www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ubezpieczenie osoby niepełnosprawnej (3637 - wyświetleń)
- Autor piotr1 Dodany 2009-03-08 16:50
Witam,
Mam na imię Piotr i mam niepełnosprawną siostrę. Siostra ma dziecięce porażenie mózgowe i wymaga stałej opieki. Teraz opiekuje się nią mama ale wiadomo, że nie będzie tak cały czas. Moje pytanie to czy istnieje możliwość ubezpieczenia osoby niepełnosprawnej, z którego to ubezpieczenia byłby opłacany (przynajmniej w jakiejś części) dom opieki?
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor maka Dodany 2009-03-10 07:45
Ja też szukam, ale sie jeszcze nie spotkałam. Wszyscy proponuja polisę posagową (opłacamy 20 lat składki, i co sobie uzbieramy + niewielka nadwyżka jest dla dziecka), lub normalne ubezpieczenie na życie z wskazaniem niepełnosprawnego dziecka jako osoby uposażonej. Moja córka ma dopiero 6 lat, ale taż nie chciałabym zostawić jej na głowie siostry...

pozdrawiam, marta
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-03-10 12:14
UWAGA: Nie jestem ekspertem

Wedle mojej skromnej wiedzy jeżeli chodzi o państwowy dom opieki czyli Dom Pomocy Społecznej, konieczna jest wprawdzie odpłatność, jeżeli jednak osoba nie może zapłacić pełnej sumy, to ma obowiązek przekazać DPS 70% dochodu, a resztę ma pokryć w określonych najbliższa rodzina (rodzice/dzieci), a jeżeli to niemożliwe - koszt pokrywa gmina. Oznaczałoby to, że jeżeli Siostra zostanie zakwalifikowana do DPS, nie musi konieczne mieć polisy.

Poczytaj:
O przyjęciach do DPS, ZOL i domów seniora
O nowelizacji finansowanie DPS (stare)

Na ubezpieczeniach się nie znam, ale nie podejrzewam, żeby istniała jakaś szczególna możliwość ubezpieczenia w prywatnej ubezpieczalni osoby niepełnosprawnej na poczet przyszłej opieki. W sumie ubezpieczyciele bowiem nie mają zamiaru dopłacać do interesu - oni chcą przynajmniej tyle na składkach ubezpieczonego zarobić, żeby ubezpieczalnia mogła dalej funkcjonować. Nie sądzę więc, żeby podjęli się długotrwałego współfinansowania czyjejś opieki. Tak jak sugeruje maka, można natomiast pewnie w innej formie składać pieniądze, które mogą być potem wykorzystane na opłacenie opieki.
Nadrzędny Autor mariusz32 Dodany 2009-03-11 16:46
z tego co się orientuje to można się ubezpieczyć prywatnie w każdej firmie i płacić składkę rentową i emerytalną i tą sumę pieniędzy uzbieraną przeznaczyć na ten cel, bo sam bylem w ampliko ale zrezygnowałem ,inaczej jest z ubezpieczeniem od wypadku ,tam już bada lekarz biegły i właśnie mnie odrzucił gdyż mam chorobę mięśni.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-03-12 13:53
Po osiągnięciu pełnoletności osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o przyznanie renty socjalnej:
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406
Osoby wymagające całodobowej opieki  mogą być skierowane do domu pomocy spolecznej lub do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego dla dorosłych , do zakładu opiekuńczo-leczniczego dla dorosłych.
Informacje o zasadach kierowania do domu pomocy społecznej można uzyskać w ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania.
Natomiast do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego lub zakładu opiekuńczo-leczniczego można składać wnioski w NFZ w działach opieki długoterminowej.
http://www.nfz-warszawa.pl/index/pacjent/opd/sod
Natomiast informacje o indywidualnych ubezpieczeniach  można uzyskać w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych.
Nadrzędny Autor piotr1 Dodany 2009-03-15 21:52
Dziękuje Wszystkim za odpowiedzi:)

Pozdrawiam Wszystkich
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ubezpieczenie osoby niepełnosprawnej (3637 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill