www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a stypendia (4840 - wyświetleń)
- Autor And53 Dodany 2009-11-19 09:05 Zmieniony 2009-11-19 09:12
Czy, student z przyznaną rentą socjalną, pobierający zasiłek opiekuńczy, ma prawo do stypendium specjalnego z tytułu niepełnosprawności. Czy stypendium wchodzi w wysokość przychodów decydujących o ewentualnym zawieszeniu renty socjalnej?
Drugie pytanie dotyczące stypendiów w kontekście renty socjalnej. Czy stypendium fundowane może zdecydować o zawieszeniu renty socjalnej?
Wysokość 30% średniego wynagrodzenia w chwili obecnej wynosi 924,50 zł, jest to granica określona przez ZUS dla przychodów, przy pobieraniu renty socjalnej.
Co zaliczyć do tych przychodów, a czego nie trzeba liczyć?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-12-09 15:46
Studenci pobierający rentę socjalną mają prawo do takiego stypendium, o ile spełniają warunki określone przez uczelnię. Stypendium nie wlicza się do dochodów.

Renta socjalna zostanie zawieszona w przypadku osiągania przychodu z:
• pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy
• pracy nakładczej
• pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia
• umowy agencyjnej
• wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem Cywilnym (link) stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
• prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu,
• wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych
• odpłatnego świadczenia pracy na podstawie skierowania do pracy
• w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (o ile przysługuje renta w wysokości 50% renty socjalnej)
• pobierania stypendium sportowego.

W przypadku pobierania świadczeń:
• chorobowego
• macierzyńskiego
• opiekuńczego
• wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy
• kwoty świadczenia rehabilitacyjnego  i wyrównawczego
• zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

W przypadku osiągania przychodów z tytułu:
• najmu lub podnajmu
• dzierżawy lub poddzierżawy
• innych umów o podobnym charakterze (opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne)
Nadrzędny - Autor Gandalf Dodany 2011-03-28 20:31
Czyli jeżeli pobieram 200zł miesięcznie stypendium sportowego, a mam już orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy (problemy psychiczne), to mam szanse na tę rentę, czy nie? Mój przychód nie przekracza przychodu dopuszczalnego, ale stypendium jednak pobieram i stąd moje wątpliwości, czy będę miał rentę w zawieszeniu. Proszę o konkretną odpowiedź, bo się w tym wszystkim gubię.
Nadrzędny Autor MrWoland Dodany 2011-03-29 08:45
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a stypendia (4840 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill