www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Praca w nocy-jak to wygląda (2424 - wyświetleń)
- Autor mini21 Dodany 2009-09-06 00:28
Witam.
Pytanie to zadawałem już w kategorii "Praca", ale za radą postanowiłem zgłosić się do eksperta.

Sprawa wygląda następująco:
Z tego co wiem, jako osoba niepełnosprawna ze znacznym stopniem nie mogę pracować w nocy.
Natomiast pracodawca wyznaczył mi pracę w godzinach 19-23 lub 20-24.
I tu nasuwa mi się pytanie, czy mógł?

W umowie nie ma żadnej wzmianki dotyczącej godziny nocnych i co to oznacza.
Sam zakład pracuję do 1 w nocy.

Czy z tytułu pracy po godzinach należy mi się jakaś premia (gdzieś chyba czytałem, że przy pracy po godz. doliczane jest 20%, ale nie jestem tego pewien)?

Bardzo dziękuje za odp.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-09-07 10:28
Szanowny Panie

art. 15 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych mówi:
1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
4. Wymiar czasu pracy ustalony zgodnie z ust. 1 lub 2 obowiązuje od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

a art. 16: 1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:
1)   do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
2)   gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Natomiast Kodeks Pracy określa godziny nocne jako czas między 21 a 7 rano (art. 151(7))

W Pana przypadku praca rozpoczynałaby się jeszcze w porze dnia, więc nie byłaby to praca w godzinach nocnych. W związku z powyższymi przepisami pracodawca mógł Panu wyznaczyć taki czas pracy. W związku z tym, że nie będzie to praca w nocy, więc nie można też mówić o żadnych dodatkach z tym związanych
Nadrzędny Autor mini21 Dodany 2009-09-25 15:24
Bardzo serdecznie dziękuje!
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Praca w nocy-jak to wygląda (2424 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill