www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Akt własnośći (8219 - wyświetleń)
- Autor valkiria1488 Dodany 2008-12-08 16:53
Witam. Poszukuję odpowiedzi w sprawie spadkowej.
Dom został zbudowany i oddany do użytku w 1938r. Nigdy nie było księgi wieczystej założonej ani nie ma jej do tej pory.
W roku 1958 moja babcia założyła sprawę w sądzie o stwierdzenie nabycia spadku, cała sprawa przeszła pomyślnie i na postanowieniu sądowym jest napisane ze moja babcia nabywa prawa spadkowe do 4/4 spadku ( czyli do całości ).
Od czasu postawienia domu i oddania go do użytku babcia jest zameldowana ciągle na czas stały.

W 2008 roku babcia jeszcze raz założyła taką samą sprawę w sądzie co poprzednia opisana wyżej ze względu na to ze Panie w sądzie i w urzędzie miejskim stwierdziły ze postanowienie sądu z rozprawy z 1958 r zostało przedawnione i jest już nieważne.  Postanowienie sądu z 2008 r jest takie samo jak poprzednie i mówi ze babcia jest prawną właścicielką do spadku. Jednak w zadnym z tych postanowień nie jest napisane co to jest za spadek czy to jest dom czy rower.

Teraz najważniejsze.

Co babcia moja powinna zrobić by móc prawnie przepisać dom z działką na której jest postawiony na mnie.
Nadrzędny - Autor Bajka Dodany 2008-12-08 17:28
Witam. W Postanowieniu Sąd stwierdza o prawie do spadku i nie ma znaczenia, czy jest to dom , czy rower. Chodzi o prawo do spadku. Babcia, występując do Sądu o stwierdzenie praw do spadku musiała przedstawić dokumenty, że np. dziadek był właścicielem tej nieruchomości.  Z dokumentem stanowiącym, że właścicielem nieruchomości był dziadek i z Postanowieniem Sądu o nabyciu przez babcię prawa do spadku należy zgłosić się do notariusza, który sporządzi umowę darowizny. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor valkiria1488 Dodany 2008-12-08 19:22
Właśnie w tym sęk, że żadnego takowego dokumentu nie ma i nie było. Jedynie co to na pierwszym postanowieniu ze sprawy z 1958 r jest napisane ze moja babcia dziedziczy cały spadek po swoim ojcu który był właścicielem.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-12-08 21:24

>>>Panie w sądzie i w urzędzie miejskim stwierdziły ze postanowienie sądu z rozprawy z 1958 r zostało przedawnione i jest już nieważne<<


Jakie panie ?? bo na pewno nie prawnicy..
Nawet w 1958 roku gdy by babcia zasiedliła  obcy budynek cał kowice  nie po rodzicach.. ma zastosowanie przepis  o zasiedleniu w i to w złej wierze ..  fakt taki zgłasza sie do sądu..  Czyli reasumijac od 1988 roku nikt  inny nie ma prawa do tych nieruchomości jak wspomniana babcia..
a jeszcze w między czasie było uwłaszczenie sie  etc..
Nadrzędny - Autor valkiria1488 Dodany 2008-12-09 00:18
czyli jeśli dobrze myślę należy teraz aby sprawę dokończyć złożyć wniosek do sądu o zasiedzenie i po otrzymaniu takiego pisma dopiero mogę zgłosić się z babcią do notariusza???

A takie pytanko jeśli chodzi o notariusza. Jaki moze byc koszt takiej wizyty i sporządzenie aktu darowizny???
Nadrzędny - Autor Bajka Dodany 2008-12-09 11:49 Zmieniony 2008-12-09 12:02
Witam. Źle myślisz, nie musisz składać do sądu wniosku o zasiedzenie. Z Postanowienia sądu z roku 1958 wynika, że ojciec babci był włascicielem tej nieruchomości - tak napisałaś. Jeżeli sąd podaje w Postanowieniu, że ojciec babci był właścicielem tej nieruchomości to oznacza, że fakt ten został ustalony przez sąd. Postanowienie sądu jest dokumentem stwierdzającym, że babcia stała się właścicielem nieruchomości odziedziczonej po ojcu. Dlatego nie musisz występować do sądu z wnioskiem o zasiedzenie. Jedynym prawnym właścicielem nieruchomości jest , w chwili obecnej, Twoja babcia i należy zgłosić się do notariusza, w celu sporządzenia umowy darowizny. Pozdrawiam.

Jeszcze jedna istotna uwaga. Babcia nabyła prawo do nieruchomości po zmarłym ojcu , na podstawie Postanowienia sądu z 1958r., co zostało potwierdzone nowym Postanowieniem z br. Prawo stanowi, że od nabycia spadku należy uiścić podatek. Nie jestem w tym temacie na bieżąco ale informacje otrzymasz od notariusza.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-12-09 16:58
Posłuchaj Bajki  dobrze pisze   nie słuchaj  sie jakiś tam urzędasów co o niczym nie mają  pojęcia,,
co do podatku.. chyba uległ przedawnieniu . (moim zdaniem powinien)  ale zapytaj notariusza.. wyrobić aktualna mapkę(jeżeli istnieje jakaś działka przy budynku budynkach..) i do notariusza..
Nadrzędny - Autor valkiria1488 Dodany 2008-12-09 20:22 Zmieniony 2008-12-09 20:29
Właśnie w Postanowieniach nie ma mowy o tym co babcia odziedziczyła. Nie ma ani słowa co jest przedmiotem spadku. Pisze tylko ze babcia dziedziczy wszystko czyli 4/4 spadku po zmarłym ojcu. Jeśli to komuś z Was coś pomoże oczywiście mogę zeskanować to postanowienie i przesłać na maila.  Jedyny chyba mało ważny dokument to mam starą teczkę z 1939 r i tam są zawarte rysunki domu, plany budynków gospodarczych. Jest tez zapis gdzie znajduje się ten dom i działka ( ulica numer, działki) i kto był właścicielem. Widnieje też pieczątka i podpis prezydenta miasta. Jednakże dowiedziałam się ze taka teczka jest już nic niewarta. Też mogę fragment jej sfotografować czy zeskanować i przesłać.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-12-09 21:44

>>Pisze tylko ze babcia dziedziczy wszystko czyli 4/4 spadku po zmarłym ojcu.<<


To jest postanowienie sadu  którego prawnie nikt nie obalił i ono jest wiążące a co babcia zamierza z tym z robic..??  bo tu chyba problem..???
Nadrzędny - Autor valkiria1488 Dodany 2008-12-09 23:41
Drogi Kolego Godunow. Babcia chce jedynie jeszcze za życia przepisać dom na mnie. Aby uniknąć kolejnych nawarstwiających się spraw co do tej nieruchomości. Jeśli chodzi o wyrobienie mapki to w urzędzie miejskim w dziale geodezji takiej mapki babcia otrzymać nie może, ponieważ nie ma dokumentu (aktu własności, tytułu prawnego) który by potwierdzał fakt posiadania.
Nadrzędny Autor Bajka Dodany 2008-12-10 10:16
Posłuchaj, Godunow ma rację. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowa darowizny została sporządzona przez notariusza teraz i to należy zrobić jak najszybciej.
Napisałaś:"... w urzędzie miejskim w dziale geodezji takiej mapki babcia otrzymać nie może, ponieważ nie ma dokumentu /aktu własności, tytułu prawnego/ który by potwierdzał fakt posiadania."
Wprowadzają Cię w błąd. Tytułem prawnym, stanowiącym, że babcia jest właścicielem nieruchomości jest Postanowienie sądu. Wyrys, wypis
wydaje się na wniosek osoby zainteresowanej i te dokumenty będą Ci potrzebne. W zatwierdzonym Projekcie budowlanym, który posiadasz, podany jest właściciel, numer ewidencyjny działki, usytuowanie działki. Te wszystkie dane znajdują się w ewidencji w urzędach, podatek od nieruchomości wymierzany jest też w oparciu o ewidencję. Napisz pismo do urzędu w sprawie wydania wypisu, wyrysu i musisz otrzymać odpowiedź. Urzędnicy mają obowiązek działania zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego. Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2008-12-09 22:19
Kobieto, a jednak Ci się dziwię - mędrkujesz o rzeczach oczywistych, próbujesz podważać (sic!) postanowienie sądu (tylko dla Ciebie niezrozumiałe), chcesz dostać dom a szkoda Ci 100 złotych za poradę u notariusza...
Nadrzędny - Autor Bajka Dodany 2008-12-10 09:21
Witam. Chyba nie rozumiesz, o co chodzi. Ojciec babci zmarł i pozostawił majątek, którego był właścicielem - w tym przypadku nieruchomość zabudowana. Mógłby być także właścicielem, przykładowo: lasu gospodarstwa rolnego, psa i kota. Do sądu występuje się o ustalenie prawa do spadku i w tym przypadku sąd postanowił, że babcia nabywa prawo do spadku po zmarłym ojcu, w części 4/4. Postanowieniem tym, sąd przyznał babci prawo własności do majątku pozostawionego przez Jej ojca i nie ma znaczenia, co wchodzi w skład tego majątku. Babcia jest jedynym spadkobiercą po zmarłym ojcu, czyli jest jedynym właścicielem i ma prawo dysponowania tym majątkiem i należy zgłosić się do notariusza, jak napisałam wcześniej. Popełniony został błąd, polegający na tym, że kiedy w 1958r. sąd postanowił o nabyciu przez babcię prawa do spadku po zmarłym ojcu, nie został sporządzony akt notarialny. Gdyby wtedy został sporządzony akt notarialny, nie potrzebna byłaby kolejna sprawa w sądzie. Dziwi mnie, po co była ta kolejna sprawa.
Ta stara teczka z 1939r. jest bardzo ważnym dokumentem, jest to prawdopodobnie projekt budynku, zatwierdzony projekt budynku.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2008-12-12 09:34

>>Drogi Kolego Godunow. Babcia <


Droga Pani weź bacie do notariusza Bajak Ci dobrze radzi.. // Nie słuchaj sie żdnych kucharzy sprzątaczek   sporządźcie akt darowizny potwierdzony notarialnie i po sprawie.
Pozdrawiam. Miłego sporządzania
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Akt własnośći (8219 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill