www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Temat: renta (5347 - wyświetleń)
- Autor 1misia Dodany 2008-12-28 17:16
       Moj siostrzeniec 5 lat temu stracił na skutek nieszczęśliwego wypadku lewą rękę - ma tylko niewielki "kikut" (ok.10 cm), na którym nie bardzo można zamocować protezę, bo ciagle się obsuwa i powoduje zaczerwienienie oraz obtarcia. W związku z tym, nie może jej nawet używać. W tej chwili ma 19 lat, uczy się w szkole średniej, w maju bedzie zdawał maturę. W zeszłym miesiącu zaczął starać się o przyznanie mu renty. Pierwsza decyzja lekarza-orzecznika(?) w tej sprawie była negatywna, odwołał się od niej i niestety komisja lekarska w składzie 3 lekarzy również nie przyznała jemu renty...
Co w takim wypadku robić, gdzie szukać pomocy? Gdzie się zwrócić w tej sprawie?

      A tak, a'propos - jak to możliwe, aby takiej osobie, która straciła niemalże całą rękę nie przyznano renty? Wiadomo, że nie jest w pełni sprawna, w wielu sytuacjach uzależniona jest od pomocy innych, nie może podejmować wielu prac, a więc wybór przyszlego zawodu stoi pod wielkim znakiem zapytania...jakie w tej sytuacji podjąć studia, żeby w przyszłości móc wykonywać określony zawód...?
Proszę o pomoc!
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-12-28 22:57
Ale czy siostrzeniec stara się o "rentę" czy o "orzeczenie o niepełnosprawności"? Bo to różne rzeczy i podejrzewam, że chodzi o to drugie. Aczkolwiek, tak czy inaczej w tym przypadku, gdyby dostał umiarkowany stopień (ma szansę), miałby prawo do renty socjalnej na pewnych warunkach.

Należy się odwołać do kolejnej instancji - z sądem włącznie, w którym prawdopodobnie orzeczenie uzyska.

Studiów za chłopaka nikt nie wybierze - musi kierować się tym, co wszyscy inni zdrowi: co chciałby robić, jakie ma zdolności, pasje. Z uwzględnieniem swoich niemożliwości ze względu na niepełnosprawność, oczywiście, ale bez przesady. Przecież może wykonywać tysiące zawodów - szczególnie w dziedzienie nauki itd., bez przesady z tymi ograniczeniami. Kopać rowów nie musi...

Ale orzeczenie powininien uzyskać i tego dopilnujcie (kwestie odwołania były tu wielokrotnie omawiane, przeszukaj wątki).
Pzdr.
Nadrzędny - Autor 1misia Dodany 2009-01-02 19:06
Siostrzeniec krótko po wypadku miał przyznany przez lekarza-orzecznika umiarkowany stopień niepełnosprawności na okres do 2010 roku i teraz stara sie o rentę socjalną... ale nie wiem, czy w takim wypadku, kiedy nigdy nie pracował i nie pracuje lecz tylko jest uczniem LO taka renta mu przysługuje...?
Może ktoś orientuje się w tych sprawach...?? Gdzie się teraz odwołać, jeśli komisja lekarska (3 lekarzy) nie przyznała mu tej renty. Jak napisać odwołanie, gdzie je skierowac, co w nim umieścić...? Proszę o pomoc!
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-01-02 22:10
Teoretycznie - warunki spełnia i rentę socjalną mógłby otrzymać, ale to są decyzje indywidualne i orzecznicy mogą stwierdzić inaczej.
Co do reszty - już wyżej napisałam, że wielokrotnie na tym forum było o odwołaniach i po prostu trzeba przeszukać wątki.
Na odmowie przyznania świadczenia masz zapewne wskazaną instancję do odwołania - ale masz też określony termin.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2009-01-03 06:43 Zmieniony 2009-01-03 06:49

>>>Siostrzeniec krótko po wypadku miał przyznany przez lekarza-orzecznika umiarkowany stopień niepełnosprawności na okres do 2010 roku i teraz stara sie o rentę socjalną... ale nie wiem, czy w takim wypadku, kiedy nigdy nie pracował i nie pracuje lecz tylko jest uczniem LO taka renta mu przysługuje...?<<<<


Nie bardzo rozumiem problem skoro  ma decyzję  stopień  umiarkowany.. Decyzja ZUS..  to na podstawie tej decyzji  udaje sie do organu  rentowego i powinni przyznać   rentę socjalna  o ile spełnia kryteria  do jej nabycia to jest  zachorowanie przed  18 rokiem życia  w przypadku nauki przed  25 rokiem.. Piszesz  wcześniej  cytuje

>>>W zeszłym miesiącu zaczął starać się o przyznanie mu renty. Pierwsza decyzja lekarza-orzecznika(?) w tej sprawie była negatywna, odwołał się od niej i niestety komisja lekarska w składzie 3 lekarzy również nie przyznała jemu renty...<<<<


Wnioskuję ,że  zamiast starać  sie o rentę w organie rentowym.. siostrzeniec uruchomił ponownie  procedurę  uznała do świadczenia uznania niepełnosprawności..   komisja (też domniemuję ) wydała werdykt niepełnosprawność lekka .. i Tamta poprzednia decyzja ta do 2010  utraciła   moc  sprawcza ..
PW sensie prawnym pozostaje  jedynie  skarżenie decyji tych trzech lekarzy..
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-01-12 16:45
Zgodnie z przepisami renta socjalna przysługuje:
-osobie posiadającym obywatelstwo polskie zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz  osobie,która:
-jest pełnoletnia oraz
-jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
przed ukończeniem 18. roku życia albo
w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Jeżeli nie minął jeszcze termin złożenia odwołania można skorzystaj z dalszej drogi odwoławczej, czyli  można się odwołać w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Ponad to warto uzyskać  w Miejskim/Powiatowym Zespole Orzekania Niepelnosprawności orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3758
Natomiast w sprawie wyboru kierunku studiów proponujemy skorzystanie z porady doradcy zawodowego. Doradców zawodowych mozna znaleźć w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej czy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy.
Nadrzędny - Autor andrew127 Dodany 2009-01-13 14:45
Ja mam podobną sytuację i tez niewiem co i jak jesli ktos moze cos powiedziec na temat to proszę bardzo.

Mam 25 lat i przepracowane 1.5 roku , orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowane i częściową niezdolność do pracy , mam amputowaną prawą nogę na wysokosci uda , amputazja byla w '96 roku czyli jakies 12 lat temu , chorobe mialem od urodzenia dostaje tylko zasiłek pielęgnacyjny 150 zl i teraz jak jest z tą rentą ?? o jaką sie moge starac , czytalem tego duzo ale niemoge sie połapac .
czy jest cos takiego jak     "renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy"      czy nie ? niestety z dokomentow niemam wiele mam orzeczenie i kilka kart informacyjnych ze szitala , więc czy moge sie strac o jakąś pomoc finansową i od kogo ?

Sytuacja ppodobna dlatego tez napisalem w tym wątku proszę o pomoc z góry dziekuje :]

Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-01-14 12:18

>>>Mam 25 lat i przepracowane 1.5 roku , orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowane i częściową niezdolność do pracy ,<<


Rozumiem że częściowa niezdolność do  pracy  masz  z  ZUS  w Twoim przypadku mu sisz sie starać o przyznanie całkowitej z ZUS orzeczenia poz ZUS nie są honorowane..
Nadrzędny - Autor andrew127 Dodany 2009-01-14 20:13
Wlasnie chodzi mi o to czy z tym co mam moge się starac o cos czy nie bo w zusie napewno mi mi nie zmienią z czesciowej na całkowita.
A słyszałem ze ludzie cos dostają z umiarkowanym stopniem i ćzęściąwą niezdolnościa do pracy tylko niewiem gdzie co i jak i sie połapac niemoge a w zadych urzedach zusach itp nic mi nikt niemowi
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2009-01-15 16:30
Zus ustala  zdolność  lub niezdolność do pracy (częściową lub całkowitą etc) i na tej podstawie przyznaje renty
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Temat: renta (5347 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill