www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / proszę o wyjaśnienie orzeczenie zus (9426 - wyświetleń)
- Autor jowis Dodany 2009-08-15 13:22 Zmieniony 2009-08-15 14:05
witam.
w tym roku mój syn skończył 18 lat. odkąd skończył 1 rok życia ma padaczkę i jest upośledzony umysłowo. praktycznie mówi 5,6 słów, trzeba jego myć ,karmić  ubierać ,praktycznie we wszystkim trzeba pomagać i pilnować  bo idzie na ulicę i nie rozumie że samochody jeżdżą. byliśmy na komisji odnośnie renty socjalnej u lekarza orzecznika i otrzymaliśmy orzeczenie że jest całkowicie niezdolny do pracy. ale dziś znalazłam w necie że jest coś takiego,-niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji . w związku z tym jak w orzeczeniu o niepełnosprawności jakie miał do 18 roku  miał zapisane że potrzebuje stałej opieki to dlaczego teraz tego nie ma? jaka jest różnica między tymi orzeczeniami. Mam składać odwołanie , bo jeszcze mam kilka dni na to.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-08-16 14:24
UWAGA: Nie jestem ekspertem Centrum Integracji, więc pomimo dobrej wiary, nie dają gwarancji na bezbłędność swoich odpowiedzi. Jeżeli chcesz być pewna, poczekaj na poradę fachowca.

Zacznijmy wyjaśnianie od przedstawienia trzech dokumentów, które dotyczą osoby formalnie uznanej za niepełnosprawną. Pierwszym jest orzeczenie o niepełnosprawności wydawane dzieciom do 16 roku życia. Prawdopodobnie to ten dokument miał Twój syn. Drugim jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydawane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności osobom powyżej 16 roku życia. Od orzeczenia o niepełnosprawności różni się tym, że oprócz informacji o niepełnosprawności zawiera kwalifikację osoby do jednego z trzech stopni niepełnosprawności - lekkiego, umiarkowanego lub znacznego. Dokument ten nazywa się czasem orzeczeniem dla celów pozarentowych, ponieważ w pierwszej kolejności to na jego podstawie osobie niepełnosprawnej przysługują ulgi i uprawnienia odpowiednie do orzeczonego stopnia (np. ulga komunikacyjna). Trzecim dokumentem, tym o który bezpośrednio pytasz, jest orzeczenie ZUS dla celów rentowych. Zasadniczo, w przeciwieństwie od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, służy ono przede wszystkim ustaleniu nie stanu zdrowia, a zdolności do pracy. Orzeczenie jest trojakiego rodzaju: "o częściowej niezdolności do pracy" [na nieprzystosowanym stanowisku], "o całkowitej niezdolności do pracy" [na nieprzystosowanym stanowisku] i "o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji".

O ile mi wiadomo, z punktu widzenia samej renty socjalnej nie ma znaczenia, czy orzeczenie ZUS jest "tylko" o "niezdolności do pracy" czy również o "niezdolności do samodzielnej egzystencji" - renta w obu przypadkach ma taką samą wysokość.

Może to mieć natomiast znaczenie, jeżeli syn nie ma orzeczenia o stopniu niepełnosprawności - w takim bowiem wypadu część uprawnień może uzyskać na podstawie rentowego orzeczenia ZUS, przy czym traktowane jest to w ten sposób, że:

Orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy ~ lekki stopień niepełnosprawności
Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy ~ umiarkowany stopień niepełnosprawności
Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy ~ znaczny stopień niepełnosprawności

Oznacza to, że przy braku oddzielnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, syn będzie traktowany jakby był osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, co sądząc po jego stanie zdrowia jest ocenę niekorzystną - podejrzewam, że mógłby bez większych problemów zostać uznany za osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym (i w konsekwencji otrzymywać więcej ulg i uprawnień).

Zasadniczo masz moim zdaniem trzy możliwości postępowania:
a) Odwołać się od decyzji orzecznika ZUS, celem uznania Twojego syna za "całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji" bez występowania oddzielnie do Powiatowego Zespołu ds.Orzekania o Niepełnosprawności - w tej sytuacji orzeczenie ZUS o "całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji" będzie w pewnym stopniu funkcjonowało tak jak orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
b) Wystąpić do Powiatowego Zespołu ds.Orzekania o Niepełnosprawności celem przyznania synowi orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zasadniczo bowiem, choć między orzeczeniem o stopniu a orzeczeniem o zdolności do pracy istnieje pewna jednostronna równoważność, jest możliwe aby ktoś posiadał "niższe" orzeczenie ZUS i "wyższy" stopień - to pierwsze dotyczy bowiem przede wszystkim zdolności do pracy, to drugie zaś przede wszystkim stanu zdrowia (a można być bardziej zdolnym do pracy pomimo choroby)
c) Zarówno odwołać się od decyzji ZUS jak i wystąpić do Powiatowego Zespołu ds.Orzekania o Niepełnosprawności o przyznanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W kwestii tego które z rozwiązań byłoby najkorzystniejsze, nie czuję się na siłach doradzać. Może zrobi to jakiś większy ekspert. Ja mogę tylko przedstawić przypuszczenie, że przy takim stanie zdrowia syna, jaki opisałaś, wydaje się całkiem możliwe zarówno uzyskanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności jak i orzeczenia ZUS o "całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji". Przede wszystkim zaś przedstawiam Ci do przemyślenia powyższe informacje - mam nadzieję, że pomogą w podjęciu decyzji.
Nadrzędny - Autor Mała Dodany 2009-08-16 18:19
Jeśli moge sie wtracic , to przy calkowitej niezdolnosci do pracy i samodzielnej egzystencji dochodzi dodatek pielegnacyjny
Wiec jednak może to mieć znaczenie.
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-08-16 21:17
Mała, dziękuję za poprawkę. :-)

Może od razu warto napisać, że "Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, pod warunkiem że osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia." (za artykułem z Gazety Prawnej - klik) ale w przypadku syna jowis może też istnieć uprawnienie do zasiłku pielęgnacyjnego. Zasiłek pielęgnacyjny (obecnie nieco niższy niż dodatek pielęgnacyjny, bo jeszcze nie był zdaje się rewaloryzowany), przysługuje:

• niepełnosprawnemu dziecku (do 16 roku życia),
• osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu znacznym,
• osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym, pod warunkiem że niepełnosprawność (bez względu na jej stopień) powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
• osobie, która ukończyła 75 lat życia (bez żadnych innych warunków).
(za tym samym artykułem)

Co ważne, uprawnienia są wzajemnie wyłączne, tzn. można otrzymywać albo zasiłek, albo dodatek, nigdy zaś jedno i drugie razem. Ewentualnie może powstać pytanie co się będzie bardziej opłacało po planowanej rewaloryzacji zasiłku.

Wilkołaku - żeby pytający jakąś, może nie najgorszą, odpowiedź dostali, jeszcze zanim dotrze do nich ktoś z Centrum. Dzięki temu być może szybciej będą mieli informacje, nad którymi mogą sobie przemyśliwać.
Nadrzędny - Autor wilkolak Dodany 2009-08-16 20:21
JAK NIE JESTES EKSPERTEM TO PO CO PISZESZ
Nadrzędny - Autor czapka5 Dodany 2009-08-17 14:15
A bo Boginka, wie trochę więcej (dużo więcej) niż ty, wilkolak... Tu każda informacja jest na wagę złota i życia...   
Nadrzędny Autor wilkolak Dodany 2009-08-17 17:21
KAZDA INFORMACJA ZWLASZCZA WPROWADZAJACA W BLAD
Nadrzędny Autor wilkolak Dodany 2009-08-17 17:23
PROSILEM NIE PISZ DO MNIE JAK CIEBIE TO NIE DOTYCZY BO BEDE CIE NAZYWAL TAK JAK TEGO OCZEKUJESZ
Nadrzędny Autor Mała Dodany 2009-08-17 18:19
Podstawa Boginka nie popełniła błędu w udzieleniu informacji , tylko nie dopowiedziała.A to różnica.Druga sprawa skoro ktoś pyta , to chyba po to by uzyskać odpowiedz .
Nie rozumiem skąd w drugim człowieku tyle złości. :-(
Nadrzędny - Autor jowis Dodany 2009-08-19 22:45 Zmieniony 2009-08-19 22:52
Byłam w ZUS-ie i  pani powiedziała mi że w przyznawaniu renty socjalnej o jaką ubiegam się dla syna nie ma czegoś takiego ja "całkowita niezdolność do pracy ,oraz samodzielnej egzystencji" ponieważ lekarz tylko orzeka czy osoba jest niezdolna do pracy a pomoc społeczna może wystawić takie oświadczenie że jest nie zdolna do samodzielnej egzystencji. I teraz moje pytanie . To chyba orzeka lekarz a nie pomoc społeczna. Czyżby chcieli mnie zbyć?  Dziękuję za wszyskie porady.A , i jeszcze Pani w zusie powiedziała ,że oni wypłacają zasiłek pielęgnacyjny a ich nie obchodzi czy jeszcze dostaje dodatek pielęgnacyjny , bo to idzie z opieki społecznej.
Dziękuję boginka za podpowiedż i proszę o więcej..
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-08-20 17:32 Zmieniony 2009-08-20 17:47

> teraz moje pytanie. To chyba orzeka lekarz a nie pomoc społeczna.


Problem polega na tym, że jeżeli chodzi o rentę z niezdolności do pracy, z pewnością orzeka o tym lekarz (i stosuje się taką drabinkę, jaką podałam w pierwszym poście). Natomiast w przypadku renty socjalnej istotne jest jedyne to, czy ktoś ma orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy (nic więcej nie jest potrzebne) i w tym sensie nie ma z punktu widzenia ZUS powodu do różnicowania przy rencie socjalnej. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy orzecznik nie mógłby wydać orzeczenia o "niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji" pomimo, że w samej rencie nie robi to różnicy. Podobny przypadek był kiedyś dyskutowany na forum Gazety Wyborczej i cytowane tam stanowisko ZUS (klik) w zasadzie potwierdza Twoją obecną sytuację jako normalną dla ZUS. Podobnie wygląda pewna statyka ZUS, którą czytałam szukając odpowiedzi na Twoje pytanie: wyróżnia się tam tylko "orzeczenia ustalające całkowitą niezdolność do pracy" i "orzeczenia ustalające brak całkowitej niezdolności do pracy" (można zajrzeć tutaj - klik, plik w formacie pdf). W takie sytuacji, dla uzyskania korzyści pozarentowych należałoby zamiast się odwoływać, po prostu złożyć wniosek o przyznanie stopnia niepełnosprawności, jeśli syn go nie ma.

Generalnie jednak dobrze zrobiłaś, zadając pytanie jeszcze raz w oddzielnym wątku, bo sama chętnie poznam odpowiedź eksperta - mam wątpliwości jak to jest, biorąc pod uwagę że do otrzymania renty z niezdolności do pracy też wystarczy orzeczenie o niezdolności do pracy, a mimo to ten najwyższy stopień z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, istnieje.

> A , i jeszcze Pani w zusie powiedziała ,że oni wypłacają zasiłek pielęgnacyjny a ich nie obchodzi czy jeszcze dostaje dodatek pielęgnacyjny , bo to idzie z opieki społecznej.


Po pierwsze, ZUS wypłaca dodatek pielęgnacyjny, a opieka społeczna zasiłek pielęgnacyjny (i tego akurat jestem pewna).
Po drugie, ZUS rzeczywiście może "nie obchodzić" bo ograniczenie ustawione jest w drugą stronę: nikt, kto ma przyznany dodatek, nie otrzyma zasiłku pielęgnacyjnego z opieki społecznej.
Po trzecie, z linkowanej już wypowiedzi na forum gazety wyborczej wynika, że ze względu na nieorzekanie o "niezdolności do samodzielnej egzystencji" dodatek nie przysługuje. Tzn. że zamiast do ZUS należy się udać do opieki społecznej - po wyrobieniu w powiatowym zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności odpowiedniego stopnia i syn "zamiast" dodatku z ZUS otrzyma zasiłek z opieki. Więcej o uprawnieniach do dodatku lub zasiłku pielęgnacyjnego:
tutaj (klik)

PS. Pomimo podziękowań, przepraszam, że moja pierwsza wypowiedź nie była bardziej fachowa, bo z obecnie posiadanych przez mnie informacji wynikałoby, że w przypadku renty socjalnej odwołanie od takiego orzeczenia o jakim mówimy może nie mieć wartości, a kwestie pozarentowe należy być może załatwiać poprzez orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Jest to jednak pierwszy przypadek kiedy spotykam się (szukając odpowiedzi na stawiane tu pytania) z tym, że być może do renty socjalnej nie stosuje się typowej (i podawanej wszędzie) "drabinki" orzecznictwa ZUS. Errare humanum est, a ja się w tych kwestiach douczam "po godzinach".
[Gdyby nie to, że eksperci z Centrum jakoś na razie nie zareagowali, przyznałabym może nawet rację Wilkołakowi, że nie powinnam wyjaśniać nic, jeżeli nie umiem wyjaśnić prawidłowo wszystkiego]
Nadrzędny Autor jowis Dodany 2009-08-21 16:15 Zmieniony 2009-08-21 16:25
DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA POMOC.
DZISIAJ  TRAFIŁAM NA JAKĄŚ PRZYJAZNĄ OSOBĘ W ZUSIE KTÓRA POINFORMOWAŁA MNIE,ŻE W RENCIE SOCJALNEJ LEKARZ ORZECZNIK TYLKO USTALA CZY OSOBA JEST NIEZDOLNA DO PRACY I NA JAKI OKRES ,NATOMIAST ŻEBY STARAĆ SIĘ O TO ŻEBY BYŁ WPIS ŻE OSOBA JEST NIEZDOLNA DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI , TO TRZEBA ZŁOŻYĆ WNIOSEK DO POWITOWEGO ZESPOŁU DO SPRAW ORZEKANIA O NIEPEŁOSPRAWNOŚCI. w KAŻDYM MIEŚCIE TAKI OŚRODEK SIĘ MIEŚCI. WE WNIOSKU NALEŻY ZAKREŚLIĆ KWADRACIK Z NAPISEM "UZAYSKANIA PRZEZ OPIEKUNA ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO  http://www.mopr.chelm.pl/down/wniosek_dorosli.pdf dLA MNIE TO NIE KONIEC, PONIEWAŻ JESZCZE MUSZĘ WYSTĄPIĆ DO SĄDU O UBEZWŁASNOWOLNIENIE ŻEBYM MOGŁA ZA SYNA PODPISAĆ DOKUMENTY MIĘDZY INNYMI  PODPISAĆ WNIOSEK O WYDANIE ORZECZENIA O STOPNIU NIEPEŁNASPRAWNOŚCI.i DLA TYCH CO MOŻE NIE WIEDZĄ PROPONUJĘ ABY WE WNIOSKU TYM ZAZNACZYĆ TAKŻE KWADRACIK "KORZYSTANIE  Z KARTY PARKINGOWEJ" , NAPRAWDĘ BARDZO SIĘ PRZYDAJE.
Nadrzędny Autor jowis Dodany 2009-08-21 16:17
BOGINKA BARDZO TOBIE DZIĘKUJĘ , OBY WIĘCEJ TAKICH OSÓB . POZDRAWIAM:))
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / proszę o wyjaśnienie orzeczenie zus (9426 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill