www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Umowa zlecenie a renta socjalna (4291 - wyświetleń)
- Autor KUBA Dodany 2008-06-18 13:15
Jestem na rencie socjalnej.Mam znaczny stopień niesprawności.Czy mogę podjąć prace tak by ZUS nie odebrał mi renty?Ile i czy w ogóle mogę dorobić?Czy zawieszenie renty socjalnej a potem powrót do niej jest trudnym przedsięwzięciem?Z góry dziękuję za odpowiedź.
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2008-06-18 14:12
Możesz, ale obowiązuje restrykcyjny limit zarobków - w każdym kwartale roku inny, aktualnie wynosi: 895,20 zł miesięczne. Zawsze jest to 30% przeciętnego wynagrodzenia (wyliczanego statystycznie) - informacja ze strony ZUS. Do limitu nie wlicza się jednak praca na umowę o dzieło - jeżeli zawrzesz z kimś taką właśnie umowę, możesz zarobić na niej ile się da, bez ryzyka utraty renty z powodu przekroczenia limitu. Szczegóły tutaj.

Należy jednak pamiętać, że w podejmowaniu pracy jest jeden haczyk (przynajmniej teoretycznie) - otóż według odnośnej ustawy, renta socjalna przysługuje osobie niezdolnej do pracy. Wprawdzie gdzie indziej potwierdza się, że renciści dorabiać mogą, ale do ustawy rentowej takiej poprawki nie wprowadzono. Oznacza to, że teoretycznie podjęcie przez Ciebie jakiekolwiek pracy można by (np. przy weryfikacji) potraktować jako dowód na to, że się do renty nie kwalifikujesz, bo pomimo niepełnosprawności jesteś zdolny pracować. Osobiście nie spotkałam się z takim przypadkiem, ale teoretycznie taka może być wykładnia ustawy.

PS. Nie jestem pracownikiem Integracji - możesz jeszcze spokojnie poczekać na potwierdzenie tych informacji przez osobę reprezentującą Centrum Informacyjne.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Umowa zlecenie a renta socjalna (4291 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill