www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Możliwości. (3658 - wyświetleń)
- Autor LJ Dodany 2009-06-07 13:28
Serdecznie Witam!

Mam pewne zapytanie do osób znacznie bardziej mądrzejszych ode mnie. W październiku br. skończę 18 lat. Uczęszczam do szkoły średniej. Mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności (orzekany po ukończeniu 16 roku życia) na stałe. Wcześniej, do 16 roku życia, moja mama pobierała zasiłek pielęgnacyjny, jednak decyzją sprzed 2 lat został jej odebrany. Moja niepełnosprawność rozpoczęła się, gdy miałem 8 lat, był to wypadek, w którym zostało uszkodzone dosyć mocno moje lewe oko, później, na nieszczęście, uszkodziłem także oko prawe. Kilka operacji, hospitalizacji i masa czasu spędzona w lekarzy. :-(

Teraz meritum sprawy. Nie orientuję się za bardzo w tych sprawach, ale lekarze, do których chodzę, twierdzą, że nie mam szans na rentę stałą, inwalidzką/socjalną (nie wiem dokładnie o co im chodzi, bo nigdy nie mówili o żadnych konkretach, podejrzewam, że chodzi im o to, że nie mam i nie będę miał stałej niezdolności do pracy, tylko częściową) jednak mogę liczyć na jakąś rentę przyznawaną na czas nauki, jest w ogóle coś takiego? O co im może chodzić?

W ogóle, czy mogę liczyć na jakieś świadczenia, renta/zasiłek, jako uczeń szkoły średniej? Czy warto stawać w ogóle do ZUSu za kilka miesięcy na komisję?

Z góry dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.

Pozdrawiam,

LJ
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2009-06-07 15:44
sprobowac zawsze mozesz, nic za to nie placisz a mozesz zyskac te pare zlotych renty
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-06-07 19:57
W tym przypadku  to jest po 18 października  możesz do ZUS wystąpić  o rentę  socjalną  (warunek ukończenie 18 lat) . Co do innej  pomocy zwróć sie do  zespołów opieki społecznej   tam Ci powinni wszystko wyjaśnić co i jak..
Nadrzędny - Autor LJ Dodany 2009-06-08 14:12
Dlaczego po 18 października? Chodzi o wymagany wiek czy jakieś zmiany prawne będą? Rozumiem, że mam szansę na rentę socjalną, tymczasową/stałą? Czytałem, że aby mieć rentę socjalną to trzeba mieć całkowitą niezdolność do pracy, więc jakie mam szanse, skoro mam jedynie umiarkowaną niepełnosprawność i częściową niezdolność do pracy?
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-06-08 15:59
   Witaj LJ ,

skoro masz prawie 18 lat , to zapewne nabyłeś już umiejętność czytania ze zrozumieniem . Proponuję , abyś zapoznał się z informacją umieszczoną w serwisie ZUS  http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406 . Obecnie możesz pobierać ( i zapewne tak jest ) zasiłek pielęgnacyjny z Ośrodka Pomocy Społecznej lub innego organu wypłacającego zasiłki rodzinne .
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor LJ Dodany 2009-06-08 16:56 Zmieniony 2009-06-08 17:00
Przeczytałem informację zawarte w linku. Jeśli dobrze rozumiem, to, jako że posiadam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, mogę ubiegać się o rentę socjalną i to, czy ją dostanę ,bądź nie, zależy od decyzji lekarza orzecznika, który określi czy jestem stale bądź tymczasowo niezdolny do pracy, tak?

Jeśli dobrze rozumiem to raczej nie widzę dla siebie szans żeby otrzymać owo świadczenie. Raczej żaden lekarz nie stwierdzi u mnie całkowitej niezdolności do pracy. Napiszę tak bardzo trywialnie, ciężko dostać rentę socjalną? Jaką niepełnosprawnością trzeba się cechować żeby dostać socjalną na okres tymczasowy? Pytam, bo słyszałem różne historie jak to z ZUSem i rentami jest...
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2009-06-08 17:31
Ja napiszę  wyraźnie .. Aby sie starać o rente socjaną musisz  mieć ukończone 18 lat.. dlatego pisałem po 18 października
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-06-09 12:16
Renta socjalna przysługuje osobie, która:
-jest pełnoletnia oraz
-jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
przed ukończeniem 18. roku życia albo
-w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
-w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Wniosek o wydanie renty socjalnej należy złożyć po ukończeniu 18 r.ż w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o Emeryturach i rentach z FUS niezdolność do pracy orzeka się na okres nie dłuższy niż 5 lat. trudno także wskazać katalog schorzeń
Przy ocenie stopnia i przewidywanego okresu niezdolności do pracy oraz rokowania co do odzyskania zdolności do pracy uwzględnia się:
  1)   stopień naruszenia sprawności organizmu oraz możliwości przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze leczenia i rehabilitacji;
  2)   możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne.
Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
2. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
  1)   niepełnosprawnemu dziecku;
  2)   osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  3)   osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.
Należy złożyć wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego do wydziału świadczeń rodzinnych w miejscu zamieszkania.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Możliwości. (3658 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill