www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dodatek mieszkaniowy (8121 - wyświetleń)
- Autor Wiesław Dodany 2009-08-04 17:44
ubiegam się o dodatek mieszkaniowy i mam problem czy prawidłowo zostaje wyliczony mój dochód z tytułu renty .Otrzymuję ją z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Z tego tytułu otrzymuję dodatek pielęgnacyjny i jest on mi wliczany do dochodu. Ustawa na podstawie której przyznawane są dodatki mieszkaniowe w swiadczeniach ,które nie są wliczne do dochodu wymienia m.in zasiłek pielęgnacyjny, a jak wygląda sprawa dodatku pielęgnacyjnego , czy to jest takie samo świadczenie tylko inny płatnik?. bardzo proszę o odpowiedź
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-08-04 19:11
   Dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia. Przysługują na podstawie innych przepisów i wypłacają je różne instytucje. Pierwszy jest wypłacany do emerytury i renty z ZUS-u, a drugi jest wypłacany z budżetu państwa przez gminę. Otrzymywanie jednego wyklucza prawo do drugiego - z ustawy o świadczeniach rodzinnych wynika, że zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

   Proszę na temat „dodatku” i „zasiłku” a dodatku mieszkaniowego przeczytać tutaj (kliknij).
.
Nadrzędny - Autor Wiesław Dodany 2009-08-04 19:22
O tej różnicy wiem , moje pytanie dotyczy kwesti zaliczania czy też nie dodatku pielegnacyjnego do dochodu obliczonego na potrzebę ustalenia prawa do dodatku mieszkaniowego
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2009-08-04 20:17 Zmieniony 2009-08-04 20:39
     Do celów obliczenia dodatku mieszkaniowego przykładowo zalicza się lub nie:

Do dochodu wlicza się: wynagrodzenie za pracę, emerytury, renty, wynagrodzenie z umów o dzieło, zlecenia i agencyjnych, diety, zasiłki stałe z pomocy społecznej, zasiłki rodzinne, wychowawcze, pogrzebowe, dodatek pielęgnacyjny, zasiłki dla bezrobotnych, przedemerytalne, dodatki kombatanckie, stypendia studenckie, żołd, alimenty, jednorazowe odprawy, nagrody pieniężne.

Do dochodu nie wlicza się: świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka, dodatku z tytułu urodzenia dziecka, pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej.

Edit:
   Zapomniałam dodać, że takimi "zasadami" przyznawania dodatku mieszkaniowego kierują się urzędy, chociaż nie zawsze idzie to w parze z logiką lub poczuciem sprawiedliwości.
.
Nadrzędny Autor Wiesław Dodany 2009-08-04 20:17
Dzięki za link
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-08-05 15:31
Zgodnie z przepisami ustawy o dodatkach mieszkaniowych za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka, dodatku z tytułu urodzenia dziecka, pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej oraz dodatku mieszkaniowego, dodatku mieszkaniowego oraz zapomogi pieniężnej, o której mowa w przepisach o zapomodze pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007 r.
Zatem dodatek pielęgnacyjny wliczany jest w tym wypadku do dochodu.
Dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny to są dwa różne świadczenia wypłacane na podstawie różnych ustaw.
Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia/ustawa o emeryturach i rentach z FUS/.
Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
  1)   niepełnosprawnemu dziecku;
  2)   osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  3)   osobie, która ukończyła 75 lat
/ ustawa o świadczeniach rodzinnych/
Nadrzędny - Autor mariolka Dodany 2012-08-28 20:35
Chciałabym zasięgnąć informacji :czy zapomoga przyznana studentowi na uczelni jest traktowana jako dochód a ponadto stypendium za dobre wyniki w nauce czy to też dochód i podstawę prawną.Bo według mnie jest to pomoc przyznawana w przypadku losowym i nie powinna być traktowana jako dochód,zaś stypendium za dobre wyniki to nagroda dla studenta i też nie wynika jasno z przepisu aby stanowiła dochód.Czy otrzymywane stypendia powinny być pomniejszone o koszty uzyskania przychodu tj.opłatę czesnego za studia i opłatę za zamieszkiwanie w domu studenckim?
Nadrzędny Autor Sonka Dodany 2012-08-29 11:42
Dochód rodziny (ogólny) jest uwzględniany w ustaleniu opłaty za akademik.
Natomiast stypendium naukowe ustalane jest w zależności od uzyskanej średniej, może być inne na każdej uczelni, a nawet wydziale w tej samej uczelni i nie wpływa na wzrost dochodu w rodzinie, podobnie, jak zapomoga.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dodatek mieszkaniowy (8121 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill