www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna a renta z tutułu niezdolności d pracy (3541 - wyświetleń)
- Autor pola01 Dodany 2009-01-19 15:01
słuchajcie, czym ona sie różni? bo czytam artykuły w necie, no i chyba jestem tępa, bo nie widzę zasadniczej różnicy (komu kiedy przysługuje),

i mam pytanie, czy składa się wniosek konkretnie o jedną z nich czy wniosek ogólnie o rentę, a to ZUS zdecyduje, która.
którą jest trudniej dostać?
i jeśli ZUS niesłusznie odmówił mi tej z racji niezdolnolności do pracy, to czy może teraz mogę się ubiegać o socjalną czy odmowa tamtej oznacza też z góry odmowę tej?
dodam, że jestem niepełnosprawna od czasu szkoły i przez ok. 10 lat miałam przedłużaną całkowitą niezdolność do pracy.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-01-19 15:54
UWAGA: Nie jestem ekspertem Integracji, odpowiedź nie musi być poprawna.

Renta z niezdolności do pracy przysługuje osobom, które mają już wypracowany określony okres nieskładkowy i składkowy - tzn. (w uproszczeniu) osobom, które stały się niepełnosprawne już po podjęciu pracy. Renta socjalna przysługuje natomiast osobom, które stały się niepełnosprawne przed osiągnięciem pełnoletniości lub w trakcie studiów wyższych (do 25 roku życia) i ewentualnie aspirantury naukowej - to znaczy osób, które generalnie nie pracowały przed utratą zdrowia.

Renty te różnią się w pewnych kwestach. Dwie najbardziej odczuwalne to wysokość renty i limit zarobków (w tym także zakres źródeł dochodu, które się do tego limit zaliczają). Więcej na stronach ZUS poświęconych rencie socjalnej (kliknij) i rencie z niezdolności do pracy (kliknij).

Ogólnie - jeżeli "jesteś niepełnosprawna od czasu szkoły" to możesz się ubiegać o rentę socjalną. To, czy ją dostaniesz, zależy od tego, czy orzecznik uzna Cię za osobę "całkowicie niezdolną do pracy" [w warunkach nieprzystosowanych]. Może jednak być tak, że pomimo przedłużania wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy, na dzień dzisiejszy zostaniesz uznana za zdolną do takiej pracy (ponieważ niezdolność nie jest prostym równoważnikiem stanu zdrowia - składają się na nią także szanse podjęcia zatrudnienia, wykształcenie, kwalifikacje itd.) Jeżeli tak się stanie, a Ty uznasz, że decyzja orzecznika jest błędna, możesz się odwołać.

O procedurze składania wniosku i innej dokumentacji możesz przeczytać na przykład tutaj (kliknij).
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-01-19 16:07
hmm... ale ja nie miałam przepracowanych w ogóle żadnych lat, a miałam tą z tytułu niezdolności do pracy.
więc właściwie dalej nic nie rozumiem.
czy koniec jednej oznacza koniec w ogóle renty czy mogę próbować o socjalną?
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-01-19 16:31

> ale ja nie miałam przepracowanych w ogóle żadnych lat


Tu nie chodzi o lata przepracowanie, tylko o okresy składkowe/nieskładkowe - cytując stronę ZUS (podkreślenie moje):
Staż uprawniający do renty

      Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:
                + 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
                + 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
                + 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
                + 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
                + 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
[...]
      Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.


Nie znam szczegółów Twojej sytuacji, nie jestem też specjalistą z zakresu prawa rentowego. Na chłopski rozum wygląda jednak na to, że w pewnych przypadkach jest możliwe, aby osoba bez okresów składkowych otrzymała rentę z niezdolności do pracy. Jest to jednak, z tego co rozumiem, przypadek dość szczególny. A Ty pytałaś ogólnie, czym renty się różnią.
O to czy w tej sytuacji możesz wnioskować o przyznanie renty socjalnej, należałoby spytać specjalistę (lub poczekać czy pojawi się tutaj odpowiedź kogoś z Integracji).
Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna a renta z tutułu niezdolności d pracy (3541 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill