www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta rodzinna na ostatnim roku, a przepisy wewnętrzne ZUS (6896 - wyświetleń)
- Autor Bodziu123 Dodany 2009-08-24 12:25
Witam,
W tym roku kończę 25 lat(29wrzesnia) zdałem na 4 roku studiów wszystkie egzaminy(przed ukończeniem 25 roku życia) rente przyznaną mam do 29wrzesnia(kończe 25lat) i wypłatę świadczenia mam jeszcze przez jeden miesiąc ostatni tj. 1 wrzesnia. Obcenie czekam na decyzję o wstrzymaniu wypłacania mi tej renty. Z tego co czytałem na forum jeśli dostarczę zaświadczenie z uczeli, że zdałem egzaminy renta przedłuży mi się automatycznie, lecz mam znajomą w Zus która mi mówiła ze zostanę odrzucony z tym zaświadczeniem ponieważ powtarzałem na pierwszym roku drugi semestr i wewnętrzne przepisy Zus na to nie pozwalają. Do wewnętrznych przepisów raczej ja szary człowiek wglądu nie mam, a przecież ustawa nie precyzuje czy się powtarza semestr czy nie ustawa tego nie precyzuje mówi tylko o wieku 25 lat a ja juz zdalem wszystkie egzaminy na 4 roku(więc jestem na piątym ostatnim), a 25 lat jeszcze nie skończyłem.Od 1 października zaczynam zajęcia na 5 roku.

Więc moje pytanie brzmi następująco : Czy po mimo, że powtarzałem 1 rok na drugim semestrze mogę normalnie wnieść zaświadczenie do Zus i renta mi zostanie przyznana na 5 rok, czy poprostu jeśli teraz dostanę decyzje że renta zostaje mi wstrzymana to pozostaje mi tylko odwołać się od decyzji Zus do Sądu?
Dziękuje za odpowiedz
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-08-24 14:16 Zmieniony 2009-08-24 14:18
UWAGA: Nie jestem pracownikiem Centrum Integracji, nie mam więc fachowego przeszkolenia w udzilaniu odpowiedzi i w związku z tym nie mogę gwarantować, że nie popełniam błędu. Jeśli chcesz mieć pewność, poczekaj na odpowiedź kogoś z Centrum lub skonsultuj się bezpośrednio z fachowcem.

Myślę, że warto żebyś przeczytał następujący wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku (apelacja wniesiona po rozprawie w okręgowym Sądzie Ubezpieczeń Społecznych) - klik. Weź jednak pod uwagę, że:

- nie jestem prawnikiem, a zatem gdyby doszło do różnicy zdań między Tobą a ZUS, najlepiej byłoby się radzić bezpośrednio specjalisty.
- gdyby się okazało, że ZUS w drodze normalnej procedury odmawia prawa do renty, a Ty decydujesz się kontynuować spór, to fakt że możesz się o nią sądzić niekoniecznie Ci pomaga, bo procedura sądowa oznacza upłynięcie mnóstwa czasu zanim sprawa zostanie ostatecznie uregulowana.

PS. Sygnatura wyroku: III AUa 262/07, data: 13 grudnia 2007.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-08-24 17:51
Bodziu raczej Ci ją zabiorą. Co nieco wiem. Jednak masz prawo pisać do ZUS prośbę o tkz przypadek losowy i trudności finansowe w dalszym kształceniu się. ZUS po analizie na ogół przedłużał ale to było ciut temu. Nie wiem czy coś sie nie zmieniło teraz. Zadzwoń popytaj w ZUS. napisz prośbę i wyślij do nich poleconym. Trzymam kciuki. SAMO ZAŚWIADCZENIE TO ZA MAŁO MUSI BYĆ PROŚBA Z MOTYWACJĄ.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-08-24 19:52
.  
   Art. 68. (Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych)
1. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:
do ukończenia 16 lat,
do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.
2. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.


   Jak widać, jedynym warunkiem przedłużenia prawa do renty rodzinnej ponad ograniczenie wiekowe, czyli te "magiczne" 25 lat jest kontynuowanie nauki na ostatnim roku studiów. Nie ma tu wzmianki o dodatkowych warunkach: systematyczność nauki, pozytywne wyniki lub brak możliwości powtarzania semestrów.
   Moim zdaniem musisz uzyskać wpis w indeksie na ostatni rok studiów najpóźniej w dniu ukończenia 25 roku życia, a najlepiej przed tym dniem, czyli przed 29.09.2009. Skoro w ustawie jest mowa o dziecku - studencie będącym na ostatnim roku studiów, to ważne jest ustalenie czy w dniu osiągnięcia 25 roku życia będziesz studentem IV czy V roku (czyli ostatniego roku studiów). Z tego co mi wiadomo, ustalenie daty, od kiedy jest się na kolejnym roku studiów następuje na podstawie wpisu w indeksie.
.
Nadrzędny Autor Bodziu123 Dodany 2009-08-24 22:54
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Wiedziałem o tym art.68 i postanowieniu Sądu Najwyższego dlatego zdziwiły mnie wewnętrzne przepisy Zus do których nikt z poza pracowników Zus nie ma dostępu. Przecież wszystko powinno być dostępne, a wychodzi na to, że te wewnętrzne przepisy Zus to odgórne "prykazy" ludzi na zmianie w okienku na informacji, aby takich ludzi jak ja odrzucać dlatego zastanawiam się czy w ostateczności nie odwołać się do sądu i nie powołać się na art68 w którym nie ma wzmianki o powtarzaniu semestru i o uchwale SN z 97.r. W punkcie Zusu panie na informacji są absolutnie nie kompetentne i nie wiedzą co oznacza art. 68 lub nie umieją czytać ze zrozumieniem.
Dziękuję za podpowiedz odnośnie listu z motywacją + zaświadczenie
Wiem , że mogę napisać prośbę do Prezesa Zus o przedłużenie mi renty w drodze wyjątku. Jednak gdy Prezes mi ją przyzna będzie to renta nie w 100% jaką teraz dostaje tylko ograniczona i to bardzo. Prezes o tym decyduje i nie ma regóły ile daje. Problem w tym jednak, że od tego już odwołać się do Sądu nie ma co ponieważ z Prezesem nie wygram. Ponadtto w drodze wyjątku po przyznanej rencie przez Prezesa do ukończenia nauki nie mogę dorobić, a jestem w sytuacji takiej, że sam się utrzymuję nie mam pracy i renta jest moim jedynym dochodem nie mam obojga rodziców dostaję rentę korzystniejszą po ojcu + dodatek dla sieroty zupełnej. Studia mam płatne + woda + gaz + prąd na pewno nie wystarczy po obcięciu mi renty przez Prezesa Zus(to co teraz dostaję starcza od miesiąca do miesiąca). Więc pewnie będe musiał na razie poleconym wysłać zaświadczenie z uczelni i swoją aktualną sytuacje opisać, a gdy Zus powie nie odwołać się do Sądu a nie pisać pisma do Prezesa Zus, bo na dobrą sprawe to teraz nawet się nie mogę zarejestrować w Urzędzie Pracy jako bezrobotny bo moje zarobki są za duże.

Opisałem swoją sytuację konkretnie, jeśli ktoś mógłby mi jeszcze pomóc i doradzić proszę piszcie z góry dziękuję ....
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta rodzinna na ostatnim roku, a przepisy wewnętrzne ZUS (6896 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill