www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Bariery architektoniczne odliczenie od dochodu (4024 - wyświetleń)
- Autor Kuba 15 Dodany 2008-12-10 21:33
Witajcie. Przeszedłem długą drogę likwidacji barier architektonicznych. Musiałem zapłacić wykonawcy 20%. Mam pytanie. Czy mogę tę kwotę odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym za ten rok? Czy ktoś już to przechodził i to robił? Pozdrawiam wszystkich i czekam na odpowiedzi.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-12-12 09:56 Zmieniony 2008-12-12 10:04
W rozliczeniu za rok 2007 odliczeniu podlegały wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Co uznaje się za wydatki na cele rehabilitacyjne:

Adaptacja i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, czyli wydatki na: likwidację barier architektonicznych, budowę podjazdów dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ;poszerzanie drzwi, likwidację progów, wyburzanie ścian działowych, założenie okien zamykanych z niskiego poziomu, położenie terakoty antypoślizgowej, likwidację wanny i założenie brodzika ze specjalnym siedziskiem dla osób niesprawnych ruchowo, założenie;wiszącego" sedesu oraz umywalki ;bez nogi" umożliwiających swobodne podjechanie wózkiem, także umywalki sterowanej ręcznie lub automatycznie, montaż wszelkiego rodzaju uchwytów, specjalnych baterii dla osób z niesprawnymi dłońmi, montaż opuszczanych szafek i blatu kuchennego z możliwością podjechania wózkiem, montaż drzwi przesuwnych itd. Możemy również odliczyć: koszty prac związanych z adaptacją, np. musieliśmy wyburzyć ściany w łazience i zniszczyliśmy glazurę. Odliczamy wtedy także koszty położenia glazury. Ale jeśli glazurę kładziemy z własnej inicjatywy, bo nie podoba się nam kolor starej, to już nie!

Pamiętać należy, że powyższe informacje dotyczą zeszłego roku (rozliczenia za rok 2007). Co do przepisów obowiązujących w nowym roku  (rozliczenie za 2008 rok), proszę uważnie śledzić wszelkie zmiany, które mogłyby pojawić się w tej kwestii z początkiem roku 2009.  
Nadrzędny - Autor Kuba 15 Dodany 2008-12-13 22:40
Na rachunku nie jest wyszczególnione, jakie prace były wykonywane. Jest to typowe dofinansowanie PCPR. Był kosztorys i cała ta reszta. Moje pytanie jest, czy ktoś z Was odliczał w zeznaniu podatkowym udział własny w takim dofinansowaniu likwidacji barier architektonicznych.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-12-14 12:34
Ale powyższy post właśnie odpowiada na Twoje pytanie...
I nie ma czegoś takiego, jak "typowe dofinansowanie PCPR", ponieważ każda osoba wnioskuje na co innego i co innego wykonała w ramach adaptacji. Możesz odliczyć to, co mieściło się w ramach zaplanowanych prac i dotyczyło likwidacji barier.

Natomiast mocno dziwi mnie ostatnie zdanie eksperta Integracji... Czy to znaczy, że podatnik dopiero w roku 2009 dowie się, na jakich zasadach rozliczy się za rok 2008????? To raczej absurd i nieścisłość (delikatnie ujmując). A co, jeśli ktoś złoży zeznanie już 2 stycznia??? Przecież przepisy 3 stycznia się już raczej nie zmienią?

Pzdr.
Nadrzędny Autor Kuba 15 Dodany 2008-12-14 19:44
Widzę, że nie mam co robić na tym forum, skoro obrażacie ludzi. A ja widzę, że tylko potraficie, mądrale, przytoczyć to, co wszędzie można przeczytać. Ja zadałem konkretne pytanie, a jeśli nie znacie odpowiedzi, to nie zabierajcie głosu. Dowiem się tego w innym miejscu. Żegnajcie.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Bariery architektoniczne odliczenie od dochodu (4024 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill