www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Co zrobi ZUS? (2821 - wyświetleń)
- Autor klarysa Dodany 2009-08-22 21:42
jestem po operacji wszczepienia protezy kolana.  Aktualnie jestem w szpitalu rehabilitacyjnym,  i będę tam jeszcze co najmniej miesiąc.
Zaszłości z przeszłości (poprzednie zabiegi) utrudniają niestety rehabilitację.chciałabym wiedzieć, do jakiej " grupy inwalidzkiej" zakwalifikuje mnie komisja ZUS-u? I co powinnam ew. zrobić po wyjściu, jakie mogę mieć uprawnienia?
Nadrzędny - Autor CZAPKAA5 Dodany 2009-08-22 21:48
PO OPERACJI KOLANA NIE LICZ NA RENTE
MOJ ZNAJOMY MIAL OPERACJE NA DWOCH KOLANACH I NIC NIE DOSTAL
Nadrzędny - Autor klarysa Dodany 2009-08-22 21:53
Zapomniałam dodać, że jestem już "szczęśliwą" emerytką. ale dzięki:)
Nadrzędny Autor CZAPKAA5 Dodany 2009-08-22 21:55
CALE SZCZESCIE
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-08-22 23:43
Zacznijmy od tego, że nie ma już grup inwalidzkich przyznawanych przez ZUS - ten system odszedł do lamusa. Obecnie istnieją dwa równoległe piony orzecznictwa: ZUS orzeka o stopniu niezdolności do pracy dla celów rentowych, a dla celów pozarentowych (czyli wszystkich innych ulg i uprawnień) jest tzw. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydawane przez miejskie i powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Z tego co rozumiem, orzeczenie ZUS dla celów rentowych Pani nie interesuje, bo jest Pani "szczęśliwą emerytką" a i tak nie można zdaje się pobierać dwóch świadczeń jednocześnie (emerytury i renty), a emerytura ma pierwszeństwo przed rentą (nawet gdyby renta była wyższa, o ile mi wiadomo w odpowiednim wieku "z urzędu" przechodzi się na emeryturę - więcej tutaj, klik). Zatem interesuje nas tylko orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, bo od niego zależą inne uprawnienia i ulgi.

Co do tego jaki stopień zostanie orzeczony (lekki/umiarkowany/znaczny), nie sądzę żeby był ktoś kto może na to pytanie odpowiedzieć. Decyzja zależy od szczegółów Pani stanu zdrowia i od konkretnego orzecznika, do którego Pani trafi. Od orzeczonego stopnia będzie bezpośrednio zależał zakres ulg i uprawnień, więc nie ma chyba sensu dyskutować o tym "w ciemno".

Co powinna Pani zrobić? Złożyć stosowny wniosek o wydanie takiego orzeczenia. Odpowiednie informacje powinna Pani znaleźć na stronie internetowej swojego powiatu lub miasta. Tu (klik) podaję przykładowo informacje (razem w wzorem wniosku) udostępniane przez powiat stalowowolski.

Pozdrawiam

PS. Nie jestem ekspertem Integracji więc moje wypowiedzi, pomimo najszczerszej dobrej woli, należy brać na własne ryzyko albo jeszcze sobie samodzielnie sprawdzać.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Co zrobi ZUS? (2821 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill