www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zadna praca,a praca (2672 - wyświetleń)
- Autor dobrosia Dodany 2008-11-08 19:33
Chcialabym sie dowiedziec,czy osoba z orzeczeniem o niezdolnosci do pracy i samodzielnej egzystencji moze podjac prace i czy laczy sie to z zawieszeniem lub utrata swiadczenia.
Nadrzędny Autor szczerbaty Dodany 2008-11-08 21:43
NIE PATRZ NA TO CO PISZA TYLKO JAK POTRAFISZ TO PRACUJ
OSLY Z ZUSU ZAWSZE MOGA CIE WEZWAC PRZED SWOJE OBLICZE
WZYWAJA NAWET JUZ NIEZYJACYCH A TO DLATEGO ZE TAM JES BURDEL A KTO SIEDZI W BURDELU NIE MUSZE MOWIC
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2008-11-09 15:09
jeśli lekarz medycyny pracy cię dopóści do danej pracy to możesz a dorobić reż możesz  do pewnej kwoty teraz  nie wiem jaka to kwota bo ciągle  są zmiany zapytaj w zus
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-11-11 21:03 Zmieniony 2008-11-11 21:11
Tzw. niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji według Sąd Najwyższego odnosi się do każdego zatrudnienia w innych warunkach niż specjalnie stworzone na stanowiskach pracy odpowiednio przystosowanych do stopnia i charakteru naruszenia sprawności organizmu czyli mówiąc po ludzku - oznacza, że zdaniem orzecznika jesteś niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji w nieprzystosowanych warunkach. Nie, że w ogóle nie możesz pracować. Tak jak wskazała Basia - jeżeli lekarz medycyny pracy dopuści Cię do wykonywania pracy na określonym stanowisku, będziesz mogła pracować (z zachowaniem innych ograniczeń - np. krótszego czasu pracy, braku pracy nocnej)
Źródło cytatu: tutaj

Osiągnięcie odpowiednio wysokiego dochodu będzie oznaczało zmniejszenie/zawieszenie renty.
W przypadku renty socjalnej zawieszenie występuje po uzyskaniu przychodu wynoszącego 30% średniego wynagrodzenia wg. GUS (wyjątek wedle mojej wiedzy stanowi umowa o dzieło z kimś, kto nie jest Twoim normalnym pracodawcą, chociaż w tej kwestii znalazłam sprzeczne informacje. Sama trzymam się informacji ze swojego ZUS, ale radzę się upewnić). W przypadku renty z niezdolności do pracy renta jest zmniejszana po osiągnięciu 70% średniego wynagrodzenia, a zawieszana przy 130% (odpowiednie kwoty na każdy miesiąc znajdziesz tutaj). Szczegóły dotyczące tego co wlicza się do dochodu a co nie, znajdziesz na stronach ZUS poświęconych obu typom renty (są istotne różnice): o rencie z niezdolności do pracy (kliknij) i o rencie socjalnej (kliknij)

Odrębnym problemem jest możliwość zweryfikowania renty i jej odebrania na skutek tego, że rencista podejmuje jakąkolwiek pracę, nawet jeżeli na podstawie przepisów ma do tego prawo. Osobiście nie spotkałam się z takim przypadkiem, ale teoretycznie jest to możliwe.

EDIT: Jak zwykle zastrzegam - nie jestem specjalistą, nie daję gwarancji na fachowość podawanych informacji. Wszelkie wątpliwości można rozstrzygać w pracownika ZUS.
Nadrzędny Autor dobrosia Dodany 2008-11-11 21:55
Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zadna praca,a praca (2672 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill