www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasiłek pielęgnacyjny w dps (6022 - wyświetleń)
- Autor madziarka Dodany 2009-03-14 17:48
Witam! chciałabym się dowiedzieć czy osobie umieszczonej w domu pomocy społecznej przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? zgodnie z art.3 ust.7 z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych dps należy do instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, ale tylko wtedy jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie. z tym, że osoba o której piszę, finansuje w 70% swojego dochodu pobyt w dps, a więc to raczej nie jest instytucja zapewniająca całodobowe utrzymanie.
Słyszałam też o tym, iż zgodnie z art 158 o pomocy społecznej osobom umieszczonym w dps przed rokiem 2004 nie przysługuje dodatek pielęgnacyjny. Osoba ta została umieszczona w roku 2003. Czy tu jest mowa tylko o dodatku pielęgnacyjnym, czy również o zasiłku pielęgnacyjnym? czy ma jakieś znaczenie dla zasiłku pielęgnacyjnego to, kiedy została umieszczona w dps?
Z góry bardzo dziękuję!!!
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-03-16 15:29
Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
  1)   niepełnosprawnemu dziecku;
  2)   osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  3)   osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.
Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia.
Osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania.
Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
  1)   mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
  2)   małżonek, zstępni przed wstępnymi,
  3)   gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej.
Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą
- mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70 % swojego dochodu. Zatem zwykle opłata wnoszona przez mieszkańca nie pokrywa kosztu utrzymania.
Nadrzędny Autor madziarka Dodany 2009-03-17 20:30
Witam!!! A więc rozumiem, że skoro w 70% dochodu mieszkańca w dps nie pokryto kosztów utrzymania to pozostałą część opłat finansuje budżet państwa, czyli zasiłek pielęgnacyjny  nie przysługuje.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasiłek pielęgnacyjny w dps (6022 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill