www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Praca 8 godz dziennie - odszkodowanie (3485 - wyświetleń)
- Autor s.master Dodany 2009-09-25 11:06
Witam
Przez pol roku pracowalem na okresie prubnym przez 8 godzin dziennie , po czym nie przedluzono mi umowy i zostalem bez pracy :-( Mam znaczny stopie niepelnosprawnosci. Czy moge ubiegac sie o jakies odszkodowanie od pracodawcy ktory mimo ze mam znaczny stopien niepelnosprawnosci zatrudnil mnie na 8 godz dzienine. A zgodnie z prawem mogl tylko 7. Chcial bym mu zrobic nauczke ;]
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-09-25 13:11
No, możesz. Pod pewnymi warunkami.
A dlaczego - z ciekawości - zgodziłeś się na pracę po 8 godzin, skoro wiedziałeś, że to nielegalne...? Jeśli robiłeś to świadomie (a nie będzie trudno to udowodnić) to trochę też nie halo...
I nie mówmy tu o tym, że "inaczej by mnie zwolnili". Bo i tak zwolnili. A taka zemsta to brzydka sprawa...

Ale i tak - jeśli masz w umowie czy w innych dokumentach, że pracowałeś po 8 godzin, po prostu należy wysąpić o wypłacenie wynagrodzenia za wypracowane nadgodziny. Ale to też trzeba udowodnić - więc bez pewnej drogi formalnej się nie obędzie.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-09-25 14:13 Zmieniony 2009-09-25 14:16

> po prostu należy wysąpić o wypłacenie wynagrodzenia za wypracowane nadgodziny


Przy czym, patrząc realistycznie, koszt takiego postępowania może cały zysk zjeść, nawet gdyby ostatecznie sprawę się wygrało. Więc jeżeli kogoś motywuje "zemsta" to ja bym się dwa razy zastanowiła czy to się aby opłaca (i jeszcze dwa dodatkowe, czy nie próbuję się mścić za coś, na co sama się wcześniej zgodziłam)
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-09-25 15:07
Boginko,
normalnie chyba po raz pierwszy:) się leciutko nie do końca z Tobą zgodzę:)
To może się okazać dosyć prosta sprawa - być może już po protokole kontrolnym z PIP-u pracodawca zechce uznać racje i wypłacić należne wynagrodzenie...:-) Oczywiście, jeśli wszystko będzie wynikało z papierów (błędna umowa o pracę - na 8 h) i np. ewidencja pracy czy świadkowie, wykazujący, że tak było rzeczywiście. I tylko przy baaaardzo dobrym układzie firma nie zapłaci dodaktowo kary.
Jeżeli natomiast pracodawca będzie szedł w zaparte (że nie wiedział i takie tam), i tak zapłaci karę a należności zostaną zasądzone w sądzie. Sprawa jest raczej ewidentnie do wygrania - i (jeśli sąd nie stwierdzi winy ON) jej koszty poniesie firma.

Dopiero co u mnie w firmie (choć komercyjnej, bynajmniej żaden ZPCh) zakończono taką kontrolę z donosu - i wnioski jak powyżej:)

Ale należy też wziąć, naturalnie, pod uwagę, że my tu nie znamy jednak wszytkich faktów i możemy się mylić:)

Pozdzrawiam,
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-09-25 15:52

> normalnie chyba po raz pierwszy:)


Nie może być! :-) Musiało Ci się to już wcześniej przytrafić. :-)

Chodziło mi akurat o drogę sądową i nie o same koszta procesowe, a o wszystkie inne z procesem powiązane: od kosztów dojazdu (dajmy na to), przez stratę czasu, po utratę reputacji (jeśli rzeczywiście chodzi o mszczenie się na pracodawcy...). Technicznie w tej sytuacji wygra się nadgodziny (za pół roku, jedna godzina dziennie, to nie kokosy) ale trzeba sobie też policzyć, czy się coś mniej wymiernego straci.

> Ale należy też wziąć, naturalnie, pod uwagę, że my tu nie znamy jednak wszytkich faktów i możemy się mylić:)


No tak, a dodatkowo zapomniałam dodać - nie jestem prawnikiem. :-)
Nadrzędny - Autor s.master Dodany 2009-10-30 11:12
Wiec gdzie mam się z tą sprawą zgłosić ? I jak po koleji to zalatwić ? Mogl bym prosic o mały instuktaż ;]
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-11-06 13:10
Osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności mają prawo do 7 godzinnego dnia pracy, chyba, że pracują przy pilnowaniu, bądź lekarz medycyny pracy, który dopuścił Pana do pracy na danym stanowisku wyraził zgodę na pracę przez 8 godzin, a także Pan wyraził na to zgodę. Z tego, co Pan pisze, wynika, że poprzez niewiedzę o przysługujących Panu ulgach, wyraził Pan zgodę na dłuższy dzień pracy, więc tutaj raczej racja będzie po stronie pracodawcy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Praca 8 godz dziennie - odszkodowanie (3485 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill