www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna (2562 - wyświetleń)
- Autor Gosia1980 Dodany 2008-11-29 10:36
Witam!W grudniu będę stawała na komisji o przyznanie grupy(renta socjalna).Mam pytanie.Czy przy rencie socjalnej jest przyznawana I grupa?
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2008-11-29 11:54
zależy od stanu zdrowia
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2008-11-29 14:58
Grup już nie ma. Dziś są dwa systemy orzekania - tzw. stopień niepełnosprawności (lekki, umiarkowany, znaczny) wydawany przez Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności i tzw. stopień niezdolności do pracy (częściowa, całkowita, całkowita wraz z niezdolnością do samodzielnej egzystencji) wydawany przez ZUS.

Rentę socjalną można otrzymać, jeżeli osoba zostanie uznana przez orzecznika za "całkowicie niezdolną do pracy" [w warunkach nieprzystosowanych]. Nie jest to to samo, co stopień niepełnosprawności, choć zazwyczaj jest to uznawane za równoznaczne z przynajmniej umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (czyli dawną II grupą). Jeżeli czyjś stan zdrowia jest gorszy, może otrzymać orzeczenie o "całkowitej niezdolności do pracy wraz z niezdolnością do samodzielnej egzystencji" (mniej więcej dawna I grupa).

Niezależnie od orzeczenia z ZUS, warto sobie wyrobić stopień niepełnosprawności w zespole orzekającym. Nie ma on wpływu na przyznanie lub nie renty, ale ma wartpość pozarentową, np. przy ustalaniu ulg komunikacyjnych.
Pozdrawiam

PS. Nie jestem fachowcem, moje odpowiedzi są tylko prywatnymi radami.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna (2562 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill