www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / EMERYTURA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH (8238 - wyświetleń)
- Autor dkozlowska Dodany 2008-12-31 11:42
Jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia. Kod mojej niesprawności to 05-R. Pracuję od 1976 roku, mam 52 lata i 32 lata pracy zawodowej.
Czy przepisy prawa przewidują mozliwość przejścia na emeryturę osób takich jak ja?
Pozdrawiam- Danuta.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2008-12-31 13:57
Na emeryturę raczej nie. W/g prawa musisz mieć albo 60 lat, albo 40 lat pracy bez względu na wiek. Nie jestem tylko pewna czy te przepisy się nie zmieniły. Proponuję zadzwonić do ZUS a teraz poszukać w komputerze. Prawdopodobnie możesz starać sie o grupę i rentę inwalidzką. O to też zapytaj w ZUS. Jeśli masz dzieci dolicz ich do lat pracy. Nie zapomnij tylko że należą do nieskładkowych. A nieskaładkowych może być tylko 1/3 w składkowych......
Szczęśliwego Nowego Roku
Nadrzędny Autor dominikb Dodany 2008-12-31 19:51
Niestety tylko górnicy jako młodzi ludzie mogą przechodzić na emerytury... :-(
Nadrzędny - Autor dkozlowska Dodany 2009-01-07 22:50
Dziękuję za informacją. Uważam jednak ,że to jest krzywdzące i tym problemem powinien zająć się Pełnomocnik Rządu d/s Osób Niepełnosprawnych.
Oczywiście problem nie dotyczy tylko mnie ..jakoś sobie dokuśtykam. Jest to jednak dyskryminacja osób N.
Prawnicy Integracji powinni się zająć tym problemem.
Oczywiście warunek: OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA od urodzenia, ze stażem zawodowym i bez świadczenia rentowego.
Ja wiem ,że mogę skorzystać z renty ..ale nie chcę. Byłam dumna z tego ,że pracuję i to normalnie ,bez zgłaszania pracodawcy ,że jestem O.N..
Pozdrawiam serdecznie, życzę wszystkim DOBREGO NOWEGO ROKU.
Danusia.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2009-01-08 11:54
A co w tym krzywdzącego...?
Prawnicy Integracji to chyba mają inną zupełnie robotę - od lobbowania we własnych sprawach to my sami jesteśmy, Ty również możesz współuczestniczyć lub inicjować zmiany w obecnym systemie (porzez organizacje, petycje, rozmowy z samorządowcami lub posłami - full opcja).
A dlaczego wymieniasz jako warunek tylko osoby niepełnosprawne od urodzenia - dla mnie to to dopiero jest dyskryminacja. Czy osoba, która zachorowała w wieku 2-5-16 lat będzie musiała się mordować, pomimo ograniczeń, do końca życia...?

Skoro "normalnie" pracowałaś - dotyczą Ciebie "normalne" zasady dotyczące emerytur itd., nie sądzisz...?
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-01-08 18:54
A co mają powiedzieć ludzie którym niepełnosprawność przytrafiła się w wieku dorosłym? Ja jak bluengel nie zgadzam się z tokiem myślenia Danusi.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2009-01-09 08:31

>>>Jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia. Kod mojej niesprawności to 05-R. Pracuję od 1976 roku, mam 52 lata i 32 lata pracy zawodowej.


Czy przepisy prawa przewidują mozliwość przejścia na emeryturę osób takich jak ja?>><<

Tak stanowi ustawa o FUS..  renta  z ZUS  przysługuje w przypadku nabycia niepełnosprawności w  trakcie zatrudnienia lub po tym fakcie np. na bezrobotnym.. . renty  z tytułu  niezdolności do pracy nie przyznaje sie z tyrtyłu niepełnosprawności  od urodzenia.. to reguluje renta socjalna..
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / EMERYTURA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH (8238 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill