www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Popbyt z rehabilitacją a odpis od podatku (8448 - wyświetleń)
- Autor Krak 34 Dodany 2009-01-12 18:27
Witam wszystkich! Mam pytanie: Czy aby muszę mieć skierowanie od lekarza na pobyt w ośrodku  rehabilitacyjnym lub sanatorium? Nie chodzi mi o dofinansowanie turnusu z MOPS dlatego ,że mam za duże zarobki i tak nie dostanę żadnego dofinansowania.Chodzi mi o to czy jeżeli korzystam z pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym lub sanatorium bez skierowania od lekarza to czy mogę wówczas koszty z tym pobytem oraz zabiegi odliczyć od rocznego zeznania podatkowego w ramach ulg dla osób niepełnosprawnych.Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności.Bardzo dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-01-12 20:37
Też czekam na odpowiedź tu w powyższej sprawie. Bardzo mnie to interesuje? A może ktoś z centrum odpisze?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-01-13 09:02
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik może odliczyć od dochodu  wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. W tym także odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.
Konieczne jest posiadanie faktury dokumentującej poniesienie wydatku.
Szeczegółowe informacje dotyczące odliczeń podatkowych- wydatki na cele rehabiliatcyjne można znaleźć na stronie:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/17114
lub w urzędzie skarbowym w miejscu zamieszkania.
Informacje można także uzyskać w Informacji podatkowej:
tel. 0801 055 055
      0 22 3300330
Nadrzędny Autor Krak 34 Dodany 2009-01-13 18:48
Bardzo dziękuję za odpowiedź.Choć dalej nie wiem czy warunkiem odpisu od dochodu w zeznaniu rocznym jest skierowanie od lekarza czy też nie.Mniemam jednak,ze nie jest potrzebne.Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-01-13 18:52 Zmieniony 2009-01-13 18:55
Ja też bym chciała wiedzieć czy musi być skierowanie czy mogę wykupić sama sobie pakiet rehabilitacyjny i odliczyć od podatku? Czy mogę prosić o jaśniejszą odpowiedź? Stronkę przeczytałam ale nadal nic nie rozumiem. Chcę pojechać na rehabilitacje prywatnie. Czy potem mogę odpisać koszt od podatku? Mam znaczną grupę inw. (pierwsza grupa).
Dzwoniłam ale pani podała mi suche przepisy których nie zrozumiałam. Za ponowną odpowiedź dziękuję
Nadrzędny - Autor marcyna Dodany 2009-01-14 23:30
Większość wydatków odliczanych w rocznym PIT na cele rehabilitacyjne trzeba dokumentować. Dotyczy to także pobytu w sanatorium czy innych zakładach zajmujących się rehabilitacją. Wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Mogą to być np. rachunek z sanatorium, który potwierdzi poniesienie wydatków. Pomocne będą również karty zabiegowe, które będą potwierdzeniem, że podatnik na pewno w sanatorium przebywał. Trzeba jeszcze dodać, że warunkiem odliczenia wydatków rehabilitacyjnych jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek: orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Podstawa prawna

• Art. 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Nie było wymagane skierownie skierowanie do sanatorium.
Nadrzędny - Autor marcyna Dodany 2009-01-14 23:52
Może dołączę jedną odpowiedz na pytanie które ukazało się na forum gazety prawnej :
Podatnik zamierza wyjechać do sanatorium. Poniesie pełną odpłatność za pobyt w tym ośrodku. Czy będzie mógł te wydatki uwzględnić w PIT?

Tak

Oczywiście takie odliczenie przysługuje osobom niepełnosprawnym lub na utrzymaniu których są osoby niepełnosprawne, jeśli mają prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. W ramach tego odliczenia można w rozliczeniu rocznym pomniejszyć dochód m.in. o wydatki poniesione na odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.
pozdrawiam,
Marcy
Nadrzędny Autor dobrosia Dodany 2009-01-15 09:34
Kiedys korzystalam prywatnie z komory do krioterapii i na podstawie faktury odliczylam sobie poniesiony koszt od podatku.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-01-15 19:43
Bardzo wam dziewczyny dziękuję. Teraz wiem, że nie muszę czekac na skierowanie mogę wykupić pakiet rehabilitacyjny a w rozliczeniu udokumentować rachunkiem. :-))) I oto mi chodziło
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Popbyt z rehabilitacją a odpis od podatku (8448 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill