www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Nie moge znalezc informacji. Prosze o pomoc (11664 - wyświetleń)
- Autor kaker87 Dodany 2009-07-14 14:28
Czy wie ktos jaki jest termin skladania wnioskow o przedluzenie renty rehabilitacyjnej?? Tzn ile sie ma czasu, po wygasnieciu renty, na zlozenie wniosku o przedluzenie??
Jesli ktos wie, prosze o pomoc!!
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2009-07-14 16:59
     Nie ma "czegoś takiego", jak renta rehabilitacyjna. Jest natomiast świadczenie rehabilitacyjne.

>Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy.


Kaker87, sprecyzuj pytanie.
    
Nadrzędny - Autor Arkadiusz.T Dodany 2009-07-14 20:27
Jeśli masz na myśłi jako "rentę rehabilitacyjną" jako to "świadczenie rehabilitacyjne", to ja składałem raz na 5 tyg. przed końcem a drugi raz niecałe 4 tyg. przed końcem świadczenia. Ale niby średnio składa się 6 tyg. przed, ale to nie znaczy aby później nie składać.
Nadrzędny Autor kaker87 Dodany 2009-07-15 00:23
Wlasnie konczy mi sie renta rehabilitacyjna. Czekam na operacje przeszczepu rogowki (wypadek w pracy). Czy po wygasnieciu renty rehabilitacyjnej moge rozpoczac prace?? Wszystko ze mna w parzatku, nie widze tylko na jedno oko. Operacja przewidziana jest na przyszly rok. Martwie sie takze czy bedac ubezpieczonym podczas owego wypadku przy pracy, operacja ktora mnie czeka bedzie pokryta z tamtego ubezpieczenia??

Bardzo prosze o odpowiedz.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-07-15 12:25
Z postu jasno nie wynika o jakie świadczenie chodzi.
Świadczenie rehabilitacyjne  przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Po zakończeniu okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego należy ponownie stanąć na komisji ZUS, która wyda orzeczenie bądź o przedłużeniu wypałcania świadczenia/ jeżeli wypłacane było poniżej 12 miesięcy/ bądź o niezdolności do pracy lub odzyskaniu zdolności do pracy.
Warto także pamiętać, że przed ponownym podjęciem zatrudnienia konieczne jest przedłożenie pracodawcy opinii lekarza medycyny pracy, zezwalającej na podjęcie pracy.
Wniosek należy złożyć ok 30 dni przed zakonczeniem wypłacania świadczenia.
Podobna procedura obowiązuje przy wnioskach rentowych.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400
Nadrzędny Autor kaker87 Dodany 2009-07-15 18:11
Bardziej mnie interesuje jednak pokrycie kosztow operacji z ubezpieczenia. Operacja jest nastepstwem wypadku w pracy.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2009-07-16 08:54
Jeśli choroba powstała owego dnia, czyli w momencie wypadku, cały ciąg, abyś oczywiście go nie przerwał, traktuje się jako kontynuację leczenia powstałej choroby, i tu nie liczy się dni ile to będzie leczone. Często bywa tak, że nie od razu, tu myślę o twoim oku/oczach, jest wymagana operacja, zapewne leczony byłeś zachowawczo na oczy, a jeśli to nie pomogło, to wówczas operacja, a tu słusznie, nie leci się od razu ze skalpelem.
Bywa też tak, dość często,że pomimo operacji (nie piszesz, na czym ma polegać , czy chodzi o przeszczep rogówki ? czy?), po operacji, po całkowitym wygojeniu oka, zachodzi  konieczność noszenia nadal soczewek, nieraz przez jakiś okres, aby dobrze widzieć, nie zawsze, ale jednak, tu dlatego chcę Ci wspomnieć, że dalszy ciąg ewentualny też będzie traktowany jako ciąg leczenia - Ale musisz wiedzieć, że nie każdy lekarz ma podpisaną umowę z NFZ na wstawienie soczewek(zorientuj się zapytaj, nie wiem gdzie mieszkasz, czyli gdzie się leczysz.a tzn , że gdy twój lekarz nie będzie miał takiej umowy to za soczewki zapłacisz 100% ceny , około 500-700 zł.
co ja mogę od siebie Ci zaproponować, złóż wniosek o niezdolność , czyli o RENTĘ POWYPADKOWĄ , i kontynuuj leczenie.
Życzę Ci zdrowia, ale wiem ,że gdy staniesz teraz do pracy, a może być tak, że lekarz medycyny pracy wyda Ci zezwolenie na pracę, dojdzie stess, a ten niekorzystnie wpływa na oczy, mam na myśli, aby Ci się wzrok dalej nie popsuł.
Nadrzędny Autor kaker87 Dodany 2009-07-16 12:30
Tak. Czekam na przeszczep rogówki. Z tego ci wyczytalem jest on pokrywany z budżetu MZiOS. Czy to prawda??
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2009-07-16 14:05
Tak, jest finansowane z Ministerstwa Zdrowia i NFZ, (bo nie wiem czy wiesz, że od kwietnia tego roku Ministerstwo, pomysły E.Kopacz, w ramach niby zmian niby oszczędności przerzuciło część finansowania  transplantacji rogówki na NFZ, dlatego teraz wymieniamy oba resorty jako refundatorów, a dla przykładu od lipca tego roku  NFZ będzie płacić za przeszczepy szpiku, nerek i trzustki)
Ty jako pacjent, abyś wiedział,  że taki jest proceder, ale zgłoszony do operacji jesteś przez lekarza-skierowanie i dalej to szpital już zajmuje się finansami operacji.

Spora ilość placówek szpitalnych, wiele miast, ma podpisaną taką umowę na wykonanie takich operacji. Największy  mankament to kolejka, wiąże się ona też z ilością dawców,a także ile w skali roku szpital za te pieniądze które otrzymał od NFZ, podpisał kontrakt, jest w stanie wykonać, ilość zoperowanych osób. Ludzie czekają nawet po dwa lata, lub...
Jesteś z wypadku, wówczas stan na ostro, masz preferencje, aby podlegać pod refundację z NFZ.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-07-16 14:40
MAM PYTANIE.
Jak i gdzie znajdę przepisy na temat przyznawania sanatorii? Chodzi mi tu dokładniej o to że sanatorium zostało mi przyznane i trzeba poczekać około 14 m-cy ale w między czasie miałam wypadek i szpital sam skierował do sanatorium poszpitalne. W między czasie wycofano mi czas oczekiwania na sanatorium i podpięto pod szpitalne.
Wiem napewno że to się ze sobą nie pokrywa.Że takie sanatoria są pokrywanie z dwóch różnych źrodeł.... Powiedziano mi bym napisała odwołanie z prośbą o ponowne rozpatrzenie i jednak przyznanie tego sanatorium rehabilitacyjnego.Gdzie znajdę jakiś paragraf punkt zaczepienia? Jak taka prośba powinna wygladać? Bardzo mi zależy na poprawie swojej sprawności. Nie chce być uzależniona od osób trzecich.

Witaj Werbena :-)
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-07-17 13:37
Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych leczenie uzdrowiskowe przysługuje świadczeniobiorcy na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie wymaga potwierdzenia przez oddział wojewódzki Funduszu właściwy ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy, a jeżeli nie można ustalić miejsca jego zamieszkania - oddział wojewódzki Funduszu właściwy dla siedziby świadczeniodawcy, który wystawił skierowanie. Świadczeniobiorca ponosi koszty przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego oraz częściową odpłatność za koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym. Podmiot zobowiązany do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych pokrywa do wysokości określonej w umowie oddziału wojewódzkiego Funduszu z sanatorium uzdrowiskowym różnicę kosztów wyżywienia i zakwaterowania ubezpieczonego.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie leczenia uzdrowiskowego oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdza skierowanie, jeżeli:
  1)   lekarz specjalista aprobował celowość skierowania;
  2)   są miejsca w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, przewidziane w umowach z tymi zakładami.
2.   Potwierdzając skierowanie, oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia określa:
  1)   rodzaj leczenia uzdrowiskowego i jego tryb;
  2)   odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego;
  3)   datę rozpoczęcia leczenia i czas jego trwania w przypadku leczenia uzdrowiskowego w trybie stacjonarnym;
  4)   termin ważności skierowania i okres leczenia w przypadku leczenia uzdrowiskowego w trybie ambulatoryjnym.
Zakład lecznictwa uzdrowiskowego potwierdza świadczeniobiorcy uzgodniony termin rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w formie pisemnej lub elektronicznej.
Oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia doręcza świadczeniobiorcy potwierdzone skierowanie nie później niż w terminie 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.
Doręczając skierowanie na leczenie w sanatorium, oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje o zasadach odpłatności za pobyt w sanatorium.
Niezależnie czy pacjent został skierowany przez lekarza rodzinnego czy lekarza specjalistę w szpitalu pobyt w sanatoroim jest świadczeniem finansowanym przez NFZ.
Inną formą jest pobyt na oddziale rehabilitacyjnym czy skierowania do sanatorium w ramach prewencji rentowej ZUS.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-07-17 15:55
Dziękuję za odpowiedź. NIE ROZUMIEM WASZEJ ODPOWIEDZI PRZYKRO MI :-( Czy słusznie mi zabrano już przyznane (w 2008r na ten rok) sanatorium? Wniosek od lekarza rodzinnego złożyłam we wrześniu w zeszłym roku i dostałam odpowiedź, że jestem na liście i mam czekać na następne pismo w którym podana zostanie data i miejscowość. W listopadzie uległam wypadkowi. Po wykonaniu wszystkich badań w lutym tego roku zostałam zoperowana i po zdjęciu gipsu wysłana dosłownie w 5 dni po szpitalu do szpitala uzdrowiskowego. Zaś sanatorium na które czekałam zostalo mi anulowane ( podpięte pod szpital uzdrowiskowy).
TERAZ W TYM ROKU MOGĘ TYLKO SIĘ ODWOŁYWAĆ. CZY MIELI PRAWO ANULOWAĆ MI JUŻ PRZYZNANE SANATORIUM? Bardzo proszę o prościejszą odpowiedź.
Nadrzędny Autor wilkolak Dodany 2009-07-17 19:44
ELLA PRZECIEZ ONI SAMI NIE WIEDZA CO PISZA
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-07-17 20:01
Poczekam do jutra może odpiszą bardziej prosto.
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2009-07-18 11:10
Podają przepisy,a to trzeba jeszcze przetłumaczyć z polskiego na nasze.
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2009-07-18 13:05 Zmieniony 2009-07-18 13:18
Zacznijmy od nazw , co to jest Lecznictwo Uzdrowiskowe i co obejmuje

Otwarte leczenie uzdrowiskowe  w ramach NFZ to Ambulatorium .

Lecznictwo Uzdrowiskowe w ramach NFZ, tzw. Zamknięte (bo o takie pytasz)  obejmuje trzy formy:
- wczesną rehabilitacje uzdrowiskową
- leczenie szpitalne
- leczenie sanatoryjne.

Do Szpitali Uzdrowiskowych /leczenie uzdrowiskowe w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym/
kierowani są ci chorzy, których stan zdrowia i okres (faza) schorzenia wymagają bardziej intensywnego leczenia. Jest to kontynuacja leczenia szpitalnego. Skierowanie na tego typu kurację wystawia lekarz prowadzący chorego w szpitalu, ordynator oddziału lub kierownik kliniki. Skierowanie wystawione jest nie później niż w dniu wypisania chorego ze szpitala. Lekarz dołącza do skierowania kartę informacyjną z leczenia szpitalnego.

Do Sanatoriów  /leczenie uzdrowiskowe w formie rehabilitacji uzdrowiskowej/
kierowani są  przewlekle chorzy, których stan nie wymaga pobytu w szpitalu uzdrowiskowym. Skierowanie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego

Ta sama nazwa formy leczenia, jak zauważycie ,               
     " leczenie uzdrowiskowe w formie rehabilitacji uzdrowiskowej" , dotyczy i sanatorium i szpitala uzdrowiskowego

Nie więcej niż jeden raz na 12 miesięcy  dorosły chory (bo jest rozdzielone dzieci mają nieco inaczej) może skorzystać z jednego zakresu leczenia w warunkach uzdrowiskowych tj. ambulatoryjnego, szpitalnego lub sanatoryjnego.
Częstotliwość wyjazdów zależy również od możliwości finansowych danego OW NFZ, tak się stale tłumaczą , bo sami widzimy i przeżywamy na własnej skórze, że pacjenci w odstępach większych niż rok wyjeżdżają do uzdrowisk, no cóż reforma służby zdrowia ma takie a nie inne konsekwencje

Lekarz  prowadzący chorobę  może  zdecydować, wystawić skierowanie na  kolejny pobyt w uzdrowisku w krótszym czasie niż 12msc, jednak jego weryfikacji i oceny słuszności  skierowania dokonują specjaliści lekarze balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej w NFZ.
Podstawa prawna
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1) z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie leczenia uzdrowiskowego (Dz. U. Nr 274, poz. 2724), z późniejszymi zmianami w każdym roku które mówią o rodzaj druku skierowanie i odpłatność

Link do poczytania
http://www.nfz-warszawa.pl/index/pacjent/uzdrowiska/mz

Reasumując dla Elli , skierowanie z roku 2008,  które złożyłaś zostało przez Fundusz zrealizowane, należysz do chorych przewlekle (podlegasz pod skierowanie sanatorium), ogólnie gdy zapisałaś się, kazano Ci czekać w długiej kolejce, a ze względu na pogorszony stan zdrowia i zabieg operacyjny skierowano Cię szybciej niż stałbyś w kolejce i może dlatego też podjęli decyzję o skierowaniu do szpitala uzdrowiskowego (a nie sanatorium)
Wspominasz w poście, że fundusz proponuje złożyć odwołanie, może mają na uwadze tę część przepisów , że ewentualnie więcej niż jeden raz w roku zostanie zrealizowane skierowanie o ile lekarze NFZ to zakwestionują .
napisałaś też Elu

>Bardzo mi zależy na poprawie swojej sprawności. Nie chce być uzależniona od osób trzecich>


to zdanie pasuje do wszystkich chorych, i nie czyni wyjątku nad wyjątki między chorymi, i u lekarzy mających ogrom pacjentów.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-07-18 16:49
Dziękuję Ci Werbena za odpowiedź.
Cieplutko pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Nie moge znalezc informacji. Prosze o pomoc (11664 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill