www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / L-4 chorobowe, jak wyliczać zasady (4664 - wyświetleń)
- Autor Wolodia Dodany 2009-06-16 16:06
Ponieważ mam wątpliwości co do sposobu wyliczania mi zasilku chorobowego proszę o podpowiedzi jak to się robi i jak to sie ma. A więc mam staż pracy 43 lata przepracowane na stałym etacie jako ciąg  czyli żaden tymczasowy okresowy itp. po prostu stale zatrudnienie w państwowej firmie Spółdzielni Inwalidow. jak się oblicza ile procent szpital lub dom czy może być mniej niż najniższa płaca w RP jakie skladniki się dolicza itp. Będę bardzo zobowiązany za odpowiedź tymbardziej gdy beda podane odpowiednie przepisy prawne
Nadrzędny - Autor Arkadiusz.T Dodany 2009-06-16 16:45
Przepisów ci dokładnych nie podam (tzn. paragrafów), ale za pobyt w szpitalu jest 70% średniego wynagrodzenia z ostatnich 3 miesięcy albo 6 miesięcy (nie pamiętam dokładnie). To jest jak zarabiało się w tych miesiącach zawsze równo np. 1276 brutto to od tej kwoty będzie 70%, a jeśli różne wysokości to się wylicza ile było średnio przypadające na jeden miesiąc. Gdy nie jest się w szpitalu, to przez pierwsze trzy miesiące otrzymuje się 80% a następne od 4-6 miesiąca 90% (i wszystko się wylicza tak samo jak napisałem dla 70%). Natomiast gdy był to wypadek w pracy, wtedy jest 100% w każdym przypadku. Trochę chorowałem w ostatnim czasie, tak więc dowiedziałem się jak płacą.
Nadrzędny Autor Wolodia Dodany 2009-06-16 18:02
serdeczne dzieki"Arkadiusz" o tych 90% to nie wiedziałem no no warto czasem się zapytać serdeczne dzieki
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-06-17 10:21
Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa /Dz.U.2005.31.267/  zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.
2. Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy:
  1)    w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;
  2)   z powodu przebywania w:
a)  stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego,
b)  stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych;
  3)   wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni.
Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80 % podstawy wymiaru zasiłku.
1a. Miesięczny zasiłek chorobowy,  za okres pobytu w szpitalu wynosi 70 % podstawy wymiaru zasiłku.
2. Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100 % podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy, :
  1)   przypada w okresie ciąży;
  2)   powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów;
  3)   powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.  Ilekroć przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach, za miesiąc uważa się 30 dni.
Nadrzędny Autor Wolodia Dodany 2009-06-17 11:33
serdecznie dziękuje za informację "Integracji " jest to w pelni satysfakcjonująca mnie odpowiedź . Faktycznie firma moja źle naliczała mi L-4
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / L-4 chorobowe, jak wyliczać zasady (4664 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill