www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Starania o rente a bycie zatrudnionym (3908 - wyświetleń)
- Autor kmwb79 Dodany 2009-08-10 18:51
witam,
wiele juz pytań na temat renty padło, okresów składkowych i nie ale mam pytanie z innej beczki:
jestem pracownikiem dużej firmy 10 lat, z czego ok.4 choruje..szpital, poszpitalne pół roku L4, zasiłek rehabilitacyjny..na chwile powrót do pracy i powrót choroby i od nowa to samo..teraz jestem na kolejnym zasiłku rehabilitacyjnym i będę składać wniosek o rente...załóżmy że ją dostanę i co? Mam sie zwolnić, firma mnie zwolni...czy moge sie przenieść na pół etatu skoro na rencie mozna dorabiać, może w tej samej firmie zostać na umowe zlecenie a rozwiązać umowe o prace itd...choruje na postępującą łuszczycę stawową z bardzo szybkimi zmianami w stawać i wiadomo że w łuszczycy zmiany..poprawa i pogorszenie następują okresowo i bardzo szybko..a z renty sie nie utrzymam...teraz biore leki za kilka tys. zł ale te najbardziej podstawowe kosztują mnie ok.400-500 mies.
proszę o informację co trzeba a co można bo zupełnie nie wiem jak mam sobie ewentualnie wszystko zaplanować..ni mam srodków do życia na zapas, zyje z dnia na dzień..częściowo lekiu sponsoruje mi firma /te drogie/ .pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-08-15 23:01 Zmieniony 2009-08-15 23:05
Zacznijmy od tego, że nie jestem ekspertem Integracji, więc moje odpowiedzi obarczone są ryzykiem błędu. Jeżeli chcesz mieć pewność co do udzielanych Ci informacji, poczekaj na fachowca.

Odpowiedź na Twoje pytanie można by rozbić na trzy zasadnicze kwestie - będzie ona nieco długa i licznie okraszona linkami, więc życzę cierpliwej lektury:

1) W Twojej sytuacji wcale nie jest pewne, czy rentę dostaniesz. Rentę bowiem przyznaje się za "całkowitą niezdolność do pracy" [na nieprzystosowanym stanowisku] lub, w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy, również za "częściową niezdolność do pracy" [na nieprzystosowanym stanowisku]. Orzecznik powinien ocenić nie tyle sam Twój stan zdrowia, co to na ile utrudnia lub uniemożliwia Ci on wykonywanie pracy zgodnej z wykształceniem/doświadczaniem/możliwościami. Skoro nadal pracujesz, istnieje ryzyko że zostaniesz uznany za nadal całkowicie zdolnego do wykonywania swojej pracy, a zatem renta nie będzie Ci się należała. O tym jak wygląda procedura orzekania, a także odwołania od orzeczenia, sporo już na forum napisano.

2) Jeżeli otrzymasz rentę, będziesz nadal mógł pracować, ale:
- podjęcie zatrudnienia będzie warunkowane orzeczeniem; jeżeli zostanie stwierdzone, że nie możesz wykonywać określonych czynności (np. nie wolno Ci wykonywać pracy stojącej), pracodawca będzie się musiał temu podporządkować. Może to oznaczać, że będzie musiał zmienić zakres Twoich obowiązków
- po stronie pracodawcy MOGĄ powstać również inne obowiązki. Jestem pewna, że powstają one, gdy ma się orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (dokument do celów pozarentowych, wydawany przez Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności) i wydaje mi się, że ze względu na pewną jednostronną równoznaczność dokumentów (orzeczenie rentowe orzecznika ZUS potwierdza niepełnosprawność tak samo jak stopień, choć sam stopień nie daje prawa do ubiegania się o rentę - patrz tutaj (klik), punkt 3) powstają one i bez orzeczenia, gdy ma się uprawnienie do renty. Nie mam jednak pewności co do tego drugiego przypadku. Wyliczmy jednak te potencjalne obowiązki pracodawcy:
  + przystosowanie stanowiska pracy
  + krótszy czas pracy (umiarkowany/znaczny stopień niepełnosprawności = "całkowita niezdolność") --> tego uprawnienia możesz się zrzec, za zgodą lekarza medycyny pracy
  + zakaz pracy nocnej i pracy w godzinach nadliczbowych --> również możesz się zrzec, za zgodą lekarza medycyny pracy
  + obowiązek udzielenia dodatkowych 10 dni urlopu w przypadku wyjazdu pracownika na turnus rehabilitacyjny --> możesz oczywiście nie brać

O zrzekaniu się "przywilejów" możesz poczytać w tym artykule (klik).

Zmiana relacji z pracodawcą (z powodu zakazów lekarza medycyny pracy i nowych uprawnień pracownika) a także konieczność przystosowania stanowiska mogą spowodować, że przestaniesz być dla pracodawcy atrakcyjny. Chociaż warto wiedzieć, że w zamian za zatrudnienie osoby oficjalnie niepełnosprawnej, pracodawca może też otrzymać korzyści (więcej o tym tutaj - klik).

3) Jeżeli pozostaniesz dla pracodawcy atrakcyjny, musisz brać pod uwagę limity dochodów. Renta ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu, gdy rencista zbyt dużo zarabia. Nie oznacza to utraty prawa do renty (chyba, że ZUS zarządzi oddzielnie weryfikację z powodu energicznej pracy), bo po spadnięciu dochodów znów będziesz otrzymywał całość świadczenia. W przypadku renty z tytuły niezdolności do pracy (bo rozumiem, że o tej mówimy) ważne są dwa progi: 70% i 130% średniego wynagrodzenia ustalanego przez GUS. Po przekroczeniu pierwszego progu wypłata renty jest zmniejszana, a po przekroczeniu drugiego - wstrzymywana. Kwoty na obecny okres wyrażone w złotówkach, znajdziesz na odpowiedniej stronie ZUS (klik), pod nagłówkiem Wysokość kwot przychodu powodujących zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytów i rencistów.

Warto przy tym pamiętać, że nie każdy dochód jest liczony do tego limitu. Jednak z punktu widzenia pracy na etat lub zlecenie nie ma to znaczenia, bo obie formy zatrudnienia (i dochodu) kwalifikują się do limitu. O tym jak działa limit dochodowy, możesz przeczytać np. na stronie Stowarzyszenia SPES (kliknij)
Nadrzędny Autor kmwb79 Dodany 2009-09-06 22:00
tak, tak wiem że mogę renty nie dostać i na to sie nastawiam i tu się problem rozwiaże sam..dziękuję za bardzo obszerną odpowiedź. Co do szczegółów na temat mojej sytuacji powiem że zgodna z zawodem jest praca biurowa i takową wykonuję, pracuje przy komuterze. Orzeczenie o niepełnosprawności mam wydane w sumie na 8 lat..pierwsze 3 potem przedłużone na 5 lat z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. I chcę dodać sprostowanie że nie pracuję tylko jestem zatrudniona..ale przez ostatnie 4 lata w zasadzie jakieś 3 miesiace byłam  w pracy jako świadczyłam pracę dla pracodawcy. Jak mówiłam w pozostałym okresie miałam L4 lub zasiłek rehabilitacyjny..teraz robię 3 "kółko"' że tak powiem. Choruję na łuszczycę stawową dłoni i stóp które są w strasznym stanie, i praca przy komputerze jest mozliwa tylko na ketonalu w zasadzie /środki przeciwbólowe/ aktualnie choroba postępuje..zajęte stawy to biodra, kolana, łokcie kręgosłup -zmiany na 2 odcinkach..mówimy teraz o stawowych a nie skórnych. Skóra to dłonie i stopy. Dziękuję za odpowiedzi.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Starania o rente a bycie zatrudnionym (3908 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill