www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Dofinansowania dla niesłyszących (11483 - wyświetleń)
- Autor Adam28 Dodany 2009-04-20 11:17
Na co może złożyć wnioski osoba niesłysząca? Wiem, że co 5 lat przysługuje nowy aparat. A czy można złożyć wniosek o nowy komputer i podłączenie do internetu?? Wysyłam maile do PCPR ale jakoś do tej pory nie odpowiedzieli nawet na jednego
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-04-20 12:11
Nie sądzę ale lepiej sam przejdź się do PCPR lub PFRON.
Nadrzędny Autor Adam28 Dodany 2009-04-20 12:23
Ja niestety pracuję i kończę kiedy PCPR już jest zamknięte, a czy w okolicy lub w samym Opolu jest PFRON, nawet nie wiem. Ja jestem zdrowy, szukam tylko informacji dla niepełnosprawnej dziewczyny. Nie dostanę wolnego, żeby biegać z nią po urzędach czy dzwonić, a jej rodzice mają to wszystko gdzieś.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-04-20 12:34
W takim razie jeśli sam nie możesz zadzwonić spróbuj poprosić osobę słyszącą a zaufaną by zadzwoniła za Ciebie i dowiedziała się jak te sprawy się mają. Życzę powodzenia.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-04-20 18:33

> A czy można złożyć wniosek o nowy komputer i podłączenie do internetu??


Jeżeli znajoma się uczy, może złożyć wniosek do PFRON w ramach programu Pezgaz (poczytaj o programie Pegaz 2003). Zwróć uwagę na punkty I-2-2 i I-2-3.

Jeżeli się nie uczy, może się ubiegać o dofinansowanie komputera w ramach likwidacji w barier w komunikowaniu się - likwidację realizują Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (poczytaj - o co chodzi, informacja Stowarzyszenia SPES i jak to zrobić - post na forum AllDeaf)
Nadrzędny - Autor szczerbaty Dodany 2009-04-20 19:57
ADAM28 PRACUJESZ I CHCESZ DOFINANSOWANIE !!!
JA BYM SIE WSTYDZIL PISAC TAKIE ZALE
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-04-20 20:35

> ADAM28 PRACUJESZ I CHCESZ DOFINANSOWANIE !!!


Czytałbyś może dokładniej, hm?

> Adam napisał:
> Ja jestem zdrowy, szukam tylko informacji dla niepełnosprawnej dziewczyny. Nie dostanę wolnego, żeby biegać z nią po urzędach czy dzwonić, a jej rodzice mają to wszystko gdzieś.

Nadrzędny - Autor szczerbaty Dodany 2009-04-20 20:39
TO JEJ KUP
Nadrzędny - Autor klaudia241 Dodany 2009-04-20 21:37
Adam28 to mój facet i wspiera mnie jak może, ale mam swoją dumę i nie chcę od niego brać pieniędzy. Ewentualnie zgodziłabym się pożyczyć od niego, ale oboje dobrze wiemy  że szybko nie oddam, bo nie mam z czego - dostaję goły zasiłek pielęgnacyjny i zero widoków na rentę, a co dopiero na pracę na takiej pipidówie jak moja. A jakby tak ciebie, szczerbaty, laska prosiła bez przerwy - daj na komputer, opłacaj internet, co 5 lat trzeba kupić nowy aparat słuchowy za 4500 - kiedy zarabiasz 1300 na rękę, spłacasz kredyt i telefon na abonament, dojeżdzasz codziennie do pracy 80 km własnym autem i całą zaoszczędzoną kasę wkładasz w remont domu. Ja bym się wstydziła. Jeśli się nie ma pracy ani dochodów, po to są dofinansowania, żeby z nich korzystać, tyle tylko że ja nie wiem na co mogę złożyć wnioski, bo kiedy się uczyłam dofinansowywali mi co 5 lat aparaty słuchowe i co roku nowe wkładki. Obeznanych proszę o informacje.
Nadrzędny Autor 62norbi Dodany 2009-04-20 21:55 Zmieniony 2009-04-20 22:21
Masz rację, klaudia241... Szczerbaty nie wie co to jest samodzielne życie i tylko potrafi nieźle przygadać i to nie raz aż "gdzieś szczypie"... Jakby poznał co to jest prawdziwe życie to zmieniłby zdanie... Sam potrzebuję dwóch aparatów słuchowych a dostałem tylko na jeden dofinansowanie... Polskie przepisy są do BANI...
Nadrzędny Autor szczerbaty Dodany 2009-04-21 11:34
SA LUDZIE KTORZY NIE MAJA SAMOCHODU I PRACY I TEZ POTRZEBUJA
SPRZEDAJCIE SAMOCHOD I KUPCIE CO TRZEBA JA BYM TAK ZROBIL
DO PRACY MOZNA INACZEJ DOJECHAC
Nadrzędny - Autor klaudia241 Dodany 2009-04-20 21:48
W PCPR w pierwszej kolejności komputery dostają osoby, które się uczą, mi powiedzieli, że mam bardzo małe szanse, bo ani szkoły, ani pracy. Nie ma komu tam zadzwonić po więcej informacji, więc moje pytanie kieruję do Was - jeśli raz się dostało dofinansowanie na komputer, a potem się przeprowadza, to po 5 latach można złożyć wniosek o nowy sprzęt czy tylko np. na instalację internetu w nowym miejscu?Może Ty Boginka wiesz
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-04-21 10:56
UWAGA - Nie jestem ekspertem - kolejne tego typu pytania możesz kierować do działu "Porady Centrum Integracji", tam odpowiadają specjaliści.

Znam tylko jedno formalne ograniczenie tego kiedy można składać wniosek - cytując portal PCPR (kliknij):

"Dofinansowanie likwidacji poszczególnych barier przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku nie uzyskały odpowiednio dofinansowania ze środków Funduszu na ten cel, tj. jeżeli osoba niepełnosprawna w ciągu ostatnich trzech lat otrzymała dofinansowanie np. do likwidacji barier architektonicznych, to o kolejne dofinansowanie na ten cel może ubiegać się po upływie trzech lat, natomiast nie wyklucza to możliwości otrzymania dofinansowanie do likwidacji barier w komunikowaniu się i/lub technicznych. Termin trzyletni dotyczy odrębnie każdej z barier.
Dofinansowanie likwidacji barier nie przysługuje, jeżeli osoba niepełnosprawna ma zaległości wobec Funduszu lub jeżeli osoba ta w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku była strona umowy zawartej z Funduszem i rozwiązanej z przyczyn leżących po jej stronie.
".

Czyli jeżeli w ciągu ostatnich 3 lat nie otrzymałaś dofinansowania do likwidacji barier w komunikowaniu się, nie masz zaległości wobec PFRON i w ostatnich trzech latach nie rozwiązałaś żadnej umowy z PFRON - formalnie wniosek możesz złożyć. Natomiast z barierami akurat tak jest, że nie ma katalogu co i co ile lat. Dlatego PCPR może Twój wniosek uznać, a może powiedzieć, że niedawno dostałaś i drugiego Ci nie dadzą. Nie ma sztywnych reguł (poza podanymi powyżej wymogami), tak ja to widzę.
Nadrzędny - Autor klaudia241 Dodany 2009-04-21 12:00
Dzięki Boginka, podniosłaś mnie na duchu, może przycisnę faceta, żeby raz wrócił z pracy parę godzin wcześniej i podzwonimy do PCPR żeby się dowiedzieć co i jak. Aż dreszczy dostaję, jak pomyślę o tych telefonach do sieci komórkowych z pytaniem o ulgi telekomunikacyjne. A jak okłamią? Wiem, że kiedy składa się wniosek w PCPR o dofinansowanie komputera, trzeba mieć na papierze parę ofert sklepu komputerowego i kosztorys podłączenia internetu. Już sobie wyobrażam to jeżdżenie - rowerkiem i autobusem do miast oddalonych o 30 - 50 km, bo na pomoc rodziców nie mam co liczyć. Tobie szczerbaty tak się wydaje, że opylimy opla rocznik 1981, żeby wyszło 4500 na aparat? Chyba tylko głupi kupi. Nie jestem na tym forum po to, żeby ktoś mi dawał dobre rady typu sprzedaj auto, sprzedaj dom i mieszkaj dalej z psychiczną matką i wiecznie nieobecnym ojcem. Ja się po to zalogowałam, żeby bardziej obeznani w temacie doradzili mi, co mi przysługuje, do czego mam prawo. Dziękuję wszystkim za szybkie reakcje, zwłaszcza Bogince za dobre rady. Zaraz wracam od faceta do tej swojej pipidówy 20 domów na krzyż, bez sklepu, urzędów, rozrywek i internetu. Ale nie użalam się, walczę, żeby mi było lepiej. Na razie.
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-04-21 13:16 Zmieniony 2009-04-21 13:20

> A jak okłamią?


Spokojnie - po co mieliby to robić? Zresztą /jeżeli się tego obawiasz/, może wyślij prośbę o uzyskanie takich informacji przez Centrum Integracja? Im raczej nie nakłamią. :-)
Pozdrawiam
J.

EDIT - dodano treść
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Dofinansowania dla niesłyszących (11483 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill