www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / odwołanie do orzecznika zus w sprawie nieprzyznania renty so (6382 - wyświetleń)
- Autor Angela Dodany 2008-07-23 16:52
mam 18 lat lekarz prowadzący mnie powiedział żebym składała wniosek do zusu o rente socjalną tak też zrobiłam ale dostałam decyzje ze "nie jestem niezdolna do pracy"  a od dziecka jestem osobą niepełnosprawną bo urodziłam się z wrodzoną wadą nerek wodonercza byłam już operowana w pierwszych 2 latach mojego życia dwa razy najpierw prawej nerki póżniej lewej w obecnej chwili czeka mnie usunięcie prawej nerki bo funkcjonuje tylko 13% .Do tej pory jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym i pobieram zasiłek pielęgnacyjny .Czy należy mi się renta socjalna ? I czy moge się odwołac prosze o jak najszybszą odpowiedż bo zostało mi dwa dni do złożenia odwołania z góry dziękuje
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2008-07-24 07:22
Odwołuj się jak najprędzej.. ...Złóż sprzeciw do Orzeczenie O\Lekarza Orzecznika ZUS..
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-07-24 07:50
Renta socjalna przysługuje osobie, która:
1) jest pełnoletnia oraz
2) jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18 roku życia albo
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia albo
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do renty socjalnej istotne jest to, aby całkowita niezdolność do pracy była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach.

Istnieje możliwość odwołania w przypadku odmowy przyznania Pani renty socjalnej. Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS wydanego w sprawie o ustalenie uprawnień do renty socjalnej  przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS - w terminie 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia.

Natomiast od decyzji organu rentowego przysługuje, w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji, odwołanie do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Zawsze przed sporządzeniem odwołania należy dokładnie zapoznać się z otrzymaną decyzją i zawartym w niej pouczeniem. W odwołaniu należy uwzględnić oznaczenie zaskarżonej decyzji (nazwa organu wydającego decyzję, data jej podjęcia oraz numer decyzji), określenie i uzasadnienie zarzutów i proponowanych wniosków oraz podpis osoby, która składa odwołanie.
Nadrzędny Autor zkasper Dodany 2008-08-21 11:04
Moim zdaniem umiarkowany stopień niepełnosprawności nie równa sie całkowitej niezdolnosci do pracy.
A taki warunek jest konieczny do otrzymania renty socjalnej. Nalezałoby złozyć wniosek o zmianę orzeczenia z umiarkowanego na znaczny (co odpowiada starej I grupie inwalidzkiej i zarazem całkowitej niezdolnosci do pracy). Po otrzymaniu takiego orzeczenia można jeszcze raz złożyć dokumenty o rente socjalna.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / odwołanie do orzecznika zus w sprawie nieprzyznania renty so (6382 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill