www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Abonament radiowo-telewizyjny (5520 - wyświetleń)
- Autor Gosia1980 Dodany 2008-11-29 10:26
Witam serdecznie!Chciałam się zapytać czy osoba niepełnosprawna II grupy renty socjalnej  jest zwolniona z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego?
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-11-29 11:55
raczej nie
Nadrzędny - Autor Gosia1980 Dodany 2008-11-29 16:05
W takim razie jakie warunki trzeba spełnić aby nie płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-11-29 17:48
A nie przesadzacie aby z tym "nie płaceniem" za wszystko...? Oglądamy - płacimy. Nie oglądamy - nie płacimy.
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2008-11-29 17:50
SKORO SĄ ULGI CZEMU BY Z NICH NIE KORZYSTAĆ
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2008-11-29 17:58
Ja tam póki co nie mam tego problemu, bo u mnie w gospodarstwie domowym kto inny opłaca abonament i nie idzie z mojej kieszeni (jak pójdzie z mojej to może i z ulgi nie skorzystam), ale z drugiej strony tak sobie myślę, że konieczność płacenia dla kogoś, kto miałby tylko dochód z renty byłaby trochę bezprzedmiotowa. Bo to nie jego pieniądze, a państwowe i w zasadzie jest to taki jałowy obieg pieniędzy - Państwo mi daje pieniądze, z których część zwracam Państwu. Więcej sensu ma założenie, że Państwo mi tych pieniędzy nie wypłaci, a ja nie będę musiała biegać i zwracać. Bardziej ekonomicznie wychodzi. Mam nawet cichą nadzieję, że właśnie ze względu na tę ekonomię tak sformułowano przepis... chociaż znając naszych prawodawców trudno mi w to uwierzyć. :-)

Pozdrawiam
J.
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2008-11-29 16:26
Jeżeli dobrze rozumiem odnośną ustawę, zwolnienie może, ale nie musi jej przysługiwać. Według ustawy:

Art. 4. 1. Zwalnia się od opłat abonamentowych:
      1) osoby, co do których orzeczono o:
            a) zaliczeniu do I grupy inwalidów lub
            b) całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych  (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.2)), lub
            c) znacznym stopniu niepełnosprawności, na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.3)), lub
            d) trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25, z późn. zm.4)), którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny;
      2) osoby, które ukończyły 75 lat;
      3) osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalno-rentowego;
      4) osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2 000 Hz o natężeniu od 80 dB);
      5) osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 %.


Co oznaczałoby, że renciści socjalni mogą być zwolnieni z abonamentu niezależnie od posiadanej "grupy". Należy jednak pamiętać o istnieniu art. 4 ust. 2, który mówi, że:

2. Zwolnienia określone w ust. 1 nie przysługują osobom, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26. rok życia, niespełniającymi warunków do uzyskania tych zwolnień.

Źródła:
- treść ustawy np. tutaj (klik)
- streszczenie warunków zwolnienia z abonamentu wg. serwisu NGO tutaj (klik)
- archiwalny artykuł na ten temat z serwisu niepełnosprawni.pl tu (klik).

Tym niemniej nie jestem prawnikiem ani doradcą, moje odpowiedzi są niefachowe i prywatne, i odpowiedzialności za tą odpowiedź nie wezmę. W razie wątpliwości, radzę pytać specjalistów.
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-12-01 13:58
Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (inwalidzi dawnej I grupy) mają prawo do:

zwolnień od opłat abonamentowych za radio i telewizję, tylko osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji oraz osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu na podstawie np. orzeczenia potwierdzającego stopień niepełnosprawności.

Osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym (dawna II grupa inwalidzka) mają prawo do:

zwolnień z opłaty abonamentowej za radio i telewizję, tylko w przypadku osób niewidomych, których ostrość wzroku nie przekracza 15% na podstawie jednego z dokumentów tj. orzeczenia stwierdzającego umiarkowany stopień niepełnosprawności z tytułu uszkodzenia narządu wzroku.

Osoby niepełnosprawne w stopniu lekkim mają prawo do:

Zwolnione z opłat za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych są:

    * Osoby zaliczone do I grupy inwalidów,
    * Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
    * Osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji,
    * Osoby o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje dodatek pielęgnacyjny,
    * Osoby, które skończyły 75 lat,
    * Osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalno-rentowego,
    * Osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
    * Osoby, których ostrość wzroku nie przekracza 15%,
    * Inwalidzi wojenni i wojskowi,
    * Kombatanci, niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz wdowy i wdowcy po kombatantach, którzy są jednocześnie emerytami lub rencistami.

Uwaga: od 16 maja 2005 r. zwolnienie nie przysługuje osobom, które mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26. rok życia, i które nie spełniają warunków do uzyskania tych zwolnień.

Prawo do zwolnień od opłat abonamentowych zachowują osoby, które korzystają z tego prawa na podstawie dotychczasowych przepisów, pod warunkiem dostarczenia, w terminie 6 miesięcy oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z tych zwolnień.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Abonament radiowo-telewizyjny (5520 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill