www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Przeżyć za 150 zł (14802 - wyświetleń)
- Autor 62norbi Dodany 2008-09-11 11:13
Niepełnosprawny pan Jan prosił urzędników o pomoc już setki razy. Jedynym dochodem mężczyzny jest 150 złotych zasiłku pielęgnacyjnego miesięcznie. Na rentę nie może liczyć, bo według prawa pracował trzy miesiące za krótko.
http://www.tvn24.pl/2155008,12690,0,0,1,wideo.html
Nadrzędny - Autor OWSIAN Dodany 2008-10-13 21:26
I CZEMU SIĘ DZIWIĆ, ŻE NIE UMIEMY SIĘ ZJEDNOCZYĆ, SKORO NA TAK DUŻYM FORUM NIKT NIE ZECHCIAŁ ZABRAĆ GŁOSU W TEJ SPRAWIE? A NA DODAEK TAK NIKŁA LICZBA OTWARĆ TEJ STRONY ŚWIADCZY, ŻE TEMAT PANA JANA WIELU FORUMOWICZOM ZWISA I WOLĄ TKWIĆ W SWOICH ODCHODACH.
Nadrzędny - Autor 62norbi Dodany 2008-10-13 21:43
Panie Owsian, ma stu procentową pan rację.... Gdyby na tym  forum była choć jedna osoba której zależałoby na tych co mają najciężej to na pewno zabrałby głos w tym temacie.....
Nadrzędny - Autor maclisc Dodany 2008-10-14 07:00
Dopiero zauważyłam ten wątek.
Sytuacja prawie jak u mnie, różnica?
U mnie zabrakło 2-ch m-cy.
Nadrzędny - Autor Malwa Dodany 2008-10-14 09:19 Zmieniony 2008-10-14 09:46
Pamiętam,że dawniej było coś takiego jak renta wyjątkowa.A więc w wyjątkowej sytuacji np. takiej jak omawiana, można było napisać do Prezesa ZUS  o przyznanie takiej renty.
Nadrzędny - Autor maclisc Dodany 2008-10-14 09:25
prawda, tyle że Dyrektor ZUS nie uznał mojej sprawy za wyjątkową
Nadrzędny - Autor Malwa Dodany 2008-10-14 09:49
Trzeba walczyć dalej,może nawet zwrócić się o interwencję do mediów.
Kiedyś pewna pani redaktor proponowała mi pomoc,tyle że w tamtej sprawie
przyniosło by mi to więcej szkody niż pożytku i nie skorzystałam z oferty.
Nadrzędny - Autor maclisc Dodany 2008-10-14 09:55
właśnie media
w innej sprawie się do nich zgłosiłam
do dziś żałuję
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2008-10-14 10:10
tez mi zabraklo kilku miesiecy pracy ,aby uzyskac rente bylam u owczesnego dyr. alota dyr zusu siedzialam w jego wypasionym gabinecie, rozesmial sie tylko rowniez nie uznal mojej sprawy za wyjatkowa tez zyje tylko z zasilku,zyje to moze za wielkie slowo
Nadrzędny Autor maclisc Dodany 2008-10-14 10:16
o, kolejna osoba
co jest "wyjątkową sytuacją"?
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-10-14 12:15 Zmieniony 2008-10-14 12:26
Maltbar, maclisc:

W takiej sytuacji można wystąpić do swojego ośrodka pomocy społecznej, o tzw. zasiłek stały (więcej w tym temacie lub tutaj). Jeżeli dobrze rozumiem, to o ile macie stwierdzoną całkowitą niezdolność do pracy, droga wolna.

EDIT: Jeszcze trzecie źródło - informacja ze strony Ministerstwa Polityki Społecznej
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2008-10-14 12:26
[usunięte]
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-10-14 12:36 Zmieniony 2008-10-14 12:41
Rozumiem, że mieszkasz w wspólnie z synem? Bo tylko w takim wypadku jego praca ma jakieś znaczenie. Alimenty oczywiście liczą się jako dochód i jeżeli wygrasz sprawę, Twój dochód będzie wyższy niż tzw. minimum socjalne.

Rzeczywiście, jeżeli syn musi opłacić czesne na studiach to tym samym logiczne, że musi pracować a zatem musi też zarabiać. Jeżeli mieszkacie razem, to fakt, że on zarabia oznacza, że dochód prawdopodobnie przekracza minimum i w tym momencie nie ma znaczenie jak długo trwają studia (teoretycznie powinien się najpierw zająć matką, a dopiero potem studiami). Ale w takiej sytuacji z kolei, radzę wpaść do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i popytać o specjalny zasiłek celowy jeżeli brak pracy jest w Twoim przypadku spowodowany znaczną niepełnosprawnością, która rzeczywiście uniemożliwia Ci w tej chwili podjęcie pracy (nie wymaga spełnienia kryterium dochodowego). Oczywiście całą tę kołomyję można by było rozwiązać znacznie prościej... gdyby udało Ci się zatrudnić na brakujący okres.

EDIT po raz drugi:
Do maclisc
pomerdałyście mi się, bo obie na m. :-) Już rozumiem - Tobie maclisc w MOPSie powiedziano, że zasiłek stały ci nie przysługuje, tak? Moment, poszukam podstawy prawnej...
Nadrzędny Autor maclisc Dodany 2008-10-14 12:51

>Tobie maclisc w MOPSie powiedziano, że zasiłek stały ci nie przysługuje, tak?<


tak
Nadrzędny - Autor maclisc Dodany 2008-10-14 12:31
a mi MOPS powiedział, że niesprawność powstała po 18 r. życia i nie przysługuje
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-10-14 12:51
No więc tak - artykuł 37 Ustawy o Pomocy Społecznej brzmi dokładnie (tekst całej ustawy):

Art. 37. 1. Zasiłek stały przysługuje:
  1)   pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
  2)   pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
2. Zasiłek stały ustala się w wysokości:
  1)   w przypadku osoby samotnie gospodarującej - różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 418 zł miesięcznie;
  2)   w przypadku osoby w rodzinie - różnicy między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.
3. Kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 30 zł miesięcznie.
4. W przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego i renty socjalnej zasiłek stały nie przysługuje.
5. Osobę przebywającą w domu pomocy społecznej lub ubiegającą się o przyjęcie do niego uznaje się za osobę samotnie gospodarującą, jeżeli przed przyjęciem do domu pomocy społecznej lub rozpoczęciem oczekiwania na miejsce w takim domu była uprawniona do zasiłku stałego.

Ja jestem laik, ale ja tam nie widzę informacji, że jeżeli niepełnosprawność powstała po 18 r.ż to zasiłek nie przysługuje. Więcej, widzę punkt 4 który mówi "W przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego i renty socjalnej zasiłek stały nie przysługuje." Gdyby niepełnosprawność powstała przed 18 r.ż to miałabyś właśnie uprawnienia do renty i na mój chłopski rozum właśnie wtedy zasiłek by Ci nie przysługiwał. Ciekawe też, jak było w przypadku maltbar.

Ponieważ ja się w zasadzie nie znam, radziłabym otrzymaną w MOPS informację (wraz z ewentualną podstawą prawną) skonsultować z kimś mądrzejszym - prawnikiem, doradcą socjalnym, itp. Tak dla pewności, że w MOPSie udzielono Ci prawidłowej informacji.
Nadrzędny Autor maclisc Dodany 2008-10-14 12:59
właśnie, w/g punktów 1 i 2 nie należy mi się
Nadrzędny - Autor maclisc Dodany 2008-10-14 13:03
p-kt 2, przekracza dochód o 8zł
o 8!
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-10-14 13:39
A, to zmienia postać rzeczy. O ile nie wypłacenie zasiłku ze względu na powstanie niepełnosprawności po 18 r.ż. wydaje mi się dziwne, o tyle przekroczenie tzw. minimum socjalnego to już inne buty - w tym momencie zasiłek stały rzeczywiście nie przysługuje.

Przy czym nawet, gdybyś tego kryterium nie przekroczyła o 8 zł, a miała powiedzmy 20 zł za mało, to dostałabyś w zasadzie tylko wyrównanie, czyli te 20 zł. Zasiłek stały nie jest bowiem takim świadczeniem jak renta (o stałej wysokości) - ma tylko służyć "wyrównaniu" do poziomu minimum socjalnego.
Nadrzędny Autor maclisc Dodany 2008-10-14 13:46
nie potrafię tego uzasadnić
coś, że nie wada wrodzona i powstała po 18 r.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-10-14 16:40 Zmieniony 2008-10-14 17:14
owszem
ja tylko zapytam ,
jak można mieć sporo lat w kalendarzu , a nie mieć lat pracy , skromnych w jednym uzbieranym ciągu pięciu lat , gdy mówimy o człowieku młodym to też jest inaczej , czyli ile lat musi mieć składkowych w stosunku do lat życia .

                        1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
                        2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
                        3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
                        4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
                        5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
                        Okres wymaganych 5-ciu lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30. roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego  dziesięciolecia     przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, renty szkoleniowej.

ale w innym przypadku ludzie winni są sami sobie trochę, trochę , nie podejmując pracy i utrzymać ten wymagany ciąg.
może znowu lawina krytyki tu spadnie , ale czy nie jest trochę tak ?

W  artykule jest nieścisłość , gdyż jeśli pan Jan ma przepracowane 24 lat i 9 miesięcy  ,  to gdyby miał w jednym ciągu składkowym uzbierany okres 5 lat dostałby rentę.
Widocznie nie miał takiego ciągu lat - przynajmniej 5 lat w jednym razem zebranym okresie > a widocznie tam były - dziury- długie okresy bezskładkowe .
                      Zgodnie z powołaną regulacją prawo do świadczenia przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli do
                      dnia powstania niezdolności do pracy miał udowodnione okresy składkowe i nieskładkowe  występujące
                      bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi łącznie 6 miesięcy.

Gdzie jest niby tak napisane że , cytuje fragment artykułu" po 25 latach miałby prawo do renty"
proszę tu fragment z ustawy , który również mówi o wymaganym okresie składkowym i nieskładkowym

                      Od 1 października 2003 r. konieczność spełnienia ostatniej z przesłanek nie jest wymagana od
                      ubezpieczonego, który orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS uznany został za całkowicie niezdolnego do
                      pracy i legitymuje się okresem składkowym i nieskładkowym, wynoszącym na przestrzeni całego życia
                      zawodowego  co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
                      W praktyce oznacza to, że osoba spełniająca powyższe warunki nabędzie prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy,
                      jeśli posiada wymagany przepisami ustawy  okres składkowy i nieskładkowy.
Nadrzędny - Autor OWSIAN Dodany 2008-10-16 10:51 Zmieniony 2008-10-16 10:58
Droga Pani WERBENO!

Z punktu widzenia przepisów rację mają urzędnicy i Pani też. Lecz z punktu widzenia człowieka znajdującego się bez środków do życia, tego rodzaju kuglarstwo prawne jest głupie na cały regulator; idiotyzmu nie da się obronić drugim. Pan Jan PŁACIŁ SKŁADKI przez 24 lata i 9 miesięcy (jak twierdzi ZUS), gdzie więc one wsiąkły?

Jeżeli nie mogą przyznać mu renty (choćby pomniejszonej o wysokość składek za brakujące 3 miesiące), to niech oddadzą mu SKŁADKI!
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-10-16 13:40 Zmieniony 2008-10-16 13:46
proszę, nie jestem żadna pani , po prostu werbena.

Proszę wysłuchać jeszcze raz , obejrzeć jeszcze raz
"przepracował 24 lata i 9 miesięcy"
a owsian napisał

>Pan Jan PŁACIŁ SKŁADKI przez 24 lata i 9 miesięcy (jak twierdzi ZUS)>


to różnica 
gdyby miał te skromne 5 lat pracy w jednym ciągu z okresem wymaganym  składkowym  , ZUS  rentę by  mu przyznał .
Nie może być też tak, aby nie mieć tych okresów składkowych , bo nikt by do pracy nie szedł , bo wiedziałby ,że dostanie  świadczenie  i np. rentę .
W felietonie jest mowa o rencie i ZUS , więc nie wspominałam nic o innych sposobach pomocy temu panu.
Nadrzędny Autor OWSIAN Dodany 2008-10-16 14:35
CZY TO WINA PANA JANA, ŻE NIE CHCIANO GO ZATRUDNIĆ?( A WIĘC NIE WYMIGIWAŁ SIĘ OD PRACY)? CZY TO JEGO WINA, ŻE JEST PO WYLEWIE I TRAFIA NA LUDZI Z PARAGRAFAMI ZAMIAST SERCA?
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-10-16 14:52 Zmieniony 2008-10-16 14:58
jestem tu na forum teraz - odpowiem
wiem owsian  i inni że pragniesz  dobrze dla tego pana
ale wczuj się jednak w całość , prosił nawet o specjalny warunek , wspomniane jest pana prezydenta ,i coś jednak wstrzymuje przyznanie mu renty.
Podejdźmy do tego inaczej , gdyby pan Jan nie zachorował , pytanie ?, bo nikt nie wnikł z nas w jego dokumenty - jak wyglądałaby sprawa przyznania mu emerytury w przyszłości .
Mi nie musisz wierzyć (Twoja wola), ale w drodze wyjaśnień spytaj nawet innych   , jak to jest .
dodam też -
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy  ,że gdy podejmuje pracę nawet na zlecenie , i nie sprawdzi , niedomówi tego w momencie zawarcia umowy zlecenie - nie zawsze są odprowadzane składki społeczne ,wielokrotnie tylko podatek , a co za tym idzie , w przyszłości , aby nie miał też nieprzewidzianych takich okoliczności - powie pracowałem bezskładkowo i należy mi się świadczenie np. rentowe .

ja nie mogę tu ciągnąć tematu w nieskończoność, jakieś określone zasady na rynku pracy - ubezpieczeń społecznych - umowy - kodeks pracy - itp-  istnieją i muszą istnieć , bo zapanowałby totalny haos.
Nadrzędny Autor 62norbi Dodany 2008-10-16 20:52 Zmieniony 2008-10-16 20:57
Tzn: że człowiek ma umrzeć z głodu.... Bo tak sobie życzą urzędasy..... A o PREZYDENCIE mi nie wspominaj... To co on robi jest właśnie totalny chaos....
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Przeżyć za 150 zł (14802 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill