www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta rodzinna (10925 - wyświetleń)
- Autor Etna1 Dodany 2009-01-03 20:55
Witam
Mam pytanie: pobieram rentę z ZUS z tytułu niezdolności do pracy. Mam znaczny st9opień niepełnosprawności. Czy po śmierci ojca, który również był rencistą, mogę po Nim pobierać równocześnie z rentą z ZUS rentę rodzinną? Jeżeli tak, to w jaki sposób mogę to załatwić? Jeżeli nie, to czy rentę rodzinną po ojcu może pobierać matka, która jest na emeryturze?
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-01-04 18:57
Absolutnie nie....... Czy będzie wypłacana renta inwalidzka czy rodzinna będzie zależało która z nich jest wyższa ponieważ ZUS nie ma prawa wypłacić niższej a już napewno nie dwie czyli inwalidzką i rodzinną równocześnie
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2009-01-06 11:57

>>Mam pytanie: pobieram rentę z ZUS z tytułu niezdolności do pracy. Mam znaczny st9opień niepełnosprawności. Czy po śmierci ojca, który również był rencistą, mogę po Nim pobierać równocześnie z rentą z ZUS rentę rodzinną? Jeżeli tak, to w jaki sposób mogę to załatwić? Jeżeli nie, to czy rentę rodzinną po ojcu może pobierać matka, która jest na emeryturze?<<<


Skoro bierzesz rentę .. Etna to jesteś osobą dorosłą.. to na jakiej podstawie  rodzinna..??
Moim zdaniem nie ma podstaw.
Co sie tyczy  Twojej mamy..  ma prawo .. ale dostanie 75 procent tego co brał tata .. i nie wiem czy sie to opłaci..
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-01-06 15:58
Dokładnie 85% a co do teorii to godunow chyba nie masz racji. Mam tu tylko pytanie? Jak można liczyć na rentę rodzinną po ojcu który jeszcze żyje. Mnie by to przez myśl nie przeszło. :-(
Nadrzędny - Autor marcyna Dodany 2009-01-07 21:18
Można łaczyc rentę socjalną z rodzinną . Taką łączoną  rentę ma moja córka (dorosła osoba).
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2009-01-08 12:35
ALe  tylko wtedy gdy

bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 lat,
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-01-16 14:21
Do renty rodzinnej mają prawo dzieci:
  1)   do ukończenia 16 lat;
  2)   do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
  3)   bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.
Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Zatem istotne jest kiedy uzyskane zostało orzeczenie o całkowitej niezdolności i samodzielnej egzystencji.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=404
W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 % kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10 % kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Renta socjalna nie przysługuje, jeżeli kwota renty rodzinnej przekracza 200 % kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Osoba ubiegająca się o rentę socjalną bądź ją pobierająca jest obowiązana powiadomić jednostkę organizacyjną Zakładu przyjmującą wniosek bądź wypłacającą rentę socjalną o posiadaniu uprawnień do renty rodzinnej oraz organ emerytalno-rentowy wypłacający rentę rodzinną o posiadaniu uprawnień do renty socjalnej.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2009-01-17 13:51 Zmieniony 2009-01-17 14:07
nie może  być zbieg dwóch rent , czyli twoja o niepełnosprawności i po zmarłym ojcu renta rodzinna , razem tu czytaj
czytaj
podobnie z mamą, musi zdecydować , może wybrać które świadczenie jest wyższe i te pobierać , ale jedno
bo to nie to samo , gdyby mama nie miałaby  już emerytury
Wyciąg z przepisów :
" wdowa ma prawo do renty rodzinnej,  ( Wszystkie powyższe zasady stosuje się odpowiednio do wdowca)  jeżeli:
1. w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo
2. wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.
Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w ww. pkt 2. Jedynie te warunki muszą być spełnione, aby wdowa pozostająca we wspólności małżeńskiej do chwili śmierci męża miała prawo do renty rodzinnej po nim."
i wyjątek gdy :
"Wdowa niespełniająca wskazanych na początku warunków do renty rodzinnej i niemająca niezbędnych źródeł utrzymania ma prawo do okresowej renty rodzinnej:
1. przez okres jednego roku od chwili śmierci męża;
2. w okresie uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od chwili śmierci męża."
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-01-19 12:12
W niektórych wypadkach i pod określonymi warunkami, jest możliwy zbieg świadczeń np. renty rodzinnej i renty socjalnej. Natomiast nie można otrzymywać renty socjalnej + renty z tytułu niezdolności do pracy.
Proponujemy kontakt z oddzialem ZUS.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=1560
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta rodzinna (10925 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill