www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Organizuję protest (5578 - wyświetleń)
- Autor desperat Dodany 2008-12-18 22:41
Witam wszystkich.
Chcę zorganizować pod Pałacem Prezydenckim protest przeciwko prezydenckiemu vetu ustawy, która miała znieść pułapkę rentową. Jestem socjologiem i mam dość zarabiania 400 zł miesięcznie. Biorę na siebie powiadomienie mediów i uzyskanie pozwolenia na manifestację. Chciałbym, żeby zebrało się nas jak najwięcej. Wszystkich chętnych proszę o odzew na forum. Ustalimy datę najbardziej korzystną dla nas. Dlaczego tylko górnicy i pielęgniarki walczą o swoje przywileje? My nie chcemy podwyższenia rent i emerytur o 1000 zł. My chcemy tylko normalnie zarabiać na zwyczajną egzystencję.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-12-18 23:49
Z ciekawości - orientujesz się, co (poza zniesieniem limitu zarobków) zawierała zawetowana ustawa (a zatem co wejdzie, jeżeli veto zostanie odrzucone)? Tylu ludzi protestuje... a sprawa ma drugie dno. Ciekawa jestem, co jako przyszły organizator manifestacji o nim wiesz. Bo to może być ważne z merytorycznego punktu widzenia, jeżeli np. chcesz rozmawiać o sprawie z mediami.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor desperat Dodany 2008-12-19 00:40
Szczerze mówiąc to dla twojej przyjemności jutro wybieram się do biura platformy i wkleję i ci tekst ustawy. Nie obchodzi mnie czy mi obniżą rentę o 50 zł czy o 100 zł. Osobiście wolałbym nie mieć orzeczenia o niepełnosprawności, przynajmniej mógłbym pracować nie 7 a 8 godzin dziennie, miałbym tyle samo urlopu co inni, więc byłbym zwykłym pracownikiem bez żadnych uprzywilejowań i zaręczam Ci, że z moimi kwalifikacjami znalazłbym pracę bez problemu. W tej chwili przepisy, które mają pomagać niepełnosprawnym tylko im przeszkadzają.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-12-19 13:30 Zmieniony 2008-12-19 13:56
Kilka uwag:

- jeżeli znasz ustawę i wiesz, że obniży ona renty wypadkowe osobom rzeczywiście niezdolnym do pracy (czyli takim, które jej po protu nie mają szans znaleźć) oraz że (o ile mi dobrze wiadomo) nie zmienia ona kryteriów ZUSowskiej "całkowitej niezdolności do pracy" co oznacza, że brak limitu wcale nie wiąże się z tym, że na kontroli ZUS nie odbierze Ci renty, to nie ma sprawy. Uważam, że w takiej sytuacji, kiedy się wie czym się gra, wolno protestować. Chciałam wiedzieć czy to wiesz, bo mam wrażenie, że bardzo często mówi się o tej ustawie tak, jakby tylko znosiła limity.
- tak na marginesie - zarówno 7h dnia pracy jak i dodatkowego urlopu możesz się zrzec, o ile wyda na to zgodę lekarz medycyny pracy. Posiadanie orzeczenia nie jest równoznaczne z pracą 7h.

Ja mam z tą ustawą problem, bo uważam, że ona wcale niekoniecznie była napisana po to, żeby komuś coś poprawić  - połączono dwie zmiany dotyczące zupełnie różnych grup niepełnosprawnych. To że Ty czy ja w sposób oczywisty zyskalibyśmy finansowo na zniesieniu limitu (na jakiś czas) nie zmienia faktu, że nie wszyscy niepełnosprawni są w ogóle konkurencyjni na rynku i mają szanse na pracę. Trochę mi niewygodnie z myślą, że miałabym grać o zmniejszenie (choćby symboliczne) świadczeń osób najbardziej poszkodowanych.
Oczywiście, tu muszę przyznać rację Krzysztofowi, mogę to mówić z perspektywy osoby która w tej chwili nie musi polegać wyłącznie na rencie - zawieszenie jej z powodu limitu nie byłoby dla mnie finansową kaplicą. Ale z drugiej strony odrzucenie veta pana Prezydenta i tak prawdopodobnie mnie nie obejmie. Bo zawód z którym chciałabym się związać i tak w większości wykonuje się albo na umowę o dzieło jeżeli robi się to tylko od czasu do czasu (ta limitów nie ma) albo na podstawie działalności gospodarczej (która nie jest objęta nowelizowaną ustawą, więc dla działalności gosp. limit zostaje). Na dodatek nic na oddaleniu veta bezpośrednio nie tracę, bo nie mam renty wypadkowej a socjalną. Więc mogę się tej całej sytuacji przyglądać bez związku z jakimkolwiek własnym interesem i zastanawiać na spokojnie, które z rozwiązań jest lepsze nie dla mnie, tylko dla większości.

Krzysztofie, na marginesie - domyślam się, że o tym wiesz, ale podkreślę że "cokolwiek" to dorobić można już teraz. W przypadku osób z rentą socjalną jest to śmiesznie małe cokolwiek, bo niższe niż najniższa krajowa pensja, ale już np. osoby z rentą powypadkową mogą dorobić całkiem ładne cokolwiek.

Edit: W zasadzie niepotrzebnie część z tego pisałam, bo nie zauważyłam, że veto zostało właśnie podtrzymane - czytaj tutaj. W szczególności polecam komentarz do tekstu pt. "Rozporządzenie".
Nadrzędny Autor Anna Kopcinska Dodany 2009-01-09 07:42
Apropo Ustawy o rencie socjalnwj. moim skromnym zdaniem jest ona niezgodna z konstytucją i postaram się to udowidnić przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Nadrzędny Autor krzysztof_w. Dodany 2008-12-19 00:43
Ciekaw jestem ile zarabiasz, skoro ustawa tak bardzo nie jest w Twoim interesie. Ciekaw jestem także, co bym stracił, gdybym MÓGŁ cokolwiek legalnie dorobić do renty. Chyba nie masz problemów finansowych. Więc proszę opisz swój punkt widzenia, będziemy wdzięczni. Nie chodzi tu o oratorskie popisy, po prostu chodzi o zwrócenie uwagi na problem. Ktoś powinien to zrobić, a skoro znajdują się osoby na tyle zdesperowane, że nabrali odwagi by mówić o tym głośno, należy im się więcej zachęty. Może też powinnaś zapoznać się z ich punktem widzenia. Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor rafallbn1981 Dodany 2008-12-19 09:28
popieram ciebie, ale miej tez na uwadze tych co niemogfa pracowac, lub ciezko jest im podjac jakakolwiek pracy z powodu choroby, a pozostaje im wybor telepraca. moze pogadaj z nimi w sprawie ustanowienia ustawy o asystentach oasobistych? to by pomoglo nam wszystkim.
Nadrzędny - Autor marci24 Dodany 2008-12-26 20:21
[usunięte]
Nadrzędny Autor rafallbn1981 Dodany 2008-12-27 10:04
masz racje, do twojego opisu wyludzania rent dodam, ze taki czlowiek, ktory dostanie ta rente to nastepnie wyjezdza za granice i tam zarabia kokosy a tu mu renta jeszcze idzie. z reszta sie z toba zgadza, tyle ze nie wierz ze ci organizacje pozarzadowe pomoga, gdyz one na nas zeruja.
Nadrzędny Autor majewski Dodany 2009-02-26 18:00
ja chciałbym
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Organizuję protest (5578 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill