www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odebranie zasiłku pielęgnacyjnego (13312 - wyświetleń)
- Autor agnieszka1234 Dodany 2009-08-20 20:52
Witam!mam pytanie.ostatnio byłam z moja córka 16 letnią na komisji,nadmieniam ze córka ma stwierdzony niedosłuch obustronny od urodzenia dotychczas otrzymywałam na nia zasilek opiekuńczy ale to sie zmieniło. bo mi odmuwiono, stwierdzajac ze tak ja to rozumuje ze jej sie polepszyło,a córka ma 20% słuchu czyli na mój rozum wszystko jest tak jak był dotychczas.Ogólnie chodzi mi o to czy mam jakieś szanse by odwołac sie od tej decyzji aby nadal pobierać ten zasiłek.jeśli jest możliwość to prosze o szybka odpowiedz.!
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-08-20 23:00
   § 32. 1. Przy kwalifikowaniu do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności bierze się pod uwagę zakres naruszenia sprawności organizmu spowodowany przez:
3) zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu, w tym:
d)głuchoniemota, głuchota lub obustronne upośledzenie słuchu niepoprawiające się w wystarczającym stopniu po zastosowaniu aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego


   Tyle rozporządzenie. Ocena stanu zdrowia i stopnia naruszenia sprawności organizmu należy do orzecznika. Jeśli nie zgadzasz się z decyzją orzecznika PZON, to masz prawo się odwołać - masz na to 14 dni.

Agnieszko1234, chyba pomyliłaś zasiłki: pielęgnacyjny z opiekuńczym. Twoja córka może ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny.
[Zasiłek opiekuńczy wypłaca ZUS i przysługuje w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki w razie choroby starszego dziecka (powyżej 14 lat) w wymiarze 14 dni w roku kalendarzowym.]

Treść rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/4915
.
Nadrzędny - Autor agnieszka1234 Dodany 2009-08-21 08:57
Witam ponownie!jednak się pomyliłam odebrano mi na córke świadczenie pielęgnacyjne tzn.420zł a zasiłek pielęgnacyjny mam nadal.do tej pory otrzymywałam z MOPS-u ponieważ jestem samotną matka nie pracująca ze względu opieki nad nią.Córka ma implant ślimakowy od 4,5 roku
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-08-21 12:54
  
   Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje matce lub ojcu dziecka albo opiekunowi faktycznemu, jeśli nie podejmują lub zrezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, które posiada:
- orzeczenie o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielniej egzystencji oraz koniecznością stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w jego leczeniu, rehabilitacji i edukacji,
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.


   Świadczeniami opiekuńczymi są: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne(art.16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych).
   Twoja córka ma skończone 16 lat, więc musi legitymować się znacznym stopniem niepełnosprawności, wtedy otrzymacie oba świadczenia. Posiadanie stopnia umiarkowanego uprawnia jedynie do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego.

   Oprócz tego, aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne trzeba spełniać kryterium dochodowe.Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje bowiem osobie uprawnionej, jeżeli miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty określonej w  ustawie o świadczeniach rodzinnych (art.5 ust.2). Obecnie jest to kwota 583 zł (netto). Ale ten punkt chyba spełniasz, skoro do tej pory świadczenie pobierałaś.
.
Nadrzędny - Autor agnieszka1234 Dodany 2009-08-26 18:56
Witam ponownie.Czy jest Pan wstanie przesłac mi wzór odwołania od orzeczenia o stopniu niepełnosprawnosci?a głownie chodzi mi też o to że córka moja dotychczas miała wskazania dotyczące 8 punktu orzeczenia iż koniecznośc stałego współudzialu na codzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia,rehabilitacji i edukacji:wymaga
Po komisji w wieku 16 lat wydano orzeczenie na stale zaliczyć do stopnia niepełnosprawności umiarkowanej z tym że w tym samym podpunkcie czyli 8 napisali że nie dotyczy .Nie rozumiem jeśli do tej pory wymagała leczenia i rehabilitacji a po ostatniej komisji już nie.Jeżdżę nadal z córką na rehabilitacje i oprócz tego dziecko moje ma 3 godz zajęć indywidualnych tygodniowo.i tak samo jest w podpunkcie 7 do tej pory wymagała konieczności stałej lub długotrwałej opieki a teraz że nie dotyczy.W związku z tym proszę mi pomóc w napisaniu odwołania ponieważ sama nie wiem jak się za to zabrać.Proszę o szybką odpowiedz.POZDRAWIAM
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2009-08-26 20:20
Wiesz co, jeżeli ten 20% niedosłuch to jedyna niesprawność córki i dolegliwość to proponuję dać sobie spokój.
A do czego Ty jej jesteś TAK NAPRAWDĘ potrzebna obecnie na co dzień...? W tym wieku powinna być już dosyć samodzielna a Twoja obecność i "pomoc" może bardziej zaszkodzić niż pomóc w NORMALNYM życiu.
Wiem, że moje zdanie się nie spodoba, ale nie moje zdanie jest tu ważne, ale Twoje dziecko.

A może w tym konkretnym przypadku żadna rehabilitacja już nie zdziała za wiele i dlatego orzeczono jak orzeczono...? A jeśli, prawdopodobnie nie są to wysiłki nieosiągalne bez innego orzeczenia. I tak się, Bogiem a prawdą, dziwię, że otrzmała umiarkowany - chyba że o czymś nie napisałaś.

Piszesz o niej "dziecko"... A to prawie dorosła kobieta już jest... Więc i tak opieka będzie minimalizowana, przynajmniej przez prawo. Może niech to będzie dla Ciebie wskazówką, aby bardziej córkę usamodzielnić...?
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-08-26 20:23 Zmieniony 2009-08-26 20:27
Agnieszko odpisałam ale na prywatne wiadomości.Nie gniewaj się ale tym razem bluengel ma rację. Córka musi się usamodzielniać.

BLENGEL przy implancie rehabilitacja logopedyczna jest potrzebna ale nie w tak drastyczny sposób. Poza tym poświęcić trzeba 2 x po 1 dniu w ciągu roku a potem raz w roku jeden dzień na ustawienie procesora słuchiu i mowy.
Nadrzędny - Autor agnieszka1234 Dodany 2009-08-26 20:57 Zmieniony 2009-08-26 21:01
nie gniewam sie ze tak odpisałeś ale myślałam ze poprostu jak sie odwołam to mi przyznaja ponownie a po drugie miałabym pieniążki na dalsza rehabilitacje,nawet chociażby na wizyty prywatne do logopedy na ktore uczęszczam.a pozatym nadmienie jeszcze ze córka chodzi do szkoły masowej i ja jej pomagam po szkole w nauce jak to się mówi. jakie ma znaczenie dany wyraz .ponieważ ma mały zasób slownictwa.jeśli nie chodziłoby mi o usamodzielnienie to nie wysłałabym jej do szkoły masowej.a córka ma 80% a nawet na jedno ucho90% niedosłuchu a nie 20%
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2009-08-26 21:50
A, przepraszam - moja wina, przeinaczyłam niechcący z tymi procentami. To nieco zmienia postać rzeczy, oczywiście, jeśli chodzi o jej zakres "sprawności". Ale resztę podtrzymuję. Przecież to, czy jej będziesz pomagała nieco w domu nie wymaga takiego wpisu na żadnym papierze. Odwołać się przecież zawsze możesz - tu niczyje rady na nic się zdadzą, ponieważ to w obecnych czasach ogromna loteria i po prostu trzeba opisywać własną sytuację i wnioskować o to, co się chce uzyskać. Nie musi to być elaborat - fakty i uzasadnienie, dokuementacja medyczna.
Wysłanie córki do masowej szkoły to kwestia bezdyskusyjna, chociaż na pewno nie jest jest ławto ze względu na brak kompetencji polskich plcówek w tym zakresie. Ale społecznie lepiej na tym wyjdzie. Z resztą trzeba żyć tak sprytnie, jak się da:)
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-08-27 17:20
Agnieszko skoro mi tam nie odpisałaś to znaczy mogę pisać tu.
1) Dlaczego masz prywatnie wizyty w gabinecie logopedycznym?
2) Córka Implant ma od 4 roku życia więc dlaczego ma mały zasób słów a ma już skończone 15 lat?
Że chodzi do szkoły masowej to wielka zasługa i super. Oby tak dalej. Jednym słowem wielkie brawa.
Co do zasiłku to niestety na ten temat mam zero informacji. We wrześniu jak wznowią się zajęcia mogę popytać w naszej poradni PZG. Uwierz mi że w państwowej poradni dzieci są super przygotowane do codziennego bytu.Mają zajęcia nie tylko w samej poradni ale także mają organizowane wycieczki np do strusiolandii,kina czy teatru lub wycieczki po mieście po to by zżyć się z gwarem hałasem i wyławiać właściwe wyrazy. PZG nie zaniedbuje swoich pacjetów o ile starają się w nauce słuchania i mowy.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-08-28 10:14
.
   Proszę dowiedzieć się najpierw w "swoim" PCPR lub PZON, bo być może mają "swoje" druki odwołania od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
   Jest Pani przedstawicielem ustawowym dziecka, więc Pani składa odwołanie. Podam wzór odwołania, ale zaznaczam, że nie jest to wzór "oficjalny". W uzasadnieniu proszę napisać swoimi słowami dlaczego nie zgadza się Pani z decyzją PZON i podać fakty mogące wpłynąć na zmianę tej decyzji.
   Pozdrawiam.


Imię i nazwisko .......                                                                  miejscowości, dnia .....
Adres zamieszkania .......

                                                                       Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania
                                                                       o Niepełnosprawności w .....
                                                                              
                                                                                     za pośrednictwem
                                                                        Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania
                                                                        o Niepełnosprawności w .....

                                                ODWOŁANIE

     Odwołanie od postanowienia Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
w ....... z dnia ....... znak ....... zaliczającego moją córkę ....... do umiarkowanego stopnia
niepełnosprawności.

                                              UZASADNIENIE

     ..........
     ..........
     ..........

                                                                     
                                                                                                       czytelny podpis .......

.
Nadrzędny - Autor agnieszka1234 Dodany 2009-08-28 19:30
Dziękuje bardzo za to że odpisałeś!Pozdrawiam
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2009-08-28 20:48
Proszę bardzo. :-))))
Ja również serdecznie pozdrawiam.

Mój nick chyba "spłatał figla", ... jestem płci żeńskiej.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odebranie zasiłku pielęgnacyjnego (13312 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill