www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a staż z urzędu pracy (6776 - wyświetleń)
- Autor pepin Dodany 2009-08-23 19:58
Witam
Mam następujący problem. Posiadam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności i z tego tytułu otrzymuję rentę socjalną. W urzędzie pracy powiedziano mi, że w takich okolicznościach mogę się zarejestrować jedynie jako poszukujący zatrudnienia a nie bezrobotny, jednak wtedy nie przysługują mi takie instrumenty jak staże, szkolenia itp.

Chciałbym wiedzieć jak dokładnie jest z tym stażem, ponieważ znane mi są przypadki kierowania na nie osób w identycznej sytuacji jak moja.

Jeśli okazało by się, że mogę jednak ubiegać się o staż to byłbym bardzo wdzięczny o podanie konkretnego aktu prawnego z którego to wynika, abym mógł to przedstawić w urzędzie pracy.
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-08-23 20:06
Nadrzędny Autor pepin Dodany 2009-08-23 20:48
Wielkie dzięki.
Jednak już widzę jak w urzędzie pokazuję ten artykuł a pani za biurkiem mi mówi że jest w nim mowa o niepełnosprawnych a nie jest to uściślone do niepełnosprawnych pobierających rentę socjalną. Czy tłumaczenie w stylu "w ustawie nie ma zapisu mówiącego o tym żeby pobieranie jakichkolwiek świadczeń mogło wyłączać niepełnosprawnego z możliwości korzystania z tych instrumentów" wystarczy?
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-08-24 08:28
Rozdział 4
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Uprawnienia osób niepełnosprawnych

Art. 11. 1. Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu ma prawo korzystać z usług lub instrumentów rynku pracy na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o promocji".

2. Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może również korzystać na zasadach takich jak bezrobotni z następujących usług lub instrumentów określonych w ustawie o promocji:

1) szkoleń;

2) stażu;

3) prac interwencyjnych;

4) przygotowania zawodowego w miejscu pracy;

5) badań lekarskich, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o promocji;

6) zwrotu kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 1, 2 i 4 ustawy o promocji;

7) finansowania kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 3 ustawy o promocji.

3. Wydatki na instrumenty lub usługi rynku pracy, o których mowa w ust. 1 i 2, są finansowane w odniesieniu do osób niepełnosprawnych zarejestrowanych jako:

1) bezrobotne - ze środków Funduszu Pracy;

2) poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu - ze środków Funduszu.
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-08-24 08:30
Nie możesz mieć statusu bezrobotnego, ponieważ masz rentę, musisz się zarejestrowac jako poszukujący pracy bez zatrudnienia. Do tego masz prawo, jak mówi ta ustawa.
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-08-24 08:33
Aha, a co masz mówić w razie odmowy. Jasno widać, że warunki, żeby się zarejestrować, to:
- bycie niepełnosprawnym,
- brak zatrudnienia (renta przecież nie jest zatrudnieniem).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a staż z urzędu pracy (6776 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill