www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Źle naliczona emerytura po źle naliczonej rencie-odwołanie (6110 - wyświetleń)
- Autor kciuki Dodany 2009-11-25 20:57
Mam orzeczoną drugą grupę inwalidztwa-04-0-.W 1991 r wskutek pomyłki źle naliczono mi rentę-z powodu źle naliczonego "wskaźnika podstawy wymiaru"{był wyliczony z 4 kwartałów,kilkukrotnie  poprawiany!}.Mając niewysoką rentę i będąc samotną matką pracowałam na pół etatu, starając się nie być" pasożytem" jak to mi sugerowano gdy występowałam o wyższe alimenty z funduszu alimentacyjnego.W 2005 roku wystąpiłam o emeryturę ale wskaźnik pozostawiono mi ten sam argumentując ,że najkorzystniejszy.W Rp-7 do tzw 'kapitału początkowego" zakład pracy "dopasował "mi zarobki do wyliczonego w 1991 r wskażnika.Znów przepracowałam kolejne 3 lata na pół etatu i po ukoczeniu 60 lat wystąpiłam o przeliczenie emerytury.ZUS odmówił argumentując ,że zgodnie z przepisami (rocznik 1949) mogę wystąpić tylko o naliczenie mi tzw "nowej emerytury".Tak też uczyniłam ale międzyczasie odnalazłam tzw"paski" dokumentujące moje dochody przed przyznaniem mi renty i zdobyłam korektę Rp-7, umożliwiającą mi korektę "wskaźnika podstawy wymiaru" i prosząc ZUS o przeliczenie mi starej emerytury i przynajmniej roczną rekompensatę. ZUS sugeruje by czekać na efekt wyliczeń "nowej emerytury" argumentując ,że weźmie pod uwagę nadesłane korekty, poprawi "kapitał początkowy" i emerytura napewno będzie satysfakcjonująca...no dobrze ale te 17 lat zaniżonej renty i emerytury ? I jakoś nie wierzę wyliczając sama sobie tzw" kalkulatorem merytalnym",że jest to możliwe..skoro "wskaźnik podstawy wymiary " był zaniżony o ok 10-14%.Co robić? Proszę bardzo serdecznie o konkretną doradę!
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-12-08 10:36
Szanowna Pani
W chwili obecnej może Pani wystąpić o przeliczenie otrzymywanego świadczenia, jeśli spełnia Pani następujące warunki:
• wskaże Pani do ponownego ustalenia emerytury zarobki przypadające w całości lub w części po przyznaniu tego świadczenia,
• złoży Pani wniiosek o obliczenie podstawy wymiaru emerytury z dziesięciu kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatniego 20-lecia przypadającego przed rokiem złożenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości świadczenia lub też z 20 dowolnych lat z całego okresu ubezpieczenia sprzed roku złożenia tego wniosku,
• posiada Pani wyższy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru z nowo wskazanego okresu w stosunku do wskaźnika obliczonego poprzednio.

Obowiązujące przepisy przewidują możliwość przyznania emerytury osobie, która ma już ustalone prawo do tego rodzaju świadczenia na innej podstawie prawnej. Tak więc osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury może zgłosić wniosek o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn) albo o inną wcześniejszą emeryturę, do której spełni warunki.
Nadrzędny - Autor kciuki Dodany 2009-12-08 16:28
Dziękuję serdecznie za odpowiedź...ale siedząc już ok pół roku na swoimi Rp-7 i szukając 10 kolejnych lub 20lat w całej mej "karierze" zawodowej..nie znalazłam wyższego wskaźnika niź to wyliczone z 4 kwartałów 142,5% a powinno być ok 156%...uważam ,że skoro do ustalenia Emerytury Wcześniejszej uznano ,że ten (jak się okazało)...żle wyliczony (nie wiem nawet przez kogo?..zakład pracy czy ZUS) wskaźnik podstawy wymiaru byłby dla mnie najkorzystniejszy...że ZUS mógłby mi wykonać "korektę wskaźnika podstawy wymiaru" i przeliczyć mi emeryturę wg starych zasad lub nawet zasady mieszanej...a nie wg nowych...gdy właśnie w tym roku ukończyłam 60lat-
16lat przed rentą pracowałam w budźetówce...wskaźnik 60-80% ,2- lata pracy powyźej 100%...i ten rok 1990 ponad 150%-później jako "niepełnosprawna" i na pół etatu...szkoda mówić....mimo 35 lat w pracy...pozdrawiam
Nadrzędny - Autor kciuki Dodany 2009-12-08 16:34
Ach...a co najdziwniesze...dowiedziałam się w ZUS...że gdybym nie skorzystała z "dobrodziejstw" wcześniejszej emerytury miałabym po przejściu teraz na emeryturę...większą o 60-70%...gdzie tu logika...?
Nadrzędny - Autor kciuki Dodany 2009-12-08 19:46
"inną wcześniejszą emeryturę do której spełniam warunki"...gdzie mogę odszukać ...jakie to warunki powinnam spełniać?i dlaczego tak naprawdę kwalifikuję się tylko do "nowej emerytury"?...grupę inwalidzką mam orzeczoną na stałe...czy można zgłosić wniosek o przywrócenie renty?
Nadrzędny Autor kciuki Dodany 2009-12-14 16:28
Bardzo proszę o wskazanie gdzie mam szukać wiedzy na temat tych innych "wcześniejszych emerytur" do których miałabym być może prawo. Proszę również o odpowiedź na pytanie czy może być inny wskaźnik podstawy wymiaru naliczany z 4 kwartałów a inny z całego roku? i jaki obecnie się nalicza tzn od 2005r bo to wtedy odchodziłam na wcześniejszą emeryturę?I dziwi mnie ,że wtedy mi nie przeliczono :
zarobiłam w roku 1990 ====  18804300,- a kwota rocznego przeciętnego wynagrodzenia w 1990 wynosiła 12355644,- mnie wychodzi wskaźnik 152,192% a nie 142,51%. Jak to można inaczej naliczać?Bardzo proszę o pilną pomoc!
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Źle naliczona emerytura po źle naliczonej rencie-odwołanie (6110 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill