www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta dla studenta (4824 - wyświetleń)
- Autor iwcia Dodany 2008-08-12 15:08
witam

wiec tak. do tej pory bylam na utrzymaniu rodzicow, dostawali oni na mnie pielegnacyjny. ale ostatnio rozmawialam ze znajomym ktory takze ma wade ruchu i mowi ze on dostaje rente (z tym ze u niego zawinil lekarz podczas porodu). ja w zyciu nic takiego nie dostawalam! x[

pytanie :
* na jakiej podstawie dostaje sie rente? czy nalezy sie ona TYLKO osobom ktore utracily pelnie sil w wypadku czy wszystkim niepelnosprawnym nawet tym od urodzenia?
* gdzie i z jakimi papierami mam sie zglosic by ja dostac?
* w jakiej wysokosci mniej wiecej jest przyznawana?
* jakie inne dofinansowania dostane uczac sie na Prywatnej Uczelni (studium zdrowia i urody)?

Dziekuje za odpowiedzi
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2008-08-12 15:46
Nie będę się rozpisywać za bardzo.. klikinij tu i poczytaj  tam jest sporo opisane ..
Pozdrawiam

=
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-08-21 12:16
Renta socjalna przysługuje osobie, która:
1) jest pełnoletnia oraz
2) jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18 roku życia albo
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej (przed ukończeniem 25 roku życia) albo
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Zatem musi Pani ukończyć 18 rok życia oraz być całkowicie niezdolną do pracy, aby móc ubiegać się o przyznanie renty socjalnej.

Wniosek o przyznanie renty socjalnej, wraz z dokumentami, składa się w oddziale terenowym ZUS, właściwym ze względu na Pani miejsce zamieszkania. Po stwierdzeniu przez ZUS, że udowodniła Pani okoliczności niezbędne do ustalenia prawa do renty socjalnej, zostanie Pani skierowana na badanie w celu wydania orzeczenia o niezdolności do pracy.
Ustalenie całkowitej niezdolności do pracy i przewidzianego okresu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS. Za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do renty socjalnej istotne jest to, aby całkowita niezdolność do pracy była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach.

Renta socjalna może być przyznana na stałe, jeżeli niezdolność do pracy jest trwała lub na wskazany okres, jeśli niezdolność do pracy jest czasowa.

Renta socjalna nie przysługuje osobie, która:
- ma ustalone prawo do emerytury, renty, świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego,
- jest właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej powyżej 5 ha,
- jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności,
- ma ustalone prawo do renty rodzinnej w wysokości przekraczającej 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Szczegóły dotyczące renty socjalnej znajdzie Pani w publikacji Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji „Wszystko co powinieneś wiedzieć o rentach i emeryturach” dostępnej pod wskazanym linkiem: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5081
A także na stronie internetowej www.zus.pl

Jeżeli chodzi o możliwość uzyskania dofinansowania do kosztów nauki.
Proponuję zapoznać się ze szczegółami programu STUDENT II. Celem tego programu jest wyrównanie szans w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne oraz przygotowanie ich, poprzez stałe podwyższanie kwalifikacji, do rywalizacji o zatrudnienie na otwartym rynku pracy.
Warunkiem uczestnictwa w programie jest:
1. posiadanie orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub  orzeczenia równoważnego)
2. przedłożenie dokumentu potwierdzającego rozpoczęcie lub kontynuowanie nauki, a w przypadku osób które mają wszczęty przewód doktorski, a nie są uczestnikami studiów doktoranckich – dokumentu potwierdzającego wszczęcie przewodu doktorskiego).
Adresatami programu są osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (lub orzeczeniem równoważnym), które są:
1. studentami studiów pierwszego stopnia lub studentami studiów drugiego stopnia albo studentami jednolitych studiów magisterskich – prowadzonych przez szkoły wyższe,
2. posiadaczami dyplomu ukończenia studiów wyższych kształcącymi się na studiach podyplomowych prowadzonych przez szkoły wyższe lub przez inne jednostki uprawnione do prowadzenia tych studiów na podstawie odrębnych przepisów,
3. uczestnikami studiów doktoranckich prowadzonych przez szkoły wyższe lub przez inne jednostki uprawnione do prowadzenia tych studiów na podstawie odrębnych przepisów,
4. słuchaczami kolegiów pracowników służb społecznych, kolegiów nauczycielskich lub nauczycielskich kolegiów języków obcych,
5. uczniami szkół policealnych,
6. studentami uczelni zagranicznych,
7. studentami odbywającymi staż zawodowy za granicą w ramach programów Unii Europejskiej, pobierającymi naukę w systemie stacjonarnym lub systemie niestacjonarnym.
Adresatami programu są również osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (lub orzeczeniem równoważnym), które mają wszczęty przewód doktorski, a nie są uczestnikami studiów.

Szczegóły programu podane są na stronie internetowej PFRON pod wskazanym linkiem: http://www.pfron.org.pl/portal/pl/81/82/Student_II.html
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta dla studenta (4824 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill