www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / A nie mówiłem?? (5212 - wyświetleń)
- Autor rafallbn1981 Dodany 2009-02-20 12:46 Zmieniony 2009-02-20 12:58
cytuje pelny artykul z serwisu www.niepelnosprawni.pl

Projekt wsparcia dla opiekunów
Autor: PAP, www.sxc.hu
Ministerstwo pracy i polityki społecznej przygotowało projekt zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych, którego celem jest poprawienie sytuacji finansowej osób opiekujących się niepełnosprawnymi członkami rodziny - poinformował w Sejmie wiceminister Marek Bucior.

Marek Bucior odpowiadał na pytanie posła Sławomira Piechoty (PO) o to, jakie  rozwiązania dotyczące wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów zamierza wprowadzić rząd.

- Dzisiejszy system wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin jest zakorzeniony w dalekiej przeszłości i oparty o wsparcie instytucjonalne. Wiemy, że najlepszym wsparciem dla osób niesamodzielnych jest rodzina. Opieka instytucjonalna powinna stanowić ostateczność - mówił Sławomir Piechota.

Jego zdaniem, opieka instytucjonalna jest "horrendalnie droga". Jak powiedział, miesięczny koszt pobytu jednej osoby w domu pomocy społecznej wynosi ok. 4 tys. zł.

Marek Bucior przyznał, że sytuacja rodzin osób z niepełnosprawnością jest "rzeczywiście zła". Kwestia wsparcia takich rodzin jest zawarta w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Wiceminister tłumaczył, że zasiłek dla osoby opiekującej się niepełnosprawnym członkiem rodziny wynosi miesięcznie 420 zł - przy czym można taki zasiłek otrzymać pod warunkiem, że przeciętny dochód miesięczny na osobę w rodzinie nie przekracza 583 zł.

- W projekcie likwidujemy kryterium dochodu na członka rodziny - poinformował Marek Bucior. Jak wyjaśnił, projekt zakłada też zwiększenie podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych, a także zrównanie zasiłku pielęgnacyjnego z dodatkiem pielęgnacyjnym, który jest corocznie waloryzowany.

Zdaniem wiceministra nie ma szans na powrót do możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę osób opiekujących się niepełnosprawnymi członkami rodziny.

Projekt jest obecnie w konsultacjach międzyresortowych.

Data opublikowania dokumentu: 2009-02-20, 11.54 "

moje pytanie jest takie:

No i widzicie ze w grupie sila? czy my niepelnosprawni nie mozemy sie zjednoczyc i zawalczyc o asystentow osobisych lub opieke pielegniarsk na model hiszpański? tylko bedziemy dalej marudzic ze niemamy niczego? jednostka nie wygra ale grupa ma sile. dodam ze o te prawo walczyli rodzice dzieci niepelnosprawnych.

model hiszpański:

Hiszpania: Pół miliona osób skorzysta z tzw. Prawa o uzależnieniu

Sobota, 31 stycznia 2009
Ponad pól miliona osób skorzysta w Hiszpanii z tzw. Prawa o uzależnieniu. Dzięki niemu osoby starsze, przewlekle chore i inwalidzi, czyli wszyscy ci, którzy nie radzą sobie bez pomocy innych, dostaną wsparcie z budżetu państwa. Najniższa zapomoga to 264 euro, najwyższa 831 euro miesięcznie.

Ci, którzy zostali zakwalifikowani przez komisję zdrowia mogą zamiast pieniędzy otrzymywać inną formę pomocy, na przykład całodobową opiekę pielęgniarki, dzienny pobyt w ośrodku rehabilitacji lub miejsce w domu starców. Na liście potrzebujących oprócz osób starszych znaleźli się inwalidzi trzeciej grupy i dzieci, ktore urodziły się z wadami gentycznymi, na przykład porażeniem mózgowym.

Na obiecane wsparcie rządu czekali nie tylko sami poszkodowani, ale też ich opiekunowie i rodzice, których nie stać było na wynajęcie fachowej pomocy. Wielu z nich, aby pomóc bliskim była zmuszona rezygnować z pracy.

Ministerstwo zdrowia zapowiada, że nowe prawo będzie nie tylko wsparciem dla potrzebujących i ich rodzin, ale też szansą dla bezrobotnych. Dzieki niemu powstać ma 35 tysięcy nowych miejsc pracy.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2009-02-20 13:21
Pierwszy krok jest już zrobiony,ale przestrzegałbym przed euforią . Patrząc na obecną sytuację gospodarczą ,gdzie tnie się po kosztach i silni ( mundurowi ) nie rezygnują z swoich uprzywilejowanych pozycji ,może okazać się ,że znów decyzje w w/w temacie zostaną odłożone na półkę . Ale brzmi zachęcająco . Pozdrawiam :-) .
Nadrzędny - Autor 62norbi Dodany 2009-02-20 17:38
Amalian...
Też tak sądzę że to brzmi zachęcająco....
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2009-02-20 17:43
:-)
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-02-22 18:49
Pożyjemy zobaczymy bo narazie to tylko zwalniają ludzi z pracy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / A nie mówiłem?? (5212 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill