www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Problem z wydaniem karty rowerowej (3756 - wyświetleń)
- Autor maja74 Dodany 2009-05-28 10:54
Witam

Właśnie przed chwilą otrzymałam tel.ze szkoły z informacją iż mojemu dziecku nie może zostać wydana karta rowerowa.Dziecko nie ma prawej dłoni ,ale rowerem jeździ już od 6 roku życia.Zaliczył również egzamin praktyczny.Pani jednak oznajmiła iż policjant z wydziału komunikacji powiedział że dziecko musi mieć rower z trzema kołami. Jest to dla mnie jakąś paranoją wręcz.Rozumiem że chodzi o bezpieczeństwo dziecka i innych uczestniczących w ruchu drogowym, ale jak mam kaleczyć swoje dziecko zamieniając zwykły rower na trójkołowy?Dlatego też proszę o pomoc.Może tutaj ktoś coś więcej będzie wiedział .Czy istnieje jakieś inne dostosowanie roweru dla dziecka bez prawej dłoni?Jak to w ogóle wygląda od strony prawnej?To pierwsze schody jakie spotkałam.Jestem rozgoryczona .A najgorsze jest to iż nie wiem jak to przekazać synowi.On tak bardzo czekał na tą kartę i pilnie się uczył na egzaminy.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-06-02 11:02
Zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 z poźniejszymi zmianami Dz.U.2005.108.908
Art. 96. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania przez osobę, która nie ukończyła 18 lat:
  1)   rowerem - jest karta rowerowa, motorowerowa lub prawo jazdy;
  2)   motorowerem - jest karta motorowerowa lub prawo jazdy;
  3)   pojazdem zaprzęgowym - jest prawo jazdy, karta motorowerowa lub rowerowa, jeżeli osoba uprawniona ukończyła 15 lat.
2. Kartę rowerową lub motorowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat w przypadku karty rowerowej i 13 lat w przypadku karty motorowerowej.
3. Kierować rowerem wieloosobowym oraz przewozić na rowerze inną osobę może osoba, która ukończyła 17 lat, a kierować po jezdni wózkiem inwalidzkim poruszanym siłą mięśni kierującego - osoba, która ukończyła 13 lat.
Rowerzysta, który ukończył dziesięć lat może kierować rowerem pod warunkiem, że:
1. Jest sprawny pod względem fizycznym i psychicznym. Oznacza to, że rowerzysta powinien być sprawny w stopniu umożliwiającym bezpieczną jazdę. Nie może kierować rowerem osoba chora, zmęczona, zdenerwowana, o ile jej stan mógłby być przyczyną wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia.
2. Posiada umiejętności do kierowania, w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego. Rowerzysta powinien dobrze i pewnie jeździć na rowerze, umieć panować nad tym pojazdem w różnych sytuacjach, nie zależnie od warunków na drodze.
3. Posiada uprawnienia do kierowania (o ile nie ma 18 lat) takie jak karta rowerowa, karta motorowerowa.[1]
Karta rowerowa jest zwykle pierwszym po legitymacji szkolnej dokumentem zdobywanym przez uczniów. W klasie IV szkoły podstawowej uczniowie zapoznają się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Poznają zagadnienia związane z ruchem pieszych i innych uczestników ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem rowerzysty.[2]
Uzyskaniem karty rowerowej formalnie potwierdza się nabyte umiejętności teoretyczne i praktyczne, a otrzymujący ją uczeń staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego.
Procedura uzyskiwania karty rowerowej:
1. Kartę rowerową wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej.
2. Dyrektor szkoły zakupuje karty rowerowe, podobnie jak blankiety świadectw i inne druki szkolne, w wydawnictwach akcydensowych.
3. Sprawdzenia kwalifikacji osoby ubiegającej się o kartę rowerową dokonują:
nauczyciel wychowania komunikacyjnego uprawniony przez dyrektora szkoły,
policjant posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego. (Art. 109 ust. 4 ustawy obowiązuje od 1 lipca 1998 r.).
Należy wyjaśnić, że nauczycielem wychowania komunikacyjnego jest nauczyciel realizujący tę problematykę zgodnie z przyjętymi przez szkołę programami. Występuje tutaj nauczyciel przedmiotu technika z wykształceniem kierunkowym, bowiem w podstawie programowej tego przedmiotu mówi się o uzyskiwaniu przez uczniów karty rowerowej i o zagadnieniach ruchu drogowego.
Policjant posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego z racji swojego zawodu i znajomości merytorycznych może współpracować ze szkołą, uczestniczyć w zajęciach, sprawdzianach, ocenach, imprezach i opiniach. Natomiast całością spraw organizacyjnych związanych z uzyskaniem przez uczniów karty rowerowej zajmuje się szkoła.
4. Dyrektor szkoły wydaje kartę rowerową uczniowi nieodpłatnie, tylko wtedy gdy spełnił on wszystkie wymagania, a więc uczestniczył w zajęciach teoretycznych, praktycznych, w sprawdzianach i innych opisanych w arkuszu zaliczeń. Poza tym uczeń powinien przedstawić swój pojazd, na którym zamierza jeździć; sprawny technicznie i wyposażony w światła oraz elementy odblaskowe.
5. W egzaminie na kartę rowerową może uczestniczyć osoba, która: ukończyła 10 lat, wypełniła podanie.
6. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testu jednokrotnego wyboru. Uczeń ma prawo do jednej poprawki testu. Egzamin obejmuje sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Egzamin praktyczny polega na wykonaniu następujących zadań egzaminacyjnych: przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca na płaskim terenie, jazda do przodu po prostej i łukach w kształcie cyfry 8 (tzw. „ósemki”) , jazda po wyznaczonym torze, prawidłowe hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w wyznaczonych miejscach, właściwe reagowanie na znaki i sygnały drogowe (szczególnie znaki:A-5, A-7, A-8, A-10, A-16, A-17, A-29, B-1, B-2, B-9, B-20, B-21, B-22, C-2, C-4, C-5, C-12, C-13, C-13a, D-1, D-2, D-3, D-6 ).
Ustalona procedura uzyskiwania karty rowerowej ma na celu podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat zasad oraz umiejętności poruszania się w ruchu drogowym, rozpowszechnienie kart rowerowych, ułatwienie ich uzyskiwania, co powinno wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków drogowych.
W treściach programu nauczania wychowania komunikacyjnego w zakresie zdobycia karty rowerowej, należy zwrócić szczególną uwagę na:
1. Warunki dopuszczenia rowerzysty do uczestniczenia w ruchu drogowym.
2. Rower i wyposażenie roweru.
3. Obsługa roweru.
4. Technika jazdy na rowerze.
5. Rowerzysta w ruchu drogowym.
6. Zachowanie się rowerzystów na drodze w miejscach niebezpiecznych.
7. Sygnały dawane przez kierujących pojazdami.
8. Bezpieczna prędkość.
9. Powiadamianie o wypadku drogowym.
10. Podstawowe środki opatrunkowe.
11. Analiza przyczyn wypadków.
12. Indywidualne i grupowe wycieczki rowerowe.
Niestety nie znaleźliśmy bardziej szczegółowych informacji dotyczących warunków uzyskania karty rowerowej.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Problem z wydaniem karty rowerowej (3756 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill