www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Załatwianie poza kolejnością (2177 - wyświetleń)
- Autor ZON Dodany 2006-11-18 21:15
Jaki prawny dokumeny ustala sposób załatwiania (obsługiwania) inwalidów z widocznym kalectwem. Znam tylko Art 25 Ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 roku ale jest tam ten problem potraktowany po macoszemu. Piszę o tym, bo mimo widocznego inwalidztwa w markecie Champion w Tomaszowie Maz odesłano mnie do kolejki chociaż była to kasa z tabliczką o obsługiwaniu inwalidów poza kolejnością. W trakcie dyskusji personel zasugerował, żeby klienci wyrazili zgodę na obsłużenie mnie poza kolejnością. Zrobiło się zamieszanie. Jedni byli za inni udawali, żenie wiedzą o co chodzi. Pani z kasy zlekceważyła mnie, moje zdanie  i tak też reagowali inni pracownicy tej placówki. Dawali mi do zrozumienia, że to ja jestem w błędzie. Załamałem się, bo stało się to dla mnie żenującym widowiskiem i byłem wściekły z powodu bezsilności. Chcę się przygotować do podobnej sytuacji i poznać swoje prawa a ich obowiązki.
Pytania:
Jaki dokument reguluje te sprawy?
Jak wyegzekwować swoje prawa? (jeśli takie mam)
Jakie obowiązki w tym zakresie ma pracodawca, jakie urzędy samorządowe itp.
Jeśli to ja mam rację, to jaka urzędowa komórka w moim mieście mogłaby mnie wesprzeć?
Jakie i kto ma obowiązki w sprawie zajmowania parkingowych miejsc dla inwalidy w przypadku zajęcia ich przez osoby nieuprawnione?
Męczą mnie te sprawy a znajomość tematu ułatwi mi poruszanie się w tym obszarze.
Serdecznie dziękuję.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-11-21 11:51
Niestety obecnie nie ma przepisu, który uprawniałby osoby niepełnosprawne do zakupów czy załatwiania spraw urzędowych poza kolejnością. Natomiast niektóre instytucje, firmy itp. w swoich regulaminach takie uprawnienia zawarły.
Niestety zajmowanie miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych przez osoby nieuprawnione jest zjawiskiem nagminnym. Celem organizwanej przez Stowarzyszenie Przyjaciól Integracji Kampanii Parkingowej jest m.in. uświadomienie skali i wagi probemu.
http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/9681
W większości miast w sytuacji , kiedy zajęte jest miejsce parkingowe dla sób niepełnosprawnych należy  wezwać straż miejską.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Załatwianie poza kolejnością (2177 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill