www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta zamiast świadczenia (2780 - wyświetleń)
- Autor ninka Dodany 2009-03-12 22:23
Mąż wykorzystał cały przysługujący okres zasiłku chorobowego i składał wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Stan zdrowia poprawia się jednak potrzebuje jeszcze kilku miesięcy zanim znowu będzie w stanie pracować. Przynajmniej takie jest nasze zdanie oraz tak twierdził lekarz prowadzący leczenie. Jednak lekarz orzecznik stwierdził częściową niezdolność do pracy na dwa lata. Co to oznacza? Maż nie ma wymaganego okres skladkowego by otrzymać rentę. Czy to znaczy ze pozostanie bez świadczeń?
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2009-03-13 09:04 Zmieniony 2009-03-13 09:41

>..Przynajmniej takie jest nasze zdanie oraz tak twierdził lekarz prowadzący leczenie. Jednak lekarz orzecznik stwierdził częściową niezdolność do pracy na dwa lata. Co to oznacza? Maż nie ma wymaganego okres skladkowego by otrzymać rentę. Czy to znaczy ze pozostanie bez świadczeń? <<


Musze Panią zmartwić   .  nie dostanie pani żadnych świadczeń pieniężnych  Pisać sprzeciw  od decyzji orzecznika...  aby przyznano świadczenia    ( do 12 miesięcy)
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-03-13 15:20
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
jest niezdolny do pracy,
ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych (okres zatrudnienia, okres ubezpieczenia) i nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Zatem osoba nie spełniająca w/w warunków może być uznana za niezdolną do pracy jednak bez prawa do świadczeń.
Niezdolność do pracy może być:
-całkowita, gdy osoba utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy
-częściowa, gdy doszło do utraty w znacznym stopniu zdolności do pracy zgodnej z kwalifikacjami
-trwała, gdy według aktualnej wiedzy medycznej nie ma rokowań na poprawę zdrowia w przyszłości, w stopniu pozwalającym na podjęcie pracy
-okresowa, gdy istnieją szanse na odzyskanie zdolności do pracy
Niezdolność do pracy orzeka się na okres nie dłuższy niż 5 lat. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy według wiedzy medycznej nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem 5 lat. W takim przypadku osoba może otrzymać orzeczenie na okres dłuższy niż 5 lat. Obecnie nie orzeka się niezdolności do pracy do pracy na stałe.
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5083
Zgodnie obowiązującymi przepisami można złożyć odwołanie od otrzymanej decyzji.
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5081
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta zamiast świadczenia (2780 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill