www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Staż a niepełnosprawny (4370 - wyświetleń)
- Autor kukulek Dodany 2009-06-14 18:27
Witam mam pytanie, posiadam 1 grupę niepełnosprawności i jestem zainteresowany odbyciem stażu w miejskiej gminie. Nurtuje mnie natomiast pytanie czy składając wniosek o staż i ewentualne go przyznanie będzie to jednoznaczne z rezygnacja z renty którą otrzymuje co miesiąc. Mianowicie czy będzie miało to jaki kolwiek wpływ na zabranie mi renty lub jej nie otrzymywanie.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2009-06-14 19:51
Nic nie stracisz, jeśli nie przekroczysz limitu zarobków.
Nadrzędny - Autor kukulek Dodany 2009-06-14 20:58
a jaki jest limit jesli mógłbym wiedziec?? i jeszcze jedna sprawa a jak jest z normalnym zatrudnieniem??
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2009-06-14 21:50
Wszystko już było na tym forum. Poczytaj
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-06-14 22:10
UWAGA: Nie jestem ekspertem i pomimo udzielania odpowiedzi w dobrej wierze, nie mogę dać gwarancji na jej poprawność.

Renta socjalna czy z niezdolności? W pierwszym przypadku to 30% średniej krajowej miesięcznie (brutto), w drugim obniżenie renty to 70% a całkowite zawieszenie - 130%. Wartości zmieniają się bodajże co kwartał. Aktualne znajdziesz na stronie internetowej ZUS, a konkretnie tutaj (klik).

Z normalnym zatrudnieniem jest tak, że również obowiązuje limit zarobków. Po jego przekroczeniu, rentę się zawiesza. "Odwieszenie" renty socjalnej nie stanowi problemu i samo z siebie wedle mojej wiedzy nie wymaga stawania na komisji. Jednak zarówno w przypadku renty socjalnej jak i z niezdolności do pracy istnieje naturalnie ryzyko, że na skutek nabytego doświadczenia i zdobycia pracy, zostanie zweryfikowany Twój status osoby "niezdolnej do pracy [na nieprzystosowanym stanowisku]." Należy pamiętać, że to z tego tytułu wypłacana jest renta (a nie z powodu wyłącznie stanu zdrowia).

O wszystkim możesz poczytać na stronie ZUS - tutaj dla renty socjalnej (klik) oraz tu dla renty z niezdolności do pracy (klik).
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-06-15 13:01
Osoba pobierająca świadczenia / rentę/z ZUS zgodnie z obowiązujacymi przepisami może uzyskiwać przychód niepowodujący zmniejszenia bądź zwieszenia świadczenia.Jednakże kwota przychodu jest uzależniona od rodzaju otrzymywanego świadczenia.
W przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy osiąganie przychodu nieprzekraczającego 70% kwoty przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłoszonego przez prezesa GUS, nie powoduje zmniejszenia świadczeń.
W przypadku gdy przychód osiągany przez świadczeniobiorcę przekroczy 70% przeciętnego wynagrodzenia, ale będzie niższy niż 130% przeciętnego wynagrodzenia - emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy oraz renta rodzinna dla jednej osoby ulegną zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia (ustalaną przy kolejnych waloryzacjach), tj.:
od 1 marca 2009 r.:
467,09 zł - emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy
350,34 zł - renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy
397,05 zł - renta rodzinna dla jednej osoby
Zawieszeniu ulegają emerytury i renty świadczeniobiorców, którzy osiągnęli przychód przekraczający 130% przeciętnego wynagrodzenia.
W przypadku osoby pobierającej rentę socjalną przychód stanowiący 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ,którego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty renty socjalnej wynosi  od 1 czerwca 2009 r. do 31 sierpnia 2009 r  955,70 zł .
Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy (opiekun prawny lub kurator) są obowiązani niezwłocznie powiadomić ZUS o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. Powiadomienie to następuje w formie pisemnego oświadczenia, a jeśli od osiąganego przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, uprawniony zobowiązany jest do przedłożenia zaświadczenia wystawionego przez płatnika składek.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Staż a niepełnosprawny (4370 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill