www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / szukanie pracy - wysyłanie CV (4476 - wyświetleń)
- Autor pola01 Dodany 2008-10-29 12:22
Witajcie, mam problem z szukaniem pracy. Mam umiarkowany stopień i całkowitą niezdolność do racy z ZUS-u.
Nie jestem w stanie pracować na cały etat (chodzi mi o pogarszające się zdrowie, nie o prawo), ale chcę spróbować na pół. Przeglądam ogłoszenia w internecie, no i tu mam problem.
Czy mogę wysyłać CV gdzie popadnie czy jest tak, że nie każda firma/placówka przyjmuje niepełnosprawnych i przysługuje praca chroniona (w moim przypadku to niezbędne, skrócony czas pracy itd).
Jak i gdzie i jak na CV zaznaczyć, że jestem niepełnosprawna, że ma to być praca chroniona i na pół etatu?
Doradzi ktoś coś?
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-10-29 16:25
Zgłaszać się do pracy możesz wszędzie - na otwartym rynku pracy też (na stanowiska do których dopuści cię Lekarz Medycyny Pracy). Powinieneś jednak podać przyszłemu pracodawcy informację o swoim stopniu niepełnosprawności - wynikają z niego określone korzyści i obowiązki dla pracodawcy. Do obowiązków w przypadku znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności należy przepisowo skrócony czas pracy, przepisowa dodatkowa przerwa w godzinach pracy, ewentualnie urlop rehabilitacyjny (także określony w przepisach) i dostosowanie stanowiska pracy. W razie czego możesz także się tych przywilejów zrzec. Możesz o tym poczytać: np. w tej broszurce (kliknij)

Moim zdaniem i według mojego niewielkiego doświadczenia jeżeli wysyłasz CV na konkretne stanowisko (w przypadku umowy o pracę), radziłabym informację o posiadanym stopniu niepełnosprawności umieszczać w części "Uwagi dodatkowe" na dole CV. Szczegóły lepiej sobie moim zdaniem zostawić na rozmowę kwalifikacyjną. I przed nią dowiedzieć się jaką rekompensatę może otrzymać Twój pracodawca (dofinansowania/refundacje). Jeżeli chcesz pracować na pól etatu - po prostu składaj oferty wyłącznie na stanowiska na pół etatu.

Ważna uwaga - pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci to, co wynika z przepisów. Wszystko inne to kwestia Waszej dobrej woli i negocjacji. Zatem jeżeli pójdziesz do pracodawcy na otwartym rynku, możesz od niego wymagać tylko takich ulg, które zostały w przepisach określone. Nie ma on natomiast obowiązku chronić Cię, ułatwiać Ci pracy, płacić wysokiej pensji, nie zwalniać itd.

PS. Nie jestem doradcą ds. zatrudnienia , moje porady nie są fachowe,
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2008-10-29 16:58
Bardzo dziękuję za dokładną i wyczerpującą odpowiedź :-)
Tylko problem z tym pół etatu, bo takich ogłoszeń raczej nie widać :-(
A broszurkę zaraz poczytam - dziękuje i pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-10-29 18:14

> Tylko problem z tym pół etatu, bo takich ogłoszeń raczej nie widać


No tak, tyle że to już zupełnie inna sprawa. Mam wrażenie, że wpisywanie w CV informacji, że interesuje Cię tylko pół etatu, jeżeli stanowisko jest na cały etat, po prostu mija się z celem. Chyba, że masz jakieś szczególnie poszukiwane umiejętności albo chodzi nie o pracę na etat, a na zlecenia (ile zrobisz, tyle zarobisz). Bo pracodawca to nie sklep - zazwyczaj oczekuje się, że to kandydat przedstawi pasującą pracodawcy ofertę, a nie odwrotnie. Gdybym ja np. szukała osoby na cały etat, to odpowiedź-oferta w rodzaju "oferuję to, to i to ale wyłącznie na pół etatu" byłaby dla mnie dziwna, chyba, że pochodziłaby od kogoś o naprawdę wyjątkowej wartości "rynkowej".

Ewentualnie możesz też oczywiście zgłosić się do pracodawców ze swojej branży, ale nie w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie tylko tak "gdyby Państwo kogoś potrzebowali". To ryzykowna metoda ale w niektórych zawodach się opłaca - może się okazać, że kiedyś pracodawca będzie chciał coś zlecić albo np. tymczasowo będzie potrzebował kogoś na pół etatu. Wtedy rzeczywiście można by zaznaczyć w jakim zakresie jesteś dyspozycyjna.

Przy okazji - przepraszam za pomylenie płci. Jakoś nie wychwyciłam żeś kobieta. :-)
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2008-10-30 10:48
A nic nie szkodzi z pomyleniem płci, ja myślałam, że to literówka ;-)
Dziękuję za odpowiedzi, tylko szkoda, że tak czarno to widzę...
Bo wygląda na to, że pracodawcy albo szukają pracownika na etat albo nie, a w pół etaty nikt się nie bawi. Z tego wynika, że nie mam gdzie wysyłać CV, a na cały etat nie jestem w stanie pracować :-( Masz rację, że to już inna sprawa, ale właśnie związana z niepełnosprawnością :-(
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / szukanie pracy - wysyłanie CV (4476 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill