www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zwrot kosztów dojazdu do przedszkola (6034 - wyświetleń)
- Autor jakubmarta Dodany 2009-03-23 13:34
Jestem mamą bliżniaków z orzeczeniem o niepełnosprawności .Codiennie dowoże ich do przedszkola integracyjnego oddalonego o 30km .Wnioskowałam do Urzędu Gminy o dofinansowanie na dojazdy ,jednak odpowidż była negatywna cyt. ;obowiązkiem gminy jest zapewnienie dzieciom niepełnosprawnym sześcioletnim bezpłatnego transportu do przedszkola....Moje dzieci teraz maja 5 lat ,gdy składałam to podanie miały4.Czy gmina ma prawo odmowić mi tej pomocy? Jak wygląda to prawnie.
Nadrzędny Autor magdan10 Dodany 2009-03-23 13:40
Z przepisów wynika, że mają gminy obowiązek dowozić (lub płacić) za dzieci w obowiązku szkolnym. A tak widać, że nie chcą płacić - rozumiem Cię, bo sama kiedyś przez to przechodziłam. Może uda Ci się przez jaką fundację znaleść pieniądze na dojazdy - ale tu zapewne też trzeba mieć szczęście i cierpliwość.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-03-23 14:59
Zgodnie z Art.14 a  pkt4. ustawy o systemie oświaty, obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom sześcioletnim bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub ośrodka umożliwiającego dzieciom,  a także dzieciom upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację obowiązku szkolnego albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.
Zatem na gminie nie spoczywa obowiązek zapewnienia transportu do przedszkola dzieci młodszych.
Nadrzędny - Autor maka Dodany 2009-04-09 07:53
chciałam dopytać o jedną rzecz związana z tym przepisem, jeżeli dziecko jest odraczne - np. przedszkole do 10 roku życia to wtedy też gmina ma obowiazek zapewniwnia dowozu od 6 roku życia, czy tylko wtedy gdy obejmie je obowiązek szkolny - w naszym przypadku (mam nadzieję) od 11 roku życia.

marta
Nadrzędny Autor magdan10 Dodany 2009-04-09 08:28
A napisz podanie do gminy i zobacz jaki będzie odzew.

Ja nim po raz pierwszy złożyłam wniosek o dofinansowanie, to brat pytał w gminie co i jak i usłyszał "co ta twoja siostra wymyśliła", wiec napisałam oficjalne podanie i po miesiącu miałam pozytywną odpowiedź. To mnie nauczyło, że nic na "gębę", tylko pismo.
Nadrzędny Autor magdan10 Dodany 2009-04-09 08:30
wzór:

Zwracam się z prośbą o częściowy zwrot kosztów za dowóz córki/syna ............................z prywatnym samochodem do Ośrodka Szkolno – Wychowawczego/przedszkola w ................ na podstawie  ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) art. 17 ust. 3 a pkt. 3.

Uzasadnienie
..............................................
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zwrot kosztów dojazdu do przedszkola (6034 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill