniu z ZUS-u tego nie ma.
Co wydział komunikacji to inne podejście do NP , a szkoda...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / karta parkingowa (5514 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill