www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzeczenie a praca (6068 - wyświetleń)
- Autor czarnaporzeczka Dodany 2009-12-26 13:14
witam,
jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia, mam niepełnosprawność ruchową, mam 25 lat. Na komisji Zus-owskiej dostaje orzeczenia od lekarza na kilka lat. Ale nie oto chodzi. W kwietniu lekarz orzekł, że jestem okresowo całkowicie niezdolna do pracy, została mi przyznana renta socjalna w wysokości 567,08. Do tego pobieram zasiłek pielęgnacyjny.
Moje pytanie brzmi: czy z takim orzeczeniem mogłabym postarać się o jakieś pół etatu i nie stracić renty? Chodzi mi tu głównie o to aby czuć się potrzebną, a nie jakimś pasożytem. Jednocześnie nie chciałabym stracić renty bo to takie stałe zabezpiecznie, taka stabilność że jest. Prosze o opinie
Pozdrawiam świątecznie
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-12-26 15:57
W/g mnie tak możesz tylko nie znam kwoty do jakiej możesz zarobić by nie tylko nie stracić całej renty ale i jej części. Porady Centrum...... pewnie odezwie się dopiero w poniedziałek. W Święta nie pracują. Poczekaj cierpliwie bo nie chcę Cię w błąd wprowadzać.
Tu podaję stronkę na której już na początku jest o rencie socjalnej + dochód z pracy.......
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/15466,ile_mozna_dorobic_do_wyplacanej_przez_zus_emerytury_albo_renty.html
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-12-26 16:40 Zmieniony 2009-12-26 16:43
Odpowiedź kogoś z Centrum możesz dostać najwcześniej po Świętach, więc ja tylko tak wstępnie (te informacje warto, pomimo mojej dobrej woli, jeszcze sobie zweryfikować):

Ella ma rację. Pojęcie "częściowo/całkowicie niezdolny do pracy" jest mało szczęśliwym żargonem, ponieważ osobom z takim orzeczeniem wolno pracować zgodnie z zasadami wytyczonymi w odpowiedniej ustawie. Można więc powiedzieć (taki niefachowo), że chodzi o "całkowitą niezdolność do pracy [na stanowisku nieprzystosowanym]"

Problem polega wszelako na tym, że chociaż przepisy przewidują możliwość zatrudnienia rencisty, to jednocześnie nakładają pewne limity. Pierwszym i bardziej oczywistym jest limit kwoty jaką można zarobić bez zawieszania renty. Jeżeli kwota ta zostanie przekroczona, renta musi zostać zawieszona na tak długo, jak długo będzie się zarabiało ponad limit (ewentualnie trzeba też zwrócić świadczenie, które się pobrało zarabiając już ponad limit). Limit dla rent socjalnej wynosi 30% Średniego wynagrodzenia. Przeliczenie na złotówki ogłasza ZUS (w oparciu o aktualne dane statystyczne dotyczące średniego wynagrodzenia). Obecnie (od 1 grudnia) jest to 934,20 złote brutto a aktualizowaną kwotę możesz zawsze sprawdzać na stronach ZUS - klik (patrz po śródtytule "Renta socjalna"). Dodajmy jeszcze, że nie wszystkie źródła pieniędzy liczą się do limitu (jest tak jednak z większością). Więcej informacji tutaj (klik)

Drugi i odrębny problem to fakt, że ZUS nie przyznaje renty za stan zdrowia, ale właśnie za to że ktoś jest jego zdaniem "niezdolny do pracy". Przy ocenianiu tego bierze się pod uwagę nie tylko stan zdrowia, ale także np. wykształcenie, doświadczenie zawodowe czy miejsce zamieszkania (i perspektywy na zatrudnienie). Oznacza to, że podjęcie zatrudnienia może przyczynić się do tego, że w którymś momencie ZUS uzna, że dorobiłaś się wystarczającego doświadczenia i stałaś się zdolną do pracy na normalnych warunkach. Wprawdzie ani mnie ani żadnemu znanemu mi niepełnosprawnemu, który pracuje się to wedle mojej wiedzy nie przytrafiło, ale teoretycznie jest zdaje się możliwe. Żeby było jasne: wedle mojej wiedzy podjęcie pracy/zdobywanie pieniędzy (np. na umowę o dzieło) czy zawieszenie renty samo w sobie nie powoduje weryfikacji Twojego orzeczenia. Natomiast jeśli upłynie termin tegoż albo ktoś się go gdzieś dogrzebie w papierach i zarządzi weryfikację, to fakt że pracujesz może mieć wpływ na decyzję ZUS.

Słowem nie da się w 100% "mieć ciastko i zjeść ciastko" czyli pracować i mieć absolutną pewność, że rentę się utrzyma (w dłuższej perspektywie). Zwłaszcza, jeżeli orzeczenie jest terminowe, a nie dawne stałe. Z drugiej jednak strony nie ma co panikować i myślę, że warto jakiejś pracy szukać (a nawet może zawiesić rentę, jakby się traqfiły znośne perspektywy na wysokie zarobki). Tyle że ze znalezieniem pracy na pół etatu może być po prostu problem.

PS. Jako pracownikowi niepełnosprawnemu przysługują Ci z powodu niepełnosprawności szczególne uprawnienia (a Twój pracodawca może otrzymać pomoc). Warto się za tymi wszystkimi przepisami na spokojnie rozejrzeć (także za pomocą portalu Integracji), żeby wiedzieć jak to działa.
Nadrzędny - Autor czarnaporzeczka Dodany 2009-12-26 18:04
Wiem, że na odpowiedź kogoś z Centrum poczekam do poniedziałku. Powiedzcie mi jeszcze te 934 zł brutto to łącznie z rentą czy poza nią?
Co do trudności znalezienia pracy być może będe ją miała, nie będą to kokosy bo najwyżej 1/2 etatu ale dla mnie to strasznie ważne, wreszcie będe miała po co wyjść z domu.
Dziękuje wam za odpowiedzi.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-12-26 20:28

> Powiedzcie mi jeszcze te 934 zł brutto to łącznie z rentą czy poza nią?


Wedle mojej wiedzy poza rentą (z rentą byłaby to raczej martwa litera).
Nadrzędny Autor eligiusz Dodany 2009-12-26 22:52
Jutro si ę właczę w dyskusje......
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2009-12-26 20:35
ta kwota to jest przychod jaki mozesz uzyskac w miesiacu by nie zwracac renty
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-12-26 20:10
934,20 złote brutto to limit by renty nie zawiesić ani nie pomniejszyć ale jak jest naprawdę warto poczekać do p[oniedziałku. Jeśli nie masz daleko do ZUS sama się przejdź.
Nadrzędny - Autor czarnaporzeczka Dodany 2009-12-26 22:13
Dziękuje za odpowiedzi :-) Poczekam na fachową odpowiedż. Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-12-31 20:12 Zmieniony 2009-12-31 20:16

>>>witam,


jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia, mam niepełnosprawność ruchową, mam 25 lat. <<<

WIeSZ JEST DYLEMAT..
bo  czy nie lepiej  brać te kilka lat ta groszową rentę  i zdobyć taki zawód ( masz młody wiek) aby nie  dostawać tych groszy a zarobić na życie  dużo więcej..  J abym Tobie radził  w nowym roku aby iść w tym kierunku..

Pozdrawiam
i DO Siego Roku..

P.S  co do fachowców  napiszą Ci To samo co Ela i Boginka napisały.
Pozdrawiam te Panie  bardzo serdecznie w Nowym 2010  roku..!!
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-12-31 21:13

> Pozdrawiam te Panie  bardzo serdecznie w Nowym 2010  roku..!!


Rok jeszcze mamy stary, ale znad skończonej pracy kiwam głową i pozdrawiam, z życzeniami wspaniałego nowego roku.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-12-31 20:50
Godunow MOC ŻYCZEŃ NOWOROCZNYCH ODE MNIE :-)))))))
Nadrzędny Autor czarnaporzeczka Dodany 2010-01-04 04:57
A możecie mi kochani jeszcze krok po kroku powiedzieć co mam zrobic? Gdzie się udać itd :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzeczenie a praca (6068 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill