www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Karta parkingowa (7100 - wyświetleń)
- Autor adamb4 Dodany 2006-08-24 20:00 Zmieniony 2006-08-25 06:47
Posiadam karte parkingową.Mieszkam w Toruniu i wlasnie dzis otrzymałem mandat z tutejszego MZD za to że, zaparkowalem samochód w platnej podstrefie "B" w miejscu innym niż dla inwalidy i nie wniosłem opłaty.Niedawno byłem w Bydgoszczy i zaskoczył mnie fakt nie pobierania  opłat od inwalidów posiadających karty parkingowe bez względu na miejsce parkowania.Oba miasta znajdują się w tym samym województwie , a przepisy są zgoła odmienne.Nie wiem czy toruńskie władze zdają sobie sprawę z faktu iż karty parkingowe wydawane są osobą mającym problemy z poruszaniem się. Przecież my inwalidzi , musimy dojechać i zaparkować jak naj bliżej miejsca docelowego. Wyznaczanie wyłącznie nam kilku miejsc do parkowania jes dodatkowym obciążeniem naszej nieszcęsnej przypadłości. Jestem załamany postawą Rady Miasta. I czego tu się dziwić, że Bydgoszczanie chcą nam zabrać sejmik. Brawo BYDGOSZCZ !!!
Pozdrawiam

p.s. jeżeli są przepisy odnośnie opłat za parkowanie dla niepelnosprawnych to proszę o info.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-08-25 11:59
Zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym kartę parkingową osobie wydaje się na podstawie, wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, orzeczenia o zaliczeniu do znacznego, umiarkowanego, lub lekkiego stopnia niepełnosprawności o przyczynie niepełnosprawności z kodu R lub N lub na podstawie orzeczenia wydanego przez organy rentowe równoważnego na mocy przepisów szczególnych z orzeczeniami o niepełnosprawności.
W przypadku osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenia zaliczające do stopnia lekkiego kartę parkingową wydaje się na podstawie orzeczenia, wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.2)). W przypadku orzeczeń wydanych przez organy rentowe równoważnych z orzeczeniami o stopniu lekkim, w których nie określono przyczyny niepełnosprawności, kartę parkingową wydaje się na podstawie orzeczenia, wraz z zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym ograniczenie sprawności ruchowej.
Karta parkingowa uprawnia do bezpłatnego parkowania  tylko na wyznaczonych miejscach .
Władze niektórych miast podjęły stosowne uchwały, na mocy których, osoby niepełnosprawne mogą bezpłatnie parkować w całej strefie płatnego parkowania.
Nadrzędny Autor walducjusz Dodany 2006-09-05 10:09
Jestem inwalidą II grupy stan po amputacji prawej nogi. Mieszkam w Szczecinku. Wczoraj byłem pierwszy raz w życiu w Szczecinie z opiekunem w tamtejszym PFRON i po drodze zajechaliśmy do jego (opiekuna) matki mieszkającej w Szczecinie przy ulicy Mazurskiej. Tam zaparkowałem samochód prawidłowo na chodniku, stały tam również inne auta. Mój samochód był prawidłowo oznakowany: z tyłu i z przodu nalepka inwalidzka, a na kokpicie za szybą przednią wyłożona karta parkingowa inwalidy. Po powrocie za wycieraczką znalazłem zawiadomienie o nieopłaconym postoju w Strefie Płatnego Parkowania. Mam do zapłacenia karę w wysokości 20 zł w terminie 7 dni, a po tym terminie dodatkową karę 50 zł za zwłokę. Zadzwoniłem pod adres tej firmy miejskiej wystawiającej takie mandaty i usłyszałem, że moje inwalidztwo do niczego mnie nie uprawnia, że złamałem prawo o ruchu drogowym i mam zapłacić karę. Dodam, że w pobliżu nie było żadnej wolnej koperty parkingowej dla inwalidy. Pytam się więc czy jest to zgodne z obowiązującym prawem w Polsce. Czy prawo lokalne uchwalane przez Rady Miast są ponad prawem państwowym? Uważam to za skandal! Jak człowiek po amputacji nogi może być traktowany jak zdrowy? Skąd przyjezdny inwalida ma znać jakieś bzdurne przepisy lokalne, że należy wcześniej w danym mieście wystąpić o przyznanie ulgowego biletu parkingowego dla inwalidy. Tak jest w Szczecinie dla mieszkańców tego miasta. Procedura trwa kilka dni. To jest dyskryminacja przyjezdnych inwalidów i łamanie prawa. Tak uważam i nie mam zamiaru płacić mandatu. Co radzicie? Czy mam zapłacić mandat i skierować sprawę do sądu? Czy jest jakieś inne rozwiązanie prawne?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Karta parkingowa (7100 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill