www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Umorzenie pożyczki uzyskanej ze środków PFRON (3042 - wyświetleń)
- Autor nina Dodany 2008-08-14 19:16 Zmieniony 2008-08-14 19:24
Witam,
Czy można umorzyć pożyczkę, którą otrzymała osoba niepełnosprawna na rozpoczęcie dział. gosp.w 2007 r. i zmarła w trakcie obowiązywania umowy nie dokonując jej spłaty? Brak było zabezpieczenia spłaty pożyczki.
Dziękuję.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-08-14 21:06
Owszem, wszystko można. Ale należy zwrócić się z taką prośbą do pożyczkodawcy - nie ma sytuacji bezwarunkowych i z pewnością trzeba negocjować.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-08-15 07:13 Zmieniony 2008-08-15 07:17
Nie jest  to tak do końca jak piszesz..!! Zazwyczaj pożyczkodawcy  ubezpieczają pożyczkę na wypadek śmierci.. Trzeba przejrzeć umowę
Jeżeli pożyczka była bez żyrantów .. obowiązek spłaty przez rodzinę spadkobierców przyjdzie wtedy  gdy nastą pi przyjęcie spadku z mocy prawa.. Odrzucenie spadku oznacza niespłacanie pożyczki.. automatycznie..
Negocjacje za bardzo chyba jest w chwili obecnej co negocjować.. Trzeba przejrzeć zapisy umowy.. i to dokładnie..
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-08-15 18:16
Ależ, czy ja pisałam, że "po prostu się należy" i obowiązkowo ktokolwiek musi coś umarzać...? Przekazałam jedynie, że warto wnioskować - i opieram to na doświadczeniu. Żona mojego przyjaciela znalazła się dokładnie w takiej sytuacji parę lat temu - szybko zadziałaliśmy i pożyczka została umorzona (zmarł 2 miesiące po jej przyznaniu). Nie ma klauzul zamykających całkowicie jakąkolwiek drogę - nawet do konkretnie sformułowanego zapisu można, za obopólną zgodą, podchodzić elastycznie.
Tu jest wiele aspektów, z którymi autorka powinna się zapoznać - ale nie sądzę, aby tu na forum należało czerpać do tego stosowną wiedzę. Proponuję udać się najpierw do radcy prawnego a potem wnioskować do PFRON-u.

A Twoja rada "przejrzeć zapisy umowy" jest raczej oczywista - nie zakładałam takiego traktowania osoby pytającej...
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2008-08-16 11:59 Zmieniony 2008-08-16 12:03

>Ależ, czy ja pisałam, że "po prostu się należy" i obowiązkowo ktokolwiek musi coś umarzać...<<


Jeśli pożyczka jest ubezpieczona ..  następuje  automat.. bez zbędnej pisaniny..
To bank wysyła powiadomienie o niespłaconej pożyczę starczy poformować  bank ze delikwent nie żyje..
W automacie działa też odrzucenie spadku ..  ( to tak ogólnie) bo tu mogą mieć zastosowanie inne procedury prawne przez bank..

  Ja jednak  spotykam sie z tym że ludzie ni e czytają umów  zwłaszcza bankowych.. a gdy nawet czytają nie wiele z tego rozumieją . ( bo tak  jest ich czasami konstrukcja  , że trzeba się dokładnie wczytać tekst tych umów
Dlatego  bez zapoznania się dokładnie z warunkami pozyskania pożyczki jest to  tylko gdybologia  stosowana
Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Umorzenie pożyczki uzyskanej ze środków PFRON (3042 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill