www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta Socjalna potrącenia ZUS I KOMORNIK (POMOC) (15829 - wyświetleń)
- Autor Adam RD Dodany 2009-12-16 09:37
Witam dwa lata temu pracowałem w zakladzie pracy chronionej ,wszystko było dobrze ,ale otrzymałem od ZUS dezyzje o zajeciu renty socjalne bo przekroczyłem zarobki miesięczne o 2 zł i pobierają mi z renty co miesiąc 100 zł  ,w tej chwili dostałem jeszcze zajęcie komornicze za kredyt jak pracowałem w tym zakładzie ,teraz nie pracuje bo pracodawca nie przedłużył umowy .Kredyt spłacałem jak pracowałem ale teraz jak nie pracuje i mam rente socjalną w wysokości 567 zł z tego potracą mi ZUS i komornik to zostaje mi 320 na rękę  na utrzymaniu 5 osobowa rodzinę ,korzystam tez z MOPS .Czy jest możliwość żeby komornik zwolnił mnie z potrącania dla banku .Bardzo prosze was o pomoc
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-12-16 11:18
Teoretycznie (ale bardzo teoretycznie) możesz próbować wyrok komorniczy odroczyć w czasie - tzn. komorni, w przypływie wyjątkowej empatii, zgodzi się na jakiś czas zawiesić pobieranie należności. Aczkolwiek wątpię, aby to uczynił bez naliczenia odsetek za ten okres. To zależy właściwie wyłącznie od komornika i to z nim nawiąż jak najszybciej uprzejmy kontakt - wyjaśnij sytuację, poproś.

Nie odbierz tego źle, ale głównie to Ty sam sobie zgotowałeś ten los - w Twoim własnym interesie (i obowiązku) leżało pilnowanie czy przekraczasz próg zarobkowy czy nie. Prawo jest jedno dla wszystkich i nie ma co liczyć, że "złotówka w tę czy tę stronę nic przecież nie zmieni". Zmienia - a ZUS jest bezlitosny.
Natomiast banku ani komornika naprawdę nie interesuje, czy masz obecnie z czego spłacać kredyt czy pożyczkę - oni żyją głównie z tych, którzy nie płacą, więc... Gwarancji pracy dożywotnio przecież nikt teraz nie daje, więc trudno było liczyć biorąc na siebie takie zobowiązanie, że jakoś to będzie (stąd moje stwierdzenie, że kredyty są wyłącznie dla ludzi bogatych - nie powinni się za nie brać ci mniej zasobni, bo zawsze coś się powali).
Niestety, najlepiej spróbować np. od rodziny pozyskać wspracie, spłacić długi i później starać się wrócić do pracy (jakiejkolwiek) i spłacać kolejne. Ciężko będzie uzyskać umorzenie należności, ale tego też możesz spróbować. Pisz podania i walcz.
Nadrzędny - Autor Adam RD Dodany 2009-12-16 11:58
Tak ale słyszałem ze z renty socjalnej mogą pobrać max 25 % ,czy to prawda
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-12-16 13:09
Zajrzy tu:
http://www.sprawiedliwoscspoleczna.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=83:egzekucja-komornicza-z-rent-i-emerytur-&catid=36:porady&Itemid=58

Owszem, są ograniczenia co do kwoty, którą można zająć, ale u Ciebie chyba nastąpił wyjątkowo niekorzystny splot tych dwóch wydarzseń - dot. ZUS i banku, więc przeczytaj uważnie, czy to się wyklucza czy niekoniecznie. A w ogóle możesz skorzystać z pomocy tego konkretnego portalu.

Pzdr.
Nadrzędny Autor Adam RD Dodany 2009-12-16 13:35
Powiem wam ze próbowałem rozmawiać z komornikiem i powiedział ze jego to nic nie obchodzi ze mam rente socjalną ze nie mam na jedzenie dla  rodziny ,nie wiem gdzie mam się zwrócić o pomoc ,bo mi już się pomału nie chce się żyć. Mam pobieranie z renty socjalnej prawie 50 % (ZUS I KOMORNIK)
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-12-16 14:36
Nie wiem jak z rentami socjalnymi ale z naszych rent inwalidzkich ZUS ma prawo zabrać 50% z najniższej. Dawniej najniższa była zabezpieczeniem obecnie już nie. Tak Bluengel ma rację ZUS, komornik i bank to instytucje bezlitosne. Natomiast my swoich spraw musimy sami pilnować.
Dodam jeszcze,że źle rozliczony podatek Urząd Skarbowy nawet po pół roku potrafi poinformować i zabrać co im się należy z odsetkami choć w zasadzie w/g mnie winę sami ponoszą co do odsetek. Nie warto się targować bo odsetki są naliczane cały czas. Naszą winą jest brak kontroli nad naszymi sprawami.
Nadrzędny - Autor Adam RD Dodany 2009-12-16 15:06
Jak sie pytałem w banku czy dostane kredyt na Rente socjalna powiedzieli ze prawo nie zezwala na udzielenie kredytu na rentę socjalna ,wtedy wziąłem zaświadczenie od pracodawcy , bo z tego co się dowiedziałem to przy rencie socjalnej bank sie może ściągnąć zaległości.Jak straciłem prace to teraz mi na rente socjalna komornik siadł (Czyli kredytu nie mogą dać na rentę socjalna ale ściągać przez komornika bank możne )
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2009-12-16 16:02
Jest, niestety, dokładnie tak jak mówisz.
Ale...
1/ nie dziwmy się, że banki na samą rentę socjalną nie chcą dawać kredytów - sam teraz ubolewasz, że lwią część tej rentę ktoś (bank, komornik) Ci zabiera i nie masz z czego żyć. To z czego byś żył spłacając z tej samej renty raty...?
2/ nie bardzo rozumiem Twój manewr przy staraniu się o pożyczkę... To znaczy, że wolałeś wziąć ją na rentę, ponieważ liczyłeś z góry, że w razie kłopotów z płynnością finansową bank nie wejdzie Ci na tę rentę...? Przecież obracasz w tej chwili banku pieniędzmi, których spłatę poręczyłeś podpisując umowę kredytową. To już w tym momencie stało się Twoją powinnością i odpowiedzialnością.
Niestety, nie możesz mieć tu o nic pretensji do banku - ich interesuje spłata, tak to działa.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-12-16 15:43

>(Czyli kredytu nie mogą dać na rentę socjalna ale ściągać przez komornika bank możne )>


Dokładnie tak.

I jeszcze jedno na przyszłość. Zanim weźmiesz jakiś kredyt czy kupisz coś na raty nie zapomnij dobrze zastanowić się czy dasz radę spłacić raty. Wziąść łatwiej niż spłacić. Nigdy nie proś nikogo o poręczenie ani sam też nikomu nie poręczaj w tych sprawach. Właśnie z tego są potem klopoty.
Nadrzędny Autor PrzemekK Dodany 2009-12-22 11:03 Zmieniony 2009-12-22 11:49
Jak widzę te wszystkie "złote rady" to mi ręce opadają.

Ale kolejno:

- zajęcie renty wypłacanej przez ZUS może być w wysokości 25% należnego świadczenia (nie dotyczy zobowiązań alimentacyjnych),
- komornik prowadzi egzekucję na podstawie Bankowego Tytułu Egzekucyjny zaopatrzonego przez Sąd w klauzulę wykonalności (w tym przypadku) i nie ma prawa samodzielnie decydować o zwolnieniu spod zajęcia świadczenia czy też zmniejszeniu wysokości potrąceń, to uprawnienie wierzyciela, którym jest bank,
- ZUS jak sądzę (zadający pytanie nie powiedział tego) prowadzi postępowanie egzekucyjnego na podstawie własnego tytułu wykonawczego, teoretycznie jest to egzekucja administracyjna i też potrącenie nie może przekroczyć 25% należnego świadczenia (chyba, że rzecz dotyczy nienależnie pobranych świadczeń to wtedy 50% świadczenia).

Tak więc możliwym jest, ze w tym przypadku wystąpił zbieg egzekucji administracyjnej z egzekucją sądową. Jeżeli tak jest ZUS powinien poinformować o tym komornika i przekazać mu swoje tytuły wykonawcze lub wystąpić do właściwego Sądu o wyznaczenie organu egzekucyjnego do prowadzenia dalszej egzekucji z świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Proszę sprawdzić na jakiej podstawie (jaki dokument potwierdza prawo ZUSu do dokonywania potrąceń z wypłacanego świadczenia - renty socjalnej) ZUS zajął część wypłacanej renty.

Jeżeli ZUS prowadzi postępowanie egzekucyjne to należy wystąpić do ZUSu z pisemnym żądaniem poinformowania komornika o prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym oraz zrobić to niezależnie od ZUSu (oczywiście na piśmie).

Kolejnym krokiem powinno być wystąpienie do ZUSu o zwrot nienależnie potrąconych kwot (powyżej 25% świadczenia) wraz z ustawowymi odsetkami.
Ale to oczywiście w przypadku gdy nastąpił tu zbieg egzekucji sądowej z administracyjną.

Jakby były dodatkowe pytania to zaraszam bezpośrednio do mnie.

Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta Socjalna potrącenia ZUS I KOMORNIK (POMOC) (15829 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill