www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Likwidacja barier technicznych. (3523 - wyświetleń)
- Autor bystra2000 Dodany 2006-11-18 13:20
Moja 22-letnia córka choruje na padaczkę oraz organiczne zab.urojeniowe.Ma częste napady,które pojawiają się bez zapowiedzi(brak aury).
Córka ,kilkakrotnie podczas kąpieli wypadła razem z kabiną prysznicową,niszcząc kabinę,muszlę klozetową.dotkliiwe tłukąc głowę,plecy.
Chciałabym zapewnić córce maksymalne bezpieczeństwo i nie czekać aż wydarzy się tragedia.Ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności o symbolach;02-P,06-E.Takie orzeczenie wydał Olsztyński MZON ale lekarz orzecznik ZUS(córka pobiera rentę socjalną)uznał ją niezdolną do pracy na okres 3 lat(całkowity zakaz pracy).
Mieszkamy w starym budownictwie,mieszkanie ogrzewamy piecami.zdarzył się epizod,że podczas palenia w piecu ,córka zaczęła wrzucać do paleniska swoje ubrania i dokumenty(w/g niej był tam szatan).W związku z tym proszę o odpowiedż;
czy mogę uzyskać dofinansowanie na likwidację barier technicznych(zainstalowanie wanny,terakoty antypoślizgowej)
oraz czy mogę otrzymać dofinansowanie na wykonanie instalacji grzewczej. Samotnie wychowuję córkę,nasz dochód to 1100zł. m-nie.
Pytania te kieruję do Państwa,bo w olsztyńskim MZON,urzędniczka nie chciała mi wydać nawet wniosków,twierdząc że na takie schorzenie się nie należy. Jak to regulują przepisy? Kto jest władny zdecydować należy się ,czy nie? Moja znajoma ma dziecko z autyzmem i takie dofinansowanie otrzymała.Będę wdzięczna za obszerne wyjaśnienie.
Pozdrawiam serdecznie. alicja stanczak
Nadrzędny - Autor FF Dodany 2006-11-19 19:08
# bariery techniczne to bariery utrudniające lub uniemożliwiające osobie niepełnosprawnej usprawnianie. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działanie tej osoby w społeczeństwie i umożliwić wydajniejsze jej funkcjonowanie,
# bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienie występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym,
Mam wrażenie, ze chodzi o likwidacje barier architektonicznych, niestety zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 96, poz. 861 ze zm.) dofinansowanie do likwidacji tego rodzaju barier  przysługuje osobom, które maja trudności w poruszaniu sie. Natomiast"O dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności."

Wspominasz o koleżance, ktora otrzymała takie dofinansowanie mam wrażenie ze mogl tu zaistnieć taki mechanizm- czesto Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, lub ich odpowiedniki (bo tam należy kierować wnioski o likwidacje barier) otrzymują pod koniec roku "zastrzyk gotówki"- niewykorzystane środki PFRON i przymykając oko na przepisy i moga przyznawać je nieco mniej rygorystycznie...

Wnioski należy skladac do konca listopada, wysokość dofinansowania wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia-pamiętaj tez ze zanim wykonane zostana jakiekolwiek prace musisz wcześniej podpisać umowe z PFRON no i jeszcze, ze dofinansowanie przysługuje raz na trzy lata.
Powodzenia.
Nadrzędny - Autor bystra2000 Dodany 2006-11-20 15:54
Czy ja mam rozumieć ,że dofinansowanie dostaje się po uważaniu?
Jezeli pani zza biurka spojrzy na mnie łaskawym okiem to dostanę? Ja myslałam że regulują to przepisy,ustawy.

A co jeśli lekarz specjalista napisze we wniosku ,że należy zlikwidować wszelkie utrudnienia a wręcz udogodnić życie osobie chorej?
Czy jest to argument ,który powinien być wzięty pod uwagę?
Nadrzędny Autor FF Dodany 2006-11-21 12:33
Proszę przeczytać rozporządzenie, o którym wspomniałam- niestety problem polega na tym, że owszem jest ono aktem które ma regulować przyznawanie środków jednak często jest tak, że jego interpretacja w każdym PCPR jest różna, mam tu na myśli katalog rzeczy, które mogą zostać objęte dofinansowaniem (którego nie reguluje rozporządzenie)- każdy PCPR ustanawia swój własny katalog- to co w jednym powiecie będzie objęte dofinansowaniem w innym może nie być.
Ważne jest też to, że rozporządzenie  przy likwidacji barier architektonicznych mówi o osobach mających trudności w poruszaniu się- to również może oznaczać, że chodzi nie tylko o osoby mające na orzeczeniu symbol 05-R, ale także np.  z problemami neurologicznymi (np.stwardnienie rozsiane) i dokładnie tak jak mówiłam różne PCPRy mogą to różnie interpretować.
Tak jak pisałam wcześniej proszę składać wniosek (każde pytanie i prośba do Urzędu powinna być kierowana na piśmie , ponieważ ta forma  wymusza wiążącą odpowiedź ) i faktycznie  dobre uzasadnienie lekarza może dużo pomóc.
A i przepraszam bardzo, bo popełniłam błąd wnioski można składać do końca roku poprzedzającego rok na który mają być przyznane pieniądze.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Likwidacja barier technicznych. (3523 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill