www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / oświadczenie o dochoodach (4996 - wyświetleń)
- Autor rafallbn1981 Dodany 2009-01-30 11:03
chcialbym sie dowiedziec czy jako osoba pelnoletnia (27 lat prawie 28) musze wpisywac we wniosku na turnus dochody rodzicow mimo ze z nimi mieszkam?? bo slyszalem ze jako osoba pelnoletnia  nie musze podawac dochodow rodzicow.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-01-30 11:20
A nie lepiej przeczytać i zastosować przepisy niż opierać się na wiedzy zasłyszanej...?

Musisz podać dochody wszystkich osób, prowadzących wspólne gospodarstwo domowe (nie "mimo" tylko właśnie "dlatego" że z nimi mieszkasz). Nie musisz - jeśli to gospodarstwo prowadzisz oddzielnie (oczywiście, jeśli potrafisz to wydzielić i udowodnić, że masz oddzielną część łazienki, lodówki, rachunków za gaz, czynsz itd). Nic do tego nie ma pełnoletniość.
Nadrzędny Autor rafallbn1981 Dodany 2009-01-30 11:53 Zmieniony 2009-01-30 12:38
nie ma definicj w przepisach takiego pojecia jkak "wspone gospodarstwo domowe" - wszystko widze polega na wlasnej interrpretacji. jednak nadal chcialbym zasiagnac opinii innych.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-01-30 14:03
Ależ ja sugerowałam odniesienie nie do ustawy lecz do przepisów - w tym wypadku wytycznych pewnie PCPR-u albo innej instytucji, u której się ubiegasz o turnus. Mają prawo tworzyć własne warunki, niestety. Ale to działa w obydwie strony, więc i Ty możesz interpretować jak sobie życzysz (tyle że mogą to uznać lub nie).
Owszem, definicji nie ma - dlatego można tu zmieścić i wszystko i nic. Ale pojęcie funkcjonuje.
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2009-01-30 14:13
ale to ze mieszkasz wspolnie z rodzicami to nie oznacza ze prowadzisz wspolne gospodarstwo. bo co bedzie jesli bedzie mieszkac 5 osob jeszcze i kazdy bedzie mial swoja polke w lodowce?
kwestia interpretacji.
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2009-01-30 15:11
OK . Jak się rozliczasz z podatku dochodowego : wspólnie czy osobno ? Odpowiedź na to pytanie może być odpowiedzią na Twoje pytanie  . Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-01-30 15:21
Amalian a mnie to o co pyta Rafał również interesuje. Czyli jak każdy się rozlicza oddzielnie to ma prawo wpisać tylko swój dochód?
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2009-01-30 15:26 Zmieniony 2009-01-30 15:32
uważam ,że tak ...ale nie jest to poparte żadnymi przepisami ... Wydaje się ,że to logiczne ,że jeżeli sam się rozliczam ...  Nie jesteś w związku małżeńskim ,jesteś osobą dorosłą nie ubezwłasnowolnioną , która nie wymaga opieki osoby drugiej . To pewnie nie muszę podawać zarobków swoich rodziców . Ale nie jestem tego pewien ,to tylko moje, chłopskie medytacje ;-) .
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-01-30 15:32
A co z chłopskim rozumem w przypadku małżeństw, które rozliczają się oddzielnie, ale prowadzą jednak raczej to gospodarstwo wspólnie...? To nie jest dobry tok myślenia:)

Ale i tak nie rozumiem, dlaczego nie można zapytać instytucji, która dofinansowanie rozpatruje - czego tak naprawdę oczekuje... Co z Twojej wiedzy legislacyjnej, jeśli pani w okienku powie "nie to my chcemy inaczej"? A powie:)
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2009-01-30 15:35
Masz rację ,że legislacja legislacją a ' panienka z okienka ' może myśleć inaczej . Pewnie lepiej jej zapytać . Pozdrawiam :-) .
Nadrzędny Autor rafallbn1981 Dodany 2009-01-30 16:29
a czesto babki w okienkach myla badz nie znaja ustaw. wiec jak w koncu to interpretowac?
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-01-30 16:50
bluengel już pytałam.... jak zaczęła swoją wypowiedź podpartą nie wiem skąd wziętymi paragrafami i nie wiadomo jakimi przepisami to doszłam do takiego samego zdania jak pisze Amalian czy Rafał... Wyszłam głupsza niż weszłam..... Dlatego zaciekawiło mnie pytanie Rafała
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-01-30 17:00
Ella, nie rozumiemy się - a gadamy o tym samym:)
Właśnie to miałam na myśli - w tym przypadku (turnusy i panie z PCPR-ów i nie tylko) urzędy rządzą się naprawdę własnymi prawami (nie wiedzieć czemu) i nie mają praktycznego znaczenia (generalizując) Wasze/nasze argumenty legislacyjne. Pani w danym okienku i tak uzna coś za właściwe lub nie i posprzątane.
Nie ma zarządzenia dokładnie precyzującego rodzaje dochodów - to jest problem i turnusów, i zasiłków, i zapomóg. I od dawna nie ma w tym porządku.

A Rafał pyta o naszą interpretację - przecież pani w urzędzie może też miec interpretację, własną. I co wtedy - jak rozstrzygniesz, która jest ważniejsza....? Co, oczywiście, nie zmienia faktu, że należy mieć własne zdanie i je forsować, jeśli to uzasadnione. Na razie więc proponuję zdrowe argumenty, podać co uznasz za prawdziwe - a jeśli Cię dopytają o szczegóły, będziesz się tłumaczył (bo może nie zapytają:)).

No i wracając do definicji: gdyby panie chciały, Rafale, znać tylko TWÓJ dochód, o taki by poprosiły. Ale proszą o DOCHÓD OSÓB WE WSPÓLNYM GOSPODARSTWIE. Więc już to sugeruje, że nie chodzi tylko o Twoje pieniądze, nie sądzisz...?
Nadrzędny Autor rafallbn1981 Dodany 2009-01-30 17:10
ok mieszkam z rodzicami, a co jesli jest brat ktory ma swoja rodzine i jest zameldowany tutaj i co z nimi tez ich wppisywac??
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2009-01-30 17:33 Zmieniony 2009-01-30 17:47
witam
nie musisz , wpisywać wspólnych dochodów.
Podobne zasady stosuje się np. we wniosku o zasiłek rodzinny , np: jedno dziecko ma już swoje dochody, i chce być odrębnie traktowane , a meldunek ma owszem ten sam, co rodzice , a nie musi dodawać ich do dochodów rodziców i dziecka /dzieci gdy jeszcze inne są w domu i rodzice ubiegają się na to inne dziecko/ dzieci o coś.
Podobnie działa to w odwrotna stronę , gdy rodzice są za słabi aby już pomagać, nie są w stanie z różnych przyczyn , nie tylko choroby , ale i biedy powszechnej i to oni - słabi rodzice  proszą o jakąś pomoc  i wówczas się  także wyodrębniają , że matka sama lub sam ojciec , lub jako para małżeństwo - nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego z dorosłym dzieckiem.
Wiek - lata - ogólnie to że jest się dorosłym   i iż dana osoba ma własne środki do życia . 
Wypisz tylko swoje. 
Rodzice , czy rodzina , określić można i tak się stosuje , że pomaga Ci na zasadzie dobrowolności .
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-01-30 18:13
Dziękuję Ci Werbena za czyste i zrozumiałe wyjaśnienie tych zawiłych pojęć.
cieplutko pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / oświadczenie o dochoodach (4996 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill