www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Badanie przez orzecznika (12271 - wyświetleń)
- Autor pannaktoś Dodany 2009-07-18 23:04
W czwartek mam mieć badanie w zusie w celu przyznania mi lub odmówienia renty socjalnej. Ponieważ będzie to mój pierwszy raz mam pytanie. Kiedy poznam werdykt orzecznika, czy powiedzą mi to krótko po badaniu, czy też trzeba czekać dłużej? Poza tym czy w przypadku werdyktu pozytywnego dostanę od razu na papierku decyzję o przyznaniu renty?
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-07-19 08:36
mozesz ale nie musisz dostac odrazu do reku orzeczenie poniewaz orzecznik moze Cie wyslac na badania dodatkowe do swoich konsultatntow a na decyzje o przyznaniu renty musisz poczekac az wystawi ja zus
Nadrzędny - Autor pannaktoś Dodany 2009-07-19 14:00
To wiem, że mogą mnie skierować jeszcze do kogoś. Ale w przypadku jeśliby orzekli  po 1 badaniu w czwartek o przyznaniu renty to czy dostanę w ten dzień już decyzję?
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-07-19 15:13
dostaniesz tylko orzeczenie, na decyzje  poczekasz jakies 2 tyg. jak nie wiecej
Nadrzędny - Autor pannaktoś Dodany 2009-07-19 17:56
Bo mnie się rozchodzi o jakiś dokument który mogłabym pokazać w razie kontroli w tramwaju. Wiadomo że osoby z rentą socjalną mają 100% zniżki, ale muszą mieć przy sobie dokument że mają tę rentę. Jak mnie zatrzyma kontroler to na gębę mi nie uwierzy że mam przyznaną rentę.
Wiem że moje kwestie są trochę na wyrost, bo wątpliwe żeby mi przyznali rentę zaraz po 1 badaniu, zwłaszcza że staram się po raz pierwszy. Ale ja ogólnie lubię wiedzieć dużo :-)
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-07-19 19:33
Pannaktoś, napisałaś 

>Ale ja ogólnie lubię wiedzieć dużo :-)


Szkoda, że nie lubisz samodzielnie "popracować". :-)

     Osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym, czyli całkowicie niezdolne do pracy mają prawo do:
48% ulgi na przejazd środkami lokalnego transportu zbiorowego w Warszawie (po zaokrągleniu do pełnych piątek groszy), jeżeli:
   1. ukończyły 26. rok życia, i zostały uznane za niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym, - na podstawie orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność wydanego przez zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności, na podstawie przepisów prawa polskiego lub ważnej legitymacji wydanej przez właściwy organ, dokumentującej stopień niepełnosprawności.
   2. ukończyły 26. rok życia, i zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy - na podstawie orzeczenia właściwego organu wydanego na mocy przepisów prawa polskiego lub ważnej legitymacji wydanej przez właściwy organ, dokumentującej całkowitą niezdolność do pracy.

     Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, czyli całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji mają prawo do:
bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską wraz ze wskazanym przez siebie opiekunem (na podstawie orzeczenia potwierdzającego stopień niepełnosprawności) na terenie Warszawy.


     Jeśli mieszkasz w innym mieście, to musisz sprawdzić na stronie przewoźnika. ("Wymagania" potwierdzające ulgę są w zasadzie podobne.)
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2009-07-19 21:12

>>Wiadomo że osoby z rentą socjalną mają 100% zniżki, ale muszą mieć przy sobie dokument że mają tę rentę. Jak mnie zatrzyma kontroler to na gębę mi nie uwierzy że mam przyznaną rentę.<<


Nawet gdy lekarz orzecznik wystawi ci dokument  że masz rentę  .. To decyzja wchodzi dopiero praktycznie po miesiącu w życie..   Czyli   do odstania legitymacji   rencisty do ręki..  Czy deczyji o przyznaniu renty..
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-07-19 22:50
 
Sprostowanie:   50% ZAMIAST 48%

W nowej taryfie wysokość ulg została ujednolicona. Osoby, którym przysługiwały przejazdy z ulgą 48% są uprawnione do przejazdów z ulgą 50%
(od 2 czerwca 2008 r.)

       Ulgi w komunikacji miejskiej dla osób niepełnosprawnych – różne miasta

.
Nadrzędny - Autor pannaktoś Dodany 2009-07-19 23:35 Zmieniony 2009-07-19 23:48
Jolik, daruj se przytyki kochana. Bez ciebie też się dowiem czego chcę i to od milszych osób na tym forum.
Następnym razem przeczytaj uważnie zadane pytanie. Skoro się nie wie czegoś to się nie zabiera za pisanie odpowiedzi, żeby nabić sobie sztucznie ilość postów na forum. Piszesz mi o ulgach na komunikację w Warszawie, podczas gdy ja pytam o wydanie dokumentu rentowego (i to w Poznaniu).  Poza tym już sprawdziłam w necie 100 razy więcej wiadomości niż ty. Jeśli na forum zadaję pytanie to logiczne że nie mam tego w internecie, co nie?
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-07-20 07:25
pannaktoś napisałaś:

>Następnym razem przeczytaj uważnie zadane pytanie. Skoro się nie wie czegoś to się nie zabiera za pisanie odpowiedzi, żeby nabić sobie sztucznie ilość postów na forum. Piszesz mi o ulgach na komunikację w Warszawie, podczas gdy ja pytam o wydanie dokumentu rentowego (i to w Poznaniu).


     Zapewniam cię, że przeczytałam z uwagą i ze zrozumieniem cały twój post. Oto jego treść:

>Bo mnie się rozchodzi o jakiś dokument który mogłabym pokazać w razie kontroli w tramwaju. Wiadomo że osoby z rentą socjalną mają 100% zniżki, ale muszą mieć przy sobie dokument że mają tę rentę. Jak mnie zatrzyma kontroler to na gębę mi nie uwierzy że mam przyznaną rentę.
>Wiem że moje kwestie są trochę na wyrost, bo wątpliwe żeby mi przyznali rentę zaraz po 1 badaniu, zwłaszcza że staram się po raz pierwszy. Ale ja ogólnie lubię wiedzieć dużo :-)


     Po pierwsze, to ja tu nie widzę żadnego pytania - są same zdania oznajmujące. Po drugie, jeżeli zabieram głos, to wiem o czym piszę. Uprawnienia do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów lokalnym transportem komunikacji miejskiej nie są jednakowe we wszystkich miastach. Różne są też wymagania, co do dokumentów, którymi należy legitymować się przy korzystaniu z przejazdów bezpłatnych i ulgowych. Podałam, więc link prowadzący do informacji  na ten temat dla kilku miast. Napisałam też:

>Jeśli mieszkasz w innym mieście, to musisz sprawdzić na stronie przewoźnika. ("Wymagania" potwierdzające ulgę są w zasadzie podobne.),


gdzie określenie "wymagania" dotyczyło oczywiście wymaganych dokumentów ( możliwość skorzystania ze zwolnień lub ulg mają osoby określone jako uprawnione ).
     Mogłaś podać, że chodzi o przejazdy w konkretnym mieście, a nie zarzucać mi, że podaję niepotrzebne informacje. W Poznaniu osoby pobierające rentę socjalną są uprawnione do bezpłatnych przejazdów, ale nie jest tak wszędzie.
Napisałaś:

>Poza tym już sprawdziłam w necie 100 razy więcej wiadomości niż ty.


     Na pewno?
     Przecież na stronie MPK w Poznaniu jest wyraźnie napisane, że dokumentem, który osoba uprawniona do bezpłatnego przejazdu musi okazać na żądanie kontrolera jest decyzja o przyznaniu renty socjalnej lub legitymacja osoby uprawnionej do renty socjalnej lub aktualny odcinek renty socjalnej, wydane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Poznaniu, wraz z dowodem tożsamości.
     Trzeba było wejść na stronę ZUS-u wybrać -Orzekanie o niezdolności do pracy- oraz -Postępowanie w sprawie przyznania świadczeń- i przeczytać z uwagą. Dowiedziałabyś się, że
1. Prezes Zakładu, w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika, może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia i przekazać sprawę do rozpatrzenia komisji lekarskiej. O zgłoszeniu zarzutu wadliwości orzeczenia jednostka organizacyjna Zakładu niezwłocznie zawiadamia osobę zainteresowaną.
2. Organ rentowy wydaje decyzję w sprawie prawa do świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji.


> Jeśli na forum zadaję pytanie to logiczne że nie mam tego w internecie, co nie?


     Ja problemu nie widzę. Wystarczyło kilka kliknięć i po sprawie.

Moją żartobliwą uwagę:

>Szkoda, że nie lubisz samodzielnie "popracować". :-)


skomentowałaś

>Jolik, daruj se przytyki kochana. Bez ciebie też się dowiem czego chcę i to od milszych osób na tym forum.


    
     Przeczytałam wszystkie twoje posty, a szczególnie w tym wątku i doszłam do wniosku, że moja żartobliwa uwaga w poprzednim poście była i jest jak najbardziej na miejscu, teraz jednak nie wstawiłabym emotikonki.

.
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2009-07-20 07:29
pannaktoś po co w ogóle pytasz skoro wszystko wieszlepiej,nudzisz się?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-07-20 09:46
Dziewczynko (pannoktoś),

1/ albo jesteś strasznie młoda albo wyjątkowo życzeniowo nastawiona do świata (jedno drugiemu zresztą, niestety, nie przeczy);
2/ a skąd niby, na podstawie Twojego postu "Wiadomo że osoby z rentą socjalną mają 100% zniżki...".........? Nie mieliśmy (aż do "wyjaśnień" na dole strony) pojęcia, o jakie miasto Ci "się rozchodzi"... Wróżki to gdzie indziej raczej znajdziesz. Polska nie jest w tym temacie jednolita a Twoje pytanie z góry wymusza więcej wątpliwości niż możliwości udzielenia konkretnej odpowiedzi;
3/ skoro "ogólnie lubisz wiedzieć dużo" - siadaj i szukaj, dzwoń, czytaj (najlepiej ze zrozumieniem). Natomiast nie burcz na ludzi, którzy próbują podpowiedzieć, ale Ty, naturalnie, jak zwykle, już wcześniej wiesz, co chciałaś usłyszeć i w życiu Ci się nie spodoba to, co ktokolwiek mądrego wysnuje.

Nie prościej zapłacić za ten bilet a z ulg korzystać, kiedy będzie się miało to, co jest niezbędne w przypadku kontroli...? Odrobina skromności jeszcze nikomu nie zaszkodziła...
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2009-07-20 12:42
Brawo.Prawdę się powiedziało.Ale czy to do Pannyktoś dotrze?
Nadrzędny - Autor pannaktoś Dodany 2009-07-20 13:55 Zmieniony 2009-07-20 14:37
Gawiedź krzyczy "Zlinczować, zlinczować, zlinczować!!!!!!"
Na każdym forum istnieje żelazna zasada - bronić starego forumowicza, nieważne czy akurat "nowy" ma rację. Ośmieszacie się robiąc za adwokata kogoś kto ewidentnie pisał nie na temat. Następnym razem wezmę pod uwagę że dla was trzeba sformułować pytanie jak "krowie na rowie". Czy ja się pytałam jakie są zniżki w Warszawie lub jakimkolwiek innym mieście? Nie, ja się pytałam o wydanie dokumentu rentowego. Każda bystra osoba przyzna mi rację.
bluengal, ja też cię kocham :-)
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-07-20 15:16
    
     Na taki post odpowiem otwarcie, bez ogródek. Napisałaś na tym forum o sobie, że masz 35 lat i skończyłaś studia wyższe. Nie powinny więc być ci obce, przynajmniej takie umiejętności jak czytanie ze zrozumieniem; wyszukiwanie i gromadzenie  potrzebnych informacji, analizowanie ich i wyprowadzanie wniosku; formułowanie myśli. Niestety, nie w twoim przypadku ...
     Swoją miarę oceniania innych zastosuj do siebie samej.

     Ja napiszę wprost: Jesteś głupia i bezczelna.

- poszukaj znaczenia tych słów w Słowniku Języka Polskiego.
Nadrzędny Autor wilkolak Dodany 2009-07-20 19:56
STUDIA SKONCZYLA ZA MASLO
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-07-20 14:14
Jolik a ja rozumiem pannę ktoś. W przypadku ZUS dostaje się legitymację ze zdjęciem. Jeśli jej się nie ma kontroler ma prawo wypisać mandat. Dłuższy czas można było jeździć na orzeczenie o niepełnosprawności + dowód osobisty potem wymagania wzrosły. Obecnie poruszając się po całym kraju warto mieć legitymację ze zdjęciem jak i orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i jak wiadomo wszędzie potrzebny jest dowód osobisty. ALE TO ODNOŚNIE RENTY ZUS.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-07-20 15:07
legitymacje ze zdjeciem? nigdy mi zus takiego czegos nie dal
Nadrzędny - Autor pannaktoś Dodany 2009-07-20 15:15
Bluengal - swego czasu rabczewska kierowała steczkowską na kurs czytania. Nie chcę nic sugerować, ale... czytać a czytać ze zrozumieniem to 2 różne rzeczy. "Przeanalizuj" moje pytanie, skoro samo "przeczytanie" nic ci nie dało
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-07-20 15:21
Ja to w ogóle nie wiem, od czego jest to forum, bo o nic pytać nie można...
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-07-20 15:47
chyba zeby sie klocic:)
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-07-20 15:50
chyba tak, bo tylko brak kultury i wyładowywanie frustracji na każdym kroku...
a pannie nikt faktycznie większość odpowiadała nie na temat, ale to już chyba norma tu.
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-07-20 16:05
przepraszam, ale głupio zmieniłam nick Panna ktoś ;-)
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-07-20 15:55
Pola to takie dziwne życie....raz na wozie raz pod wozem. Kłócić się nie warto. Czasem warto wziąść za żart jakąś odpowiedź. Te sprawy też kiedyś przerabiałam ale w realnym świecie ( nie miałam kompa) podpowiedziano mi bym pytała w PCPR lub PFRON byle nie w ZUS bo skołują. W ten sposób dowiedziałam się dość dużo.
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-07-20 16:00
No właśnie Ella, tylko problem, że nie zawsze wiadomo gdzie się udać i gdzie dostanie się pewne informacje.
A trzeba do tego dążyć, bo oszukaństwo na każdym kroku wśród urzędników i nie tylko.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-07-20 16:15
POLA  ja jak już wejdę do PCPR czy PFRON ( u nas w dwóch miejscach się mieści nie razem) to idę do sekretariatu i pytam. Nie miałam problemu nawet zaprowadzili jak trzeba było iść do innego pokoju
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-07-20 16:23
U mnie PFRON nie ma, a w PCPR udzielili mi kiedys zlych informacji i to wlasnie na temat tu walkowany, ze mam znizke w moim miescie na autobusy, a wlasnie regulamin autobusow, do ktorego z trudem udalo mi sie dostac, nie uwzlednia zadnych ulg dla umiarkowanego stopnia.
Nadrzędny Autor pannaktoś Dodany 2009-07-20 16:42
Pola, spoko, mojego nicka można używać rozmaicie :-)
A co do różnych informacji to nawet jeśli część z nich jest w internecie to czasem (dotyczy to przepisów) są one niby podane, ale zawsze zrodzi się jakaś wątpliwość. Niestety urzędy bazują na niewiedzy petentów i często nie świadczą w pełni przysługujących ludziom usług. Także starając się o cokolwiek trzeba się wcześniej wywiedzieć co i jak. A legitymacja rencisty jest wydawana chyba tylko na wniosek rencisty, także tu znów trzeba się samemu upomnieć.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-07-20 17:10
Tak o legitymację trzeba prosić samemu. Dostarczyć 2 zdjęcia i orzeczenie. Mnie wystawiono od ręki .
Nadrzędny - Autor pannaktoś Dodany 2009-07-20 20:29
Ella, a nie 2 zdjęcia i decyzję o przyznaniu renty? Bo orzeczenie musi chyba być uprawomocnione, czyli samo orzeczenie nie wystarczy, musi być decyzja. Tak mi się przynajmniej wydaje, teraz, po tych wszystkich informacjach. :-)
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-07-21 08:20
To u mnie było jeszcze inaczej. Razem z decyzją o rencie dostawałam legitymację rencisty (oczywiście bez zdjęć), a wysyłać zdjęcia i wniosek o legitymację to musiałam dla tych komisji wojewódzkich od orzekań o niepełnosprawności.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2009-07-21 11:04
dokladnie tak, legitymacja z zusu to ta zielona a ta ze zdjeciem to z powiatowego zespolu ds. orzekania o niepelnosprawnosci
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Badanie przez orzecznika (12271 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill