www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / dofinansowania PFRON (8269 - wyświetleń)
- Autor vviollet Dodany 2008-05-29 20:56
Kochani mam pytanie odnośnie dofinansowania. Słyszałam że jest możliwość dofinansowania na dostosowanie warunków mieszkaniowych ze względu na niepełnosprawność. Jestem osobą niepełnosprawną ( umiarkowany stopień niepełnosprawności narząd ruchu). Czy mam szansę na otrzymanie takiego dofinansowania na założenie centralnego ogrzewania? I jakie ewntualnie muszę spełnić warunki po za orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności??
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-05-30 11:54
Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON, jeżeli realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi jej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności, do następujących zadań:

1. Likwidacja barier architektonicznych – osoba mająca trudności w poruszaniu się, jeżeli jest właścicielem nieruchomości lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, albo posiada zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkuje.

Likwidacja barier architektonicznych polega na usunięciu utrudnień występujących w budynku i jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.

2. Likwidacja barier technicznych – osoba niepełnosprawna, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.

Likwidacja barier technicznych polega na usunięciu przeszkód wynikających z braku zastosowania lub niedostosowania, odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności, przedmiotów lub urządzeń. Powinno to powodować sprawniejsze działanie osoby niepełnosprawnej i umożliwić wydajniejsze jej funkcjonowanie.

Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych, technicznych wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast 20% przedsięwzięcia musi pokryć Pani sama, jest to tzw. udział własny.

Dofinansowanie do likwidacji poszczególnych barier przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku nie uzyskały dofinansowania ze środków Funduszu na ten cel (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Należy też pamiętać, że podstawą dofinansowania jest umowa zawarta pomiędzy osobą niepełnosprawną a starostą lub prezydentem miasta na prawach powiatu.
Dopiero po podpisaniu umowy można przystąpić do realizacji zadania. Wszelkie działania podjęte przed podpisaniem umowy nie będą mogły zostać objęte dofinansowaniem.

Aby skorzystać z w/w dofinansowania powinna się Pani zgłosić do PCPR, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, aby złożyć prawidłowo wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami.
Adresy PCPR dostępne są pod tym linkiem:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3740

Polecam także lekturę publikacji Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji - Jak utrzymać i dostosować twoje mieszkanie- dostępnej pod linkiem:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/21653
Nadrzędny - Autor vviollet Dodany 2008-05-31 07:24
Witam. Dziękuję serdecznie za odpowiedz. Tylko nie wiem jeszcze o jaką umowę chodzi z prezydentem?? Mieszkam w Łodzi i czy to oznacza że powinnam napisać do Urzędu miasta (prezydenta) aby zakwestinował ewntualny wniosek??
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-06-03 10:29
Wniosek o przyznanie dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych i technicznych składa Pani w jednostce organizacyjnej samorządu terytorialnego zajmującej się przyznawaniem dofinansowania ze środków PFRON, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania /PCPR, MOPS/.

Ponieważ mieszka Pani w Łodzi, podaję adres, gdzie można składać wnioski o przyznanie dofinansowania ze środków PFRON do likwidacji barier architektonicznych i technicznych:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi
ul. Piotrkowska 149 I piętro
tel. 042 637 72 45

Umowa, o którą Pani pyta, jest sporządzana na podstawie złożonego wniosku, który został rozpatrzony pozytywnie. W umowie zawarte są wszystkie ustalenia związane z rodzajem zadania podlegającego dofinansowaniu, wysokości środków PFRON przyznanych na realizację zadania, terminu rozpoczęcia prac.
Wszelkie nieścisłości jakie Pani zauważy w umowie, zgłasza się w MOPS.

Jeżeli Pani wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, otrzyma Pani o tym pisemną informację z MOPS wraz z uzasadnieniem. Niestety nie jest to decyzja administracyjna, więc nie przysługuje Pani od niej odwołanie w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
Nadrzędny Autor kamil1987 Dodany 2008-06-04 15:08
Proszę pana jestem osobą niepełnosprawnąod urodzenia mam problemy z chodzeniem dostajęręte w wysokosci 400zł sporo pieniądze nie?? niech mi pan wytłumaczy jak pomagacie chorym ludziom skoro ja musze się zastanowic co mam kupić czy spodnie czy buty ( co musze je kupować bardzo czeto) a moze cośdo zjedzenia ??   oczywiście staram się o prace ale wie pan jak w tej chwili jest z rynkiem pracy mam określone mozliwości i nie moge podjąć każdej pracy chciał bym się dowiedziec czy moge się starac o jakiekolwiek pieniądze z funduszu zebym mógł spac spokojnie z góry dziękuje za odpiowiedz
Nadrzędny Autor kamil1987 Dodany 2008-06-04 15:04
witam wszystkich jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia mam przykurcz scięgien ahillesa i mam takie pytanie poniewaz dostaje ręte socjalną okolo 400zł i co dalej? co ja mam za to kupić spodnie ? buty? amoze coś do zjedzenia?? czy jest mozliwosć abym mógł się starac o jakiąkolwiek dodatkowe pieniądze abym mógł normalnie życ??
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / dofinansowania PFRON (8269 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill